Yaşam

Kolay Para Biriktirmek İçin Uygulamanız Gereken 20 Yöntem

Para biriktirmek, birçok insanın en çok zorlandığı konulardan biridir. Para kazanmak ne kadar zorsa harcamak da o kadar kolaydır.

Çoğu insan para biriktirmek ister fakat bunu nasıl yapacağını bilemez. Çünkü harcamaları çoktur ya da yanlış harcama yapıyor ve farkında değildir. İşte doğru para harcama yöntemleri ve daha kolay para biriktirmek için uygulamanız gereken 20 tavsiye listemiz.

 1. Eski kıyafetlerinizi dönüştürün
 2. Açken alışverişe çıkmayın
 3. Kumbara kullanın
 4. Hayal kurun
 5. Alışveriş merkezlerine çok sık gitmeyin
 6. Alışverişlerinizde kredi kartı kullanmayın
 7. Gereksiz giderlerinizi kısın
 8. Gelir ve giderlerinizi listeleyin
 9. Planlama yapın
 10. Önceliğiniz borçlardan kurtulmak olsun
 11. Gelirinizi arttırmaya çalışın
 12. Hem ufak birikim hem de büyük birikim yapın
 13. Yapılan zammı aklınızdan çıkarın
 14. Kredi kartlarına bağımlı kalmayın
 15. Hedef belirleyin
 16. Teknolojiden yararlanın
 17. Bir şey almadan önce iki defa düşünün
 18. Düşük bütçeyle gezin
 19. Dışarıdan yemeyin
 20. Meşguliyet yaratın

1- Eski Kıyafetlerinizi Dönüştürün

Eski kıyafetleri dönüştürmek

Para biriktirme yöntemlerini bilmiyorsanız, daha az para harcama yöntemlerinden birini de deneyebilirsiniz. Evinizde bulunan eski kıyafetleri atmak ya da başkalarına vermek yerine onları yeniden dönüştürerek hem dikkat çekecek kombinler elde edebilir hem de paranızı cebinizde tutmuş olursunuz.

2- Açken Alışverişe Çıkmayın

En gereksiz para harcamaları genellikle alışveriş yapılırken oluyor. Para biriktirmek istiyorsunuz ama alışverişe gittiğinizde ihtiyaçlarınız gözünüze olduğundan daha fazla mı geliyor? Bunun nedeni açken alışverişe gidiyor olmanız. Önce karnınızı doyurun, daha sonra alışverişinizi yapın. Böylelikle ihtiyaçlarınız olduğundan fazla gözükmeyecek.

İlginizi Çekebilir  Kırmızı renginin anlamı ve psikolojik etkisi

3- Kumbara Kullanın

Kumbara kullanmak

Para biriktirmek için en çok kullanılan ve en eski olan bir yöntemdir. Çocukluğumuzdan beri ufak ufak kumbaralarla yaşımıza göre gayet güzel miktarlarda birikim yapıyorduk. Aynı şeyi yine uygulayabilirsiniz. Neredeyse kumbarada para biriktirmeyen çocuk yoktur ve sizin de aşinalığınızın olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden bozuk paralarınızı ya da ordan burdan artınca ufak da olsa kumbaraya atın. Bir gün alıp baktığınızda o attığınız ufak miktarların, yapmak istediğiniz bir şeyi karşılayabilecek miktarlara ulaştığını göreceksiniz.

4- Sürekli Hayal Edin

Hayal kurmak, para biriktirmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Yapmak istediğiniz ya da ulaşmak istediğiniz herhangi bir şeyi birikim yaparken sürekli düşünün. Ona ulaştığınızı ve ne kadar mutlu olduğunuzu… Hayal etmek sizi para biriktirmek için çok fazla motive edecektir.

5- Alışveriş Merkezlerine Çok Sık Gitmeyin

Alışveriş merkezlerine çok sık gitmeyin

Alışveriş merkezleri, insanların daha çok alışveriş yapması ve daha çok harcama yapması için bir çok psikolojik manipülasyon kullanıyor. Müziklerine kadar her şeyin insanların o ortamda daha çok vakit geçirmesi üzerine olan alışveriş merkezlerine gitmeniz, sizi daha çok harcama yapmaya itecektir.

6- Alışveriş Yaparken Kredi Kartı Kullanmayın

Alışveriş yaparken kredi kartı kullanmak, para harcatmak için birebir bir etkidir. Alışverişlerinizde kredi kartı kullanmanız paranızın daha çok yeteceğini hissettirecektir. Daha sonrasında ise oluşan kredi kartı borcunu kapatmaya çalışmaktan para birikimi yapamayacaksınız. Bu yüzden elinizde olan miktarı kullanın ve mümkünse kredi kartlarınızı kapattırın. Zaten birikiminiz size yetecektir.

7- Gereksiz Giderlerden Uzak Kalın

Gereksiz giderleri kismak

Para biriktirmek istiyorsanız, hayatınızda size gereksiz harcama yaptıran her şeyden kurtulmanız gerekiyor. Belki de hiçbir harcamanızı gereksiz olarak görmüyorsunuz ya da gerçekten de gereksiz harcamanız yoktur. Eğer durum böyleyse sizi zora sokmayacak şekilde ve daha az ihtiyaç duyduğunuz şeylerin giderlerini bir süreliğini engelleyin ya da kısın.

8- Gelir ve Giderlerinizi Mutlaka Listeleyin

Neye ne kadar harcadığınızı bilmemek sizi har vurup harman savuran bir yapıya sokar. Ne kadar geliriniz olduğunu ve ne kadar gideriniz olduğunu hesaplayın. Ve kesinlikle giderleriniz gelirlerinizin üzerinde olmasın. Ne kadar ve nereye harcama yaptığınızı bilmek ve bilinçli bir tüketici olmak size para biriktirmek için iyi bir rehber olacaktır.

