Saç bakımı için onca para harcamayın: Evde yapabileceğiniz saç bakım maskeleri

0
50

Evde yapabileceğiniz saç bakım maskeleri ile kolaylıkla saçlarınızın yeniden sağlığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

İnsan vücudunun en hassas yerlerinden biri de saçlardır. Saçlar, çabuk yıpranan, kırılması ve kuruması gibi problemlerin erkenden görülebildiği bölgelerdir. Saç problemleri ile karşı karşıya kalanların kuaförlere onca para harcamalarının asıl nedeni de saçlarında görmek istedikleri güzelliği görmek ve saçlarının doğal güzelliğine kavuşmasını sağlamaktır. Bu yazımızda, saç bakımı için onca para harcamadan evde yapabileceğiniz saç bakım maskeleri hakkında pratik bilgiler vereceğiz. Bu sayede hem daha ekonomik şekilde saçlarınızın güzelliğine kavuşacaksınız hem de kuaföre zaman harcamanıza gerek kalmayacak.

Evde yapabileceğiniz saç bakım maskeleri

Evde yapabileceğiniz saç bakım maskeleri nelerdir?

 • Kepekli saçlar için maske
 • Dökülen saçlar için maske
 • Kuru saçlar için maske
 • Parlak saçlar için maske
 • Zeytinyağı maskesi
 • Yıpranmış saçlar için maske
 • Bal ve zeytinyağı maskesi

Kepekli saçlar için maske

Kepekli saçlar için maske

Saç kepeklenmesi saç problemleri arasında en sık görülen sorunlardan biridir. Bu sorunun kaynağı, saç derisinin yıpranmasıdır. Saç derisi, dış etkenlerden dolayı zaman içinde yıpranır ve derinin kalkması ile kepek oluşumu başlar. Kepeğe karşı etkili şampuan ve saç bakım ürünleri hazır alınabilecek ürünlerdir. Ancak evde hazırlayabileceğiniz kepekli saçlar için maske ile de bu sorundan kurtulabilirsiniz. Peki, kepekli saçlar için maske nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • Çemen tohumu
 • 2 bardak su

Hazırlanışı ve kullanışı:

Akşamdan çekilmiş çemen tohumunu 2 su bardağının içerisine ilave ederek sabaha kadar dinlenmesini bekleyin. Daha sonra bu suyu masaj şeklinde saçlarınıza uygulayın. Saç köklerinden saç uçlarına kadar iyice emdiğinden emin olduktan sonra saçlarınızı bone yardımı ile kapatın. Yaklaşık 20 dakika sonra boneyi açarak saçlarınızı bol su ile yıkayın.

Dökülen saçlar için maske

Dökülen saçlar için maske

Saç dökülmesi, kadın ve erkeklerde karşılaşın yaygın problemlerden biridir. Ciddi anlamda can sıkıntısına neden olan ve çözümü için farlı arayışlara girilmesine neden olan bu problem ile ilgili çok fazlasıyla hazır ürün bulabilirsiniz. Piyasada “mavi su” diye adlandırılan ancak gerçekte herhangi bir etkisi olmayan Blue Hair serum gibi birçok ürün bulunmaktadır. Fakat tüm bunlara karşın evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri ile de bu sorundan kurtulabilirsiniz. Peki, dökülen saçlar için maske nasıl yapılır, nasıl kullanılır?

İlginizi Çekebilir  Güneş ışığı almayan saçlara nasıl bakım yapılır?

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 2 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı.

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Elinizde bulunan malzemeleri uygun bir kapta iyice karıştırarak kıvam almasını sağlayın. Daha sonra bir fırça yardımı ile 5 dakika boyunca saçlarınıza yedirin. Saç köklerinden saç diplerine kadar iyice yediğinden emin olduktan sonra bir süre bekleyin. Daha sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Haftada 2 defa uygulayabileceğiniz dökülen saçlar için maske ile kısa sürede gözle görülür şekilde fark göreceksiniz.

Kuru saçlar için maske

Kuru saçlar için maske

Kuru saçlar, çoğu kadının en büyük sıkıntılarından biridir. Bu sorundan kurtulmak için piyasada bulabileceğiniz çok sayıda hazır saç bakım ürünü vardır elbette ama sizin de hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri yok değil. Kuru saçlar için maske yapımı hem kolay hem de etkili sonuçlarla saçlarınızda görmek istediğinizi size sunabilir. Peki, nasıl hazırlanır, nasıl kullanılır?

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 küçük kahve fincanı süt.

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kap içerisinde iyice karıştırın. Kıvam aldıktan sonra saçlarınıza fırça yardımı ile iyice yedirin. Saçlarınızda 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayın.

Parlak saçlar için maske

Parlak saçlar için maske

Evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri, saçlarınızın daha güçlü ve daha parlak görünmesine de yardımcı olabilecek etkili maskelerdir. Saçlarınızın matlaşmasından şikâyet ediyorsanız, tarifini vereceğimiz bu maske tam size göre. Parlak saçlar için maske hazırlanışı ve kullanılışı şu şekilde;

Malzemeler:

 • 1 su bardağı portakal suyu
 • 1 yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Malzemeleri uygun bir kabın içinde iyice karıştırın, daha sonra saçlarınıza bir fırça yardımı ile iyice yedirin. Saçlarınızda 20 dakika kadar beklettikten sonra bol suyla saçlarınızı yıkayın. Haftada 2 defa uygulayabileceğiniz parlak saçlar için maske ile kısa sürede saçlarınızda farkı göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Saç bakımı için bitkisel çözümler

Zeytinyağı maskesi

Zeytinyağı maskesi

Saçlarınızın doğal nem dengesini kaybetmesi, saçlarınızın yıpranmasına neden olur ve bu da canınızın sıkılması için yeterli bir nedendir. Ama evde hazırlayabileceğiniz saç bakım maskeleri arasında yer alan ve yüzyıllardan beridir kullanılan zeytinyağı maskesi ile bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Peki, bu maske nasıl hazırlanır ve nasıl kullanılır?

Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 adet yumurta.

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Elinizdeki malzemeleri uygun bir kapta iyice karıştırın. Daha sonra bir fırça yardımı ile saçlarınıza masaj yaparak iyice yediğinden emin olun. 20 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın ve bolca durulayın. Haftada 1 defa uygulayabileceğiniz bu maske ile kısa sürede saçlarınızın yeniden canlandığını göreceksiniz.

Yıpranmış saçlar için maske

Yıpranmış saçlar için maske

Kullanılan saç bakım ürünleri, saç düzleştiriciler, maşa, fön makinesi gibi pek çok elektronik cihaz, zamanla saçların yıpranmasına neden olur. Bu sorundan kurtulmak aslında oldukça basittir. Eve hazırlayabileceğiniz yıpranmış saçlar için maske ile etkili sonuçları görmek için tarifimizi uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet muz
 • 1 çay kaşığı badem yağı.

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Muzu çatal kaşığı ile iyice ezin, merhem kıvamına geldikten sonra 1 çay kaşığı badem yağını ilave edin ve yeniden karıştırın. İyice karıştığından emin olduktan sonra fırça yardımı ile saç köklerinden saç uçlarına doğru uygulayın. 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Kısa sürede etkili sonuçlarını görebileceğiniz maske ile saçlarınızın yeniden eski güzelliğine kavuştuğunu göreceksiniz.

Bal ve zeytinyağı maskesi

Bal ve zeytinyağı maskesi

Saçlarınızda istediğiniz doğal güzelliğe daha kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak bal ve zeytinyağı maskesi mükemmel sonuçlarını kısa sürede gösteren bir maske türüdür. Hazırlanışı ve uygulaması kolay olduğu için evde kendi başınıza yapabilirsiniz. Bal ve zeytinyağı maskesi yapılışı ve kullanılışı şu şekilde;

İlginizi Çekebilir  Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olur mu?

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı ve kullanılışı:

Malzemeleri uygun bir kapta homojen kıvama gelene kadar iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınıza bir fırça yardımı ile uygulayın. 20 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra hafif şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Haftada 1 defa uygulayabileceğiniz bu harika maske ile saçlarınızda güzelliği fark edeceksiniz.

Saç bakım maskesi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Saç bakım maskeleri, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskelerdir. Ancak her saç sorununun farklı nedenleri olabileceğinden maskeleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. Verdiğimiz tüm bu bilgiler, genel saç problemleri ile ilgili olduğu için daha kaliteli sonuçlar için mutlaka uzman birine danışarak fikir almanız çok daha iyi olacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here