Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
136

Prostat kanseri, dünyada erkekler arasında en sık görülen hastalıklardan biridir. Mesanenin altında, ceviz büyüklüğünde olan prostat organında oluşan düzensiz hücre büyümesi, prostat kanserine neden olmaktadır.

Erken dönemde belirtilerini göstermediği için çoğu zaman ileri evrelerde tespit edilen prostat kanserinin kesin olarak neden meydana geldiği ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. En büyük risk faktörü ise ailede genetik olarak görülmesidir.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle hastalığın ilerleyen yaşlarda daha fazla kendini gösterdiğini belirtmemizde fayda vardır. Belirtilerinde ise en çok rastlanan durum, sık sık küçük abdest bozmaktır. Aslında çoğu zaman bu önemsenmiyor. Böbrek üşütmesi ya da mide üşütmesi denerek geçiştiriliyor. Ancak bu prostat kanseri belirtilerinde en sık rastlanan durumlardan biridir. Yine başka bir belirtisi de acilen sıkışma durumunun söz konusu olmasıyla birlikte idrarı çıkartmada zorluk yaşanmasıdır. Bu da yine prostat kanseri belirtilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat kanseri belirtileri

 • İdrar yapmada güçlük
 • Sık idrara çıkma
 • Dışkılama esnasında güçlük
 • İdrar ya da menide kan
 • Ereksiyon sorunları
 • Boşalma sırasında ağrı

Prostat Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Gelişen modern tıp dünyasında erkekler arasında en sık görülen kanser türlerinden olan prostat kanserine yönelik çalışmalar devam ediyor. Hali hazırda prostat kanserine teşhis koymak için aktif olarak kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır. Multiparametrik prostat MR, iğne biopsisi ile patolojik değerlendirme gibi tetkik yöntemleriyle prostat kanserine kesin tanı konulabilmektedir. Multiparametrik prostat MR, hastalığın hangi boyutta ve hangi bölgelere yayıldığını kontrol etmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat kanseri tanısında en sık kullanılan yöntemler

 • Kanserin Tanısında PSA Testi ve Prostat Muayenesi
 • Multiparametrik MR
 • Prostat Biyopsisi
 • Standart Prostat Biyopsisi
 • MR-Ultrason Füzyon Biyopsi

İğne biyopsisi nedir?

İğne biyopsisi, kanserli hücrelerden örnek alınarak patolojik incelemede bulunulduktan sonra kanser hakkında net bilgileri elde etmeyi sağlayan bir yöntemdir. Prostat kanserinde iğne biyopsisi, eski biyopsi yöntemlerine göre daha etkili sonuçlar vermekle birlikte hastanın uzun süre dinlenmesine de gerek bırakmamaktadır. Aynı gün taburcu edilen hastalar, işlerine kaldıkları yerden kolaylıkla devam edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Pankreas kanseri ve tedavi yolları

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prostat kanserinde tedavi yöntemleri, hastalığın ilerleme durumuna göre değişmektedir. Erken dönemde teşhis edilen kanserlerde ilaçlı tedavi de işe yarasa bile daha sonraki aşamalara gelmiş kanser türlerinde maalesef ilaçlı prostat kanseri tedavisi pek de işe yaramamaktadır. En sık kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Nanoknife
 • Radikal Prostatektomi
 • Radyoterapi
 • Kemo-Hormono Terapi

Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prostat kanserine dikkat

Tıp dünyasının ciddi anlamda gelişmiş olması sayesinde çoğu kanserli hastalıkların erken sürede teşhis edilmesi mümkün hale gelmiştir. Ancak yine de hastaların bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Prostat kanseri gibi gizliden büyüyen ve sonraki evrelerde varlığını gösteren prostat kanserine karşı önlem almanın en güzel yolu; yılda 2 defa prostat kanseri taramasından geçilmesidir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here