9- Her Şeyin Planlamasını Yapın

Plan yapmak

Planlama yapmak, ne zaman ne kadar harcama yapacağınız konusunda liderin siz olduğunu gösterecektir. Para biriktirmek için paranın sizi yönetmesini değil, sizin parayı yönetmenizi sağlamalısınız.

10- Önce Borçlarınızdan Kurtulun

Borçlarınızdan kurtulmadan para biriktirmek sizi hem fiziksel hem de ruhsal anlamda oldukça fazla yorar. Önceliğiniz borçlarınızdan kurtulmak olsun. Borçlarınızın stresi bittikten sonra ise elinizde olan miktarı planlama dahilinde kullanarak daha az stresli bir şekilde para biriktirebilirsiniz.

11- Gelirinizi Arttırmaya Çalışın

Gelir arttırmak

Eğer işiniz belirli bir gelire bağlı değilse ve çalışma şeklinize göre artış gösteriyorsa, daha fazla çalışarak gelirinizin artmasını sağlayın. Eğer gerçekten çok istediğiniz ve hemen olmasını istediğiniz bir hayaliniz için para biriktiriyorsanız ek iş yaparak da gelirinizi arttırabilirsiniz. Karşınıza çıkan fırsatları göz ardı etmeyin ve mutlaka değerlendirin.

12- Hem Ufak Hem de Büyük Birikim Yapın

Para biriktirmek için maaşınızın bir bölümünü ayırıyorsunuz fakat psikolojik olarak insanlar bozuk paralarını harcadığı zaman para harcamıyormuş gibi hisseder. Bu yüzden ufak ufak yapılan gereksiz harcamalar da birikiminizi oldukça etkiler. Gelirinizden bir miktar ayırdığınız gibi ordan burdan atar bozuk paralarınızı da ufak bir kumbarada biriktirmeyi deneyin. Böylelikle farkında olmadan harcadığınız gereksiz gelirlerin önüne geçerek birikiminizi daha hızlı gerçekleştirmeyi sağlayabilirsiniz.

13- Yapılan Zammı Unutun

Para biriktirmek için yapılan zammı unutun

İş yerindeki motivasyonunuzu arttırarak daha başarılı oldunuz ve patronunuz size zam yaptı. Planlarınızı buna göre şekillendirmeyi düşünüyorsanız sakın bu hataya düşmeyin! Yapılan zammı aklınızdan çıkarın ve tüm zammı para biriktirmek için kullanın. Gelir ve giderleriniz yine aynı şekilde işlemeye devam etsin

14- Kredi Kartlarına Olan Bağımlılığınızdan Kurtulun

Kredi kartları, insanları gereğinden daha fazla harcamaya iterek insanların borçlanmasını sağlar. İstediğiniz kadar harcama yapabileceğiniz fikrini unutmak adına tüm kredi kartlarınızdan kurtulun.

15- Hedef Belirleyin

Hedef belirlemek

Hedef belirmek, en kolay para biriktirme yöntemlerinden bir tanesidir. Hedefler, insanlara birçok başarı kazandırır. Hedef olmadan başarı gelmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın ve kendinize mutlaka bir hedef belirleyin. Hedefinizin sağladığı motivasyon ile daha kolay para biriktirebileceksiniz.

16- Teknolojiden Yararlanın

Para biriktirmek için, giyiminize ya da ihtiyaçlarınıza daha az harcama yapmak istiyor fakat nereden ulaşabileceğiniz hakkında bir fikriniz yok mu? O halde teknolojinin eşsiz yararlarından faydalanın. Sosyal medya aracılığıyla her türlü ihtiyaçlarınızı daha ucuza giderir ve en kolay şekilde para biriktirmenizi sağlar.

17- Bir Şey Almadan Önce İki Defa Düşünün

iki defa düşünmek

Alacağınız şeye gerçekten ihtiyacınız var mı, almazsanız bu sizi ne şekilde etkiler? Bu soruları her bir şey almaya karar verdiğiniz zaman kendinize sorun. Ve gerçekten ihtiyacınız olmayan şeylere harcama yapmaktan uzak durun.

18- Düşük Bütçeyle Gezin

“Bunları yapalım da hayatımızı yaşamayalım mı?” diyenler olabilir. Biz kendinizi eve kapatın demiyoruz kesinlikle. Fakat gezeceğiniz zaman en uygun şekillerde ve para biriktirmek için uyguladığınız onca şeyi boşa çıkarmayacak miktarlarda harcama yapın. Böylelikle hem harcamalarınız az olacağı için daha çok gezebilme imkanınız olucak, hem de daha fazla para biriktirebileceksiniz.

19- Dışarıdan Yemek Yemeyin

Dışarıdan yemek yemeyin

Yemeğinizi dışarıda yemeniz, hem size daha pahalıya gelecektir hem de gereksiz harcamalara neden olacaktır. Bu yüzden canınızın çok istediği bir yemek olursa tek tıkla nasıl yapılacağını öğrenebilir ve yiyebilirsiniz. Hem yemek yapma konusunda kendinizi geliştirmiş olursunuz hem de gereksiz harcamalardan uzak durabilirsiniz.

20- Kendinize Meşguliyet Yaratın

Bir hobi edinin ya da boş vakitlerinizi doldurun. Çünkü çok fazla boş zamanı olan insanlar gereksiz para harcamaya daha çok yatkınlaşırlar.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu