Parfüm nasıl seçilir? Cilde göre parfüm seçimi nasıl yapılır?

0
Parfüm nasıl kullanılır

Parfüm nasıl seçilir konusu son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. çünkü doğru bir seçim yapmamak kişinin kötü kokmasına neden olmaktadır.

Parfüm, doğanın farklı kokuları elde edilerek çeşitli maddelerin birleştirilmesi ile elde edilen kokulardır. Kişisel bakım malzemeleri arasında yer alan parfüm, tarihte farklı isimlerle anılsa da insanlık tarihinin eski dönemlerine uzanan bir geçmişe sahiptir.


Parfüm nasıl seçilir

Tarihte güzel kokulu bitkiler daha çok ilaç için ve tedavide kullanılmak amacıyla kullanılmıştır. Ancak fikirlerin değişime uğraması, insan beklentilerinin farklı yönlere kaymasından sonra parfüm güzellik alanında kullanılmaya başlayan bir malzeme haline gelmiştir. Tabi bu konuda da moda dünyası boş durmadığı için de farklı parfüm seçenekleri kendini göstermeye başladı. Mesela Parfüm extract, Eau parfum, Eau de toilette, Eau de cologne gibi parfümler, parfüm tipleri arasında yer almaktadır.

Parfüm çeşitleri nelerdir?

Parfüm çeşitleri konusunda net bir rakam vermek mümkün değildir. Markalı parfümler, bitkisel parfümler, el yapımı parfümler gibi birçok farklı tipte görülen parfüm çeşitleri bulunmaktadır. Her biri için ayrı bir açıklama yazmak hem zaman alır hem de gereksiz olur. Bu yüzden parfümün kalitesini ve kalıcılığını anlamaya yönelik bilgi vermenin daha doğru olacağını düşünüyoruz.

Parfüm çeşitleri

Parfümlerin üzerinde yer alan simge ve terimler parfümün hangi çeşit olduğunu belirtmeye yardımcı olan araçlardır. Bir de parfüm şişelerinin üzerinde bazı oranlar yer alır. Bu oranlarda genel olarak parfümün ne kadar kalıcı olduğunu anlatan rakamlardır. Parfüm seçerken bu oranları göz önüne alarak baskın mı yoksa hafif bir parfüm mü olduğunu anlayabilirsiniz. Tabi ki parfüm kokusu ne kadar kalıcı olursa fiyatı da o oranda artış gösterir. Ama doğru bir araştırma yaparak ekonomik fiyata uzun süre kalıcı koku bırakan bir parfüm de satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Renklerin Anlamları

Parfüm kullanan medeniyetler hangileridir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi parfüm, bu güne has bir şey değildir. Eski medeniyetlerde de önemli bir yere sahiptir. Dini inanış ve farklı yaşam biçimleri, kullanılan parfüm tiplerinin değişmesinde son derece etkili olmuştur. Tarih kaynaklarında yer edinen bilgilere göre parfüm kullanan medeniyetler şunlardır;

 • Mısırlılar
 • Hintler
 • Çinliler
 • İsrail oğulları
 • Araplar
 • Yunanlılar
Tarihte ilk parfüm: Macar Suyu

Parfümün tarihi oldukça eskidir. Yani daha önce farklı isimlerle yapılmıştır. Ancak çağdaş niteliklere uygun olarak ilk yapılan parfüm 1370 yılında Macar Kraliçesi için hazırlanmıştır. İçerisinde esans, biberiye yağı ve alkol eklenerek elde edilen parfüm lavanta yağı ile zenginleştirilerek hazırlanmış ve adına “Macar Suyu” denmiştir.

Macar suyu

İlk endüstriyel parfüm ne zaman yapıldı?

Parfüm tarihi ile ilgili yaptığımız açıklamadan sonra ilk endüstriyel parfümün ne zaman ve ne amaçla üretildiğine de değinelim. İlk olarak 16. Yüzyılda kötü kokuları bastırmak için Fransa’da üretilen parfüm, o dönemlerde insan vücuduna sıkılması amacı ile kullanılmamaktaydı. Kötü kokuların üzerini örtmek için üretilmeye başlamıştır.

Fransa’da üretilen ilk parfüm, eşyaların, kıyafetlerin veya takıların güzel kokması amacıyla kullanılmaktaydı. Fransa’nın Grasse kasabası bu dönemde parfümün endüstri merkezi haline gelmişti.

Parfümün moda dünyasında kullanılması

İlk zamanlarda farklı amaçlarla üretilse de daha sonralarında büyük bir ticari alana dönüşmesi ve moda dünyasının da bu alana girmesiyle birlikte parfüm, insan teninin güzel kokması amacıyla kullanılmaya başlamış ve seçenekleri de artmaya başlamıştır. Öyle ki günümüzde deodorant ile parfüm farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Parfüm seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Her şeyin bir püf noktası olduğu gibi parfüm seçmenin de bazı incelikleri ve dikkat edilmesi gereken bazı hususları bulunmaktadır. Maddeler halinde sıralayacak olursak parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Parfüm, kişiyi yansıtır. Esans veya parfüm seçerken çok kokuların olduğu bir yerde iseniz muhtemelen seçim yapmakta zorlanacaksınız. Bu yüzden işin içinden kolaylıkla çıkabilmek için sizi yansıtan bir parfümü seçmeniz daha etik olacaktır.
 • Bazen parfüm seçiminde daha çok fiyatına bakılır. Ama ucuz parfüm seçmek kesinlikle doğru bir davranış değildir, çünkü markası belli olmayan ve içeriğinde nelerin olduğu bilinmeyen bir parfüm, cilt hastalıklarına neden olabilmektedir.
 • Parfüm seçiminde yaş ve ten son derece önemlidir. Bazı kokular daha büyük insanları ifade ederken bazı kokular ise gençlerin tercih edebilecekleri kokulardır. Sevdiğiniz bir kokuyu satın almadan önce yaşınıza ve teninize uygun olup olmadığını değerlendirdikten sonra karar vermeniz daha isabetli olacaktır.
İlginizi Çekebilir  Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Cilde göre parfüm seçimi nasıl olur?

Kokuların insanların kişiliklerini, karakter yapısını ele verdiğini söyleyen uzmanlar, parfüm seçiminde cilde göre seçi yapmanın gerekli olduğunu söylüyor. Peki, cilde göre parfüm seçimi nasıl yapılır?

 • Cildiniz yağlı ise muhtemelen terlemeniz daha kolay olacaktır ve baskın kokular seçerseniz ilk zamanlarda güzel bir koku verse de gün içerisinde kokunun ağırlaşması durumu gerçekleşecek ve bu da kötü kokmanıza neden olacak.
 • Yaz ve kış aylarında insan cildinde değişiklikler meydana gelir. Yazın, insan cildi daha fazla kokar bu yüzden seçilmesi gereken parfümün mevsime uygun olması gerekir.
 • Bazı kokular baskın ve kalıcıdır bazıları ise hafif ve daha kısa sürede etkisini kaybeder. Parfüm seçimi yaparken cildinize uygun bir koku olmasına dikkat ettiğiniz kadar, baskın kokulara karşı hassasiyetinizi ölçerek tercih yapmanız daha doğru olacaktır.

Parfüm nasıl kullanılır?

İlk bakışta absürt bir soru gibi görünse de çoğu insan doğru şekilde parfüm kullanmaz. Peki, doğru parfüm nasıl kullanılır?

 • Parfüm kullanmadan önce cildinizin temiz ve kuru olmasına özen gösterin.
 • Banyo sonrasında sıkılan parfüm daha kalıcı olur ama banyodan çıkar çıkmaz parfüm kullanmayın.
 • Duş jeli veya duş sabunu gibi malzemeler de kokuludur ve parfüm üzerine sıkıldığında kokular birbirine karışır. Bu yüzden duş sabunu veya duş jeli seçiminde hafif kokulu malzemeleri tercih etmeniz gerekir.
 • Parfüm kokusunun hem kalıcı hem de daha güzel kokması için doğru yerlere sıkmak gerekir. Eklem yerleri ve boyun bölgesine sıkılan parfüm daha kalıcı bir etki yaratır.
 • Kulak arkası, göğüs bölgesi ve bilekler, parfüm kokusunu hapseden yerlerdir. Kalıcı bir koku istiyorsanız bu bölgelere sıkmanız daha doğru olacaktır.
 • Her zaman aynı parfüm kullanılmamalıdır. Parfüm seçerken teninize ve cildinize uygun olacak birkaç parfüm seçin ve arada bir kokunuzu değiştirin.
 • Parfüm kıyafete sıkılmaz, çünkü bazı parfümler kıyafetlerde leke bırakabilmektedir. Bu yüzden parfümü cildinize sıkmanız gerekir.
 • Parfümleri, kapalı, kuru ve serin yerde muhafaza ederseniz kokuları daha uzun süre kalıcılığını korur.
İlginizi Çekebilir  Kırmızı renginin anlamı ve psikolojik etkisi

Parfüm, gündelik yaşamda en sık kullandığımız araçlardır. Kötü kokuların bastırılması bir yana tenimizin diğer insanları rahatsız etmemesi için de kullandığımız bu kokuların doğru şekilde seçilmesi önemlidir. Bir de aşırı parfüm kullanmak yani gereğinden fazla sıkmak, kişinin güzel kokmasını sağlamaz, aksine çevredeki insanların rahatsız olmasına neden olur. Bu yüzden parfüm kullanırken az kullanmaya özen göstermeli, çevrenin rahatsız olabileceği kokulardan uzak durmak gerekir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here