Rahim Filminden Sonra Adet Gecikmesi Neden Olur?

0
521

Rahim filminden (HSG) sonra meydana gelen adet kanaması gecikmesi, kadınların en çok korktukları durumlardan biridir. Ancak bunun korkulacak bir durum olmadığını aksine sevindirici bir haberin geleceğine işaret ettiğini biliyor muydunuz?

Rahim tüpü kanallarını ve rahim boşluğunu değerlendirmek için kullanılan HSG (rahim filmi) sonrasında bazı komplikasyonlar görülebilmektedir. Enfeksiyon oluşumu ve adet kanamasında gecikmeler, en çok karşılaşılan problemlerdir. Enfeksiyon oluşumu durumunda mutlaka doktora görünmek gerekir. Peki, rahim filminden sonra meydana gelen adet gecikmesi neden olur?

Rahim Filminden Sonra Adet Gecikmesi Neden Olur?

Rahim filminden sonra regl kanaması neden gecikir?

Yaşam alanlarımızın tamamına nüfuz eden olumsuz olaylar, maalesef kadınların yaşamına da olumsuz şekilde etki etmektedir. Beslenme bozukluğu, hava kirliliği ve diğer dış etkenler başta olmak üzere bazı farklı nedenlerden dolayı veya kalıtsal bir sorundan dolayı gebe kalmak isteyen kadınların bu isteklerine ulaşamadıkları da günümüzde sık karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir.

Korumasız halde ilişkiye girildiği halde hamile kalamayan kadınların kesinlikle bu soruna neden olan etkenin ne olduğunu çözmeleri ve gerekli müdahalenin yapılması için doktora başvurmaları gerekir. Psikolojik nedenler, strese dayalı hastalıklar gibi nedenler başta olmak üzere rahim tüpü kanallarında ve rahim boşluğunda meydana gelen birtakım problemler de gebe kalmaya engel olan durumlar arasında sıralanmaktadır. Tüm bunların cevabını öğrenmek için HSG çekilir ve HSG’den sonra bazı kadınlarda adet kanamasında gecikmeler yaşanabilmektedir.

Rahim filmi çekilirken rahim ağzından kontrast madde verilir. Bu madde, aynı zamanda rahim tüpü kanallarında bir tıkanıklık durumu söz konusu ise temizlenmesine yardımcı olur. Temizlenen rahim tüpü kanalları sayesinde kadınların gebe kalma şansı artar ve takip eden 6 ay içerisinde hamile kalma şansı da artar.

Genellikle rahim filminden sonra adet kanamasının gecikmesi, korkulacak bir durumun oluştuğunun habercisi değil, aksine gebe kalındığının habercidir.

Rahim filmi çektirmek ağrılı mı?

Kadınların çoğu “rahim filmi çekilecek” cümlesini duyduklarında paniğe kapılırlar. Ağrılı ve kanamalı bir işlem olduğunu duymaları bundaki en büyük etkendir. Tabi ki hafif de olsa ağrılara neden olduğunu söylemek gerekir. Ancak bu ağrılar ve kanamalar uzun süreli değil ve çok şiddetli ağrılar da değildir. Daha önceki konumuzda İdeal rahim filmi nasıl olmalıdır? başlığını incelediğinizde daha kolay rahim filminin nasıl çekilmesi gerektiği ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim filmi çektirmekten korkmayın

Her geçen gün tıp alanında atılan somut adımlar sayesinde birçok hastalığı öncesinden tespit etmek veya erken evrede tespit etmek çok daha kolay hale gelmiştir. Kadın hastalıkları alanında da ciddi anlamda ilerlemelerin yaşanması sayesinde hamile kalamama gibi psikolojik sorunlara en çok neden olan konularda da çözümler sunulmaktadır. Kadınların rahim tüpü kanallarında veya rahim boşluğunda meydana gelen bir takım problemler, hamile kalmayı engellemektedir. Bu sorunun tam olarak çözüme kavuşabilmesi için rahim filmi çektirmek şarttır. Ancak HSG gözünüzün korkmasına neden olmamalıdır. Doğru şekilde çekilmiş ve alanında başarılı olan bir uzman tarafından çekilen rahim filmi, herhangi bir sorunun oluşmasına neden olmamaktadır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here