Okumaya Dair İnce Sözler: Okumak ile İlgili Özlü Sözler

0
344

Okumak; önemli bir iştir. “İştir” evet, okumak bir iş, bir eylem, bir gerekliliktir. Okumaya dair ince sözler, tam da bunu ifade eder.

Okumayan insan, hayata tek bir pencereden bakar, bildiği ezber cümlelerle olayları yorumlar, dar kalıplı bakış açısına sahip olur. Okumayan insanların en büyük özelliklerinden biri de “her şeyi ben bilirim” edası takılmalarıdır. Oysa okuyan insanlar, her okuduğu yeni bir satırdan sonra ürpererek “bunu da yeni öğrendim, öğrenecek daha çok şeyim var” der ve soru sorulduğunda “bilmiyorum” deme ferasetine sahip olur.

Goethe; “İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir” der.

Evet, gerçekten de bir insanın daha iyi bir bakış açısına sahip olabilmesi için “okumayı” gündelik işlerinin başına alması gerekir. hayata pozitif bakabilmek için iyi bir şiir, dünyaya daha güzel bakmak için güzel bir tablo görmesi gerekir ve gün içinde insanlara fayda sağlayacak veya kendi kimliğini yansıtacak mantıklı birkaç cümle söylemelidir.

Okumak ile ilgili sözler

Okumak ve okumaya dair söylenen bunca söz vardır. her birinin altın değerinde olması ve her birinin dikkate değer olması, okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için altın öğüt niteliklerindedirler. Bu yazımızda, ünlü düşünürlerden okumaya dair ince sözler paylaşacağız. Faydalı olması ümidi ile…

“Okuyun, diyor okuyun. Çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor.”

Ali Şeriati

“Hiçbir zaman kötü kitaplar çok az ya da iyi kitaplar çok fazla okunmaz: kötü kitaplar zihin için zehir mesabesindedir, aklı harap ederler. İyi olanı okumak için kötü olanı hiçbir zaman okumamayı insan kendisine düstur edinmeli: çünkü hayat kısa ve hem zaman hem dinçlik insan için sınırlı.”

– Arthur Schopenhauer

“İnsanın tekrar tekrar okuduğu, aklının demirbaşları arasında yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta sonra unuttuğu kitaplar da.”

İlginizi Çekebilir  Kitap nedir, nasıl seçilir?

– George Orwell

“Bir kitap, içimizdeki donmuş denize indirilmiş bir baltadır… Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?”

– Franz Kafka

“En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir.”

– Descartes

“Eğer bir insan bir kitabı okuduktan sonra, onu tekrar okumaktan zevk almıyorsa, o kitabı okumuş olmasının bile hiçbir değeri yoktur.”

– Oscar Wilde

“Faydasız ya da sıradan çok şeyi bilmektense iyi ve gerekli birkaç şeyi bilmek evladır. İhtimal, ne hazineler saklıdır küçük ve seçkin bir kitaplıkta. Burada dünyanın tüm uygar ülkelerinden en bilge ve en değerli insanlar binlerce yıllık çalışma ve bilgeliklerinin sonuçlarından faydalanmamıza izin verirler. En yakın dostlarına dahi açamayacakları düşünceleri orada en sarih kelimelerle bizler, yani başka bir yüzyıldan insanlar için durmaktadır. Evet, en iyi kitaplar için, hayatlarınıza konuk olan bu en yüce ruhani başarılar için şükran duymalıyız.”

– Ralph Waldo Emerson

“Sadece zihinlerimizi oyalamak için mevcut olan, çok sayıda sıradan kitap bulunmaktadır. O hâlde yalnızca iyi olduğu tartışmasız kabul gören kitapları okuyunuz.”

– Seneca

Okumak ile ilgili sözler

“Kitaplarım bana yetecek kadar büyük bir krallıktır.”

– William Shakespeare

“Biraz param olursa kitap alırım; eğer artarsa yiyecek ve giyecek.”

– Erasmus

“İlk önce en iyi kitapları okuyun. Sonra zamanınızın kalmadığını fark edeceksiniz.”

– Henry David Thoreau

“Okumak, iki ruh arasında âşıkane bir mülâkattır.”

– Cemil Meriç

“Hiçbir kitap hiçbir güçlüğü çözmeyecektir. Tamam. Ama okudum. Yaşamım boyunca durmamacasına; okumaksızın yaşayamayacağımı duya duya.”

– Bilge Karasu

“Bütün iyi kitapların ortak bir özelliği vardır; gerçekte olanlardan daha sahicidirler. Birini okumayı bitirdiğinde olan biten senin başından geçmiş gibi hissedersin ve sonra iyisi, kötüsü, coşkusu, pişmanlığı ve hüznü, insanları ve yerleri ve havasıyla tamamen sana ait bir parça olur.”

İlginizi Çekebilir  Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

– Ernest Hemingway

“Ben yetişme çağımdayken bazı şiirleri, hikâye ve romanları deşifre eden bazı yazılar, kitaplar okur da bunların benim aklıma kırk yıl düşünsem gelmeyecek şeyler olmalarına şaşardım. Ben büsbütün başka bir şey anlamış, daha doğrusu bir duygu akışı sezmiş olurdum. Kimin haklı olduğunu hala bilmiyorum. Şimdi de bazen benim yazdıklarımla ilgili bazı varılan kanaatler, tanımlamalar ve ifadelerde aynı yabancılığı ve şaşkınlığı duyuyorum. Ama bu sefer kimin haklı olduğu hususunda eskisi gibi tedirgin değilim. Şunu demek belki gerekir ya da başka çare yok; okur ve yazar ruhen, hem de sadece ruhen birbirine ne kadar yakınsa metin o derece doğru ve sarahatle okunur, açılır ve her şey aşikâr olur. Buna sebep hikâyelerin nasıl okunacağını daha doğrusu okumakla insanın içine akacak gerçek duygu akışını ruh belirler gibi geliyor bana.