Saç bakımı için bitkisel çözümler

1
102

Saç bakımı yaparken saçlarınızda istediğiniz güzelliği elde edebilmek için illa da para harcamanıza gerek yok aslında. Saç bakımı için bitkisel çözümler deneyerek de saçlarınızda istediğiniz doğallığı ve güzelliği gayet yakalayabilirsiniz.

Doğanın harika mucizelerini keşfeden insanlar, saçlarında doğallığı kolay bir şekilde yakalayabiliyorlar aslında ancak burada önemli olan saç sorunlarının neden kaynaklandığını bilmek ve buna çözüm olacak bitkisel yöntemleri kullanmaktır. Bunun için öncelikle sorunların nedenlerine bakmak daha faydalı olacaktır.

Saç bakımı için bitkisel çözümler

Saçlar neden zarar görür?

Saçların zarar görmesinin farklı nedenleri vardır. Saç güzelliğinin elde edilebilmesi için kadınların uyguladıkları birçok yöntem ve bakım şekli vardır. Aslında bunlardan bazıları işe yarasa da genel olarak daha sonrasında saçlara zarar verdiği tespit edilen bir konudur. Düzleştiriciler, saç şekillendiriciler, fön makinesi gibi araçların sık kullanılması saçların zarar görmesine neden oluyor. Bunun yanında saç boyası kullanmak, daha doğrusu bilinçsiz şekilde saçları boyatmak da yine saçların hasar görmesine neden olabilmektedir.

Saç bakımı için bitkisel çözümler

Saç açıcılar zararlı mı?

Saç açıcı ürünler, kadınların en sık kullandıkları ürünlerdir. Aslında bu ürünler saçlara ciddi anlamda zarar veriyor ama yine de güzelleşmek ve güzel saçlara sahip olmak adına yine de saç açıcılar kullanılıyor. Saç açıcıların kullanılmasındaki amaç farklı renge boyamaktır aslında. Mesela siyah saçlara sahip olan kadınların saçlarını sarıya boyatabilmesi için boyama işleminden önce açıcı kullanmaları gerekir ve tabi bu da saçlara ciddi anlamda zarar vermektedir. Saç açıcıların içerisinde kimyasal madde bulunduğu için de bunların masum oldukları söylenemez.

Saç açıcılar zararlı mı

Saç şekillendiriciler saçlara zararlı mı?

Her insanın evinde mutlaka saç şekillendirici vardır. Erkek ve kadınların saçlarında istediği güzelliği görebilmeleri ve istedikleri şekli verebilmeleri için kullandıkları bu cihazlar da zaman içerisinde saçların zarar görmesine neden olmaktadır. Fön makinesi, maşa, düzleştiriciler veya diğer saç şekillendiricilerle saçlara şekil verirken aslında yüksek ısıya maruz kalır saçlar, bu da saçların zaman içinde hasar görmesine neden olur.

İlginizi Çekebilir  Güneş ışığı almayan saçlara nasıl bakım yapılır?

Saç düzleştiriciler

Peki, tüm saç düzleştiriciler, boyalar ve diğer zarar veren malzemelerden korunarak evde doğal saçlara nasıl sahip olabilirsiniz? İşte cevabı…

Evde saç bakımı nasıl yapılır?

Evde saç bakımı yaparak saçlarınızda istediğiniz parlaklığı yakalayabilir, saçlarınıza en doğal yöntemlerle canlılık kazandırabilirsiniz. Evde saç bakımı yapmanın en kolay ve en faydalı yöntemi doğal bitki özlerinden faydalanmaktır. Mesela banyo esnasında bademyağı, ısırgan otu yağı, avokado yaşı veya argan yağı kullanarak saçlarınızın beslenmesine yardımcı olabilir ve bu sayede hasar gören saçlarınızı onarabilirsiniz.

Evde saç bakımı

Hindistancevizi yağı ile saç bakımı

Birçok saç problemine çözüm olan ve etkisi ile yıllardan beridir kullanılan hindistancevizi yağının da saçlar üzerinde ciddi etkileri bulunmaktadır. Daha önce yazdığımız Hindistancevizi yağının saçlara faydaları nelerdir başlıklı makalemizi okuyarak bu konuda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hindistancevizi yağının saçlara faydaları

Saç bakımında balın etkisi

Uzakdoğu ülkelerinde eskiden beri alternatif tıp tedavisi uygulanır ve bu tedavi işleminde en sık kullanılan araç ise baldır. Bal, insan sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır. Aynı zamanda bu doğa harikasını saçlarınıza bakım yaparken de kullanabilirsiniz. Banyo yapmadan önce saçlarınıza bal ile masaj yapın, bir süre bekledikten sonra hafif şampuan ile yıkayın. Saç için bal maskesi düzenli kullanıldığında saçlarda mükemmel bir sağlık sonucu elde edilebilmektedir.

Soğan suyunun saçlara faydaları nelerdir?

Aslında her insanın evinde soğan bulunur ve yemeklerin çoğunda da kullanılır. Tabi bunun yanında sağlık konularında da çeşitli bazı durumlarda soğan kullanılması önerilmektedir. C ve B6 vitaminler ile potasyum, magnezyum, germanyum ve kükürt bakımından zengin olan soğanı saç maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için 1 çay kaşığı terebentin yağını orta boy bir soğanı rendeleyerek içerisine ilave edebilirsiniz. Daha sonra bunu saçlarınıza uygulayarak bone yardımı ile kapatın. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı hafif şampuan yardımı ile yıkayın. Saç bakımı için bitkisel çözümler konusunda en çok işe yarayan yöntemlerden biri olması ve kolaylıkla yapılabilmesi, aslında değerlendirilmesini gerektiriyor. Biz tavsiye edelim de yapıp yapmamak size kalsın…

İlginizi Çekebilir  Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve bilinmesi gereken önemli yöntemler

Soğan suyunun saçlara faydaları

Saçlarınızın dökülmesinden mi şikâyet ediyorsunuz?

Saç dökülmesi, her erkek ve kadının en sık yaşadıkları saç problemlerinin başında gelir ve bunun için kullanılan çok sayıda farklı yöntem ile tekniğe başvurulur. Aslında zamanında evde bitkisel terapi uygulandığında saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz. Mesela eczane veya aktarcılardan satın alabileceğiniz terebentin yağını 300 ml. Şampuanın içerisine ekleyerek banyo yaparken kullanabilirsiniz. Bu, saçlarınızın dökülmesine engel olmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca yumurta sarısı, avokado ve hindistancevizi yağı kullanarak da saçlarınıza doğal bir maske yaparak dökülmesini engelleyebilirsiniz.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

1 YORUM

  1. […] Soğan suyu birçok hastalığa iyi gelen, doğal bir antibiyotiktir. Yaşadığınız ağrı kısa süreli de olsa canınızın sıkılmasına yeterli gelir. Soğanın içerisinde iltihaba iyi gelen maddeler bulunmaktadır ve diş ağrısı için de en doğal ağrı kesicilerden biri olarak önerilmektedir. Gece veya gündüz, diş ağrısı çektiğinizde ağrıyan dişinizin üzerine soğan suyunu pamuk yardımı ile dişinize sürerek bir süre bekletin. Kısa sürede yaşadığınız diş ağrısının hafiflediğini göreceksiniz. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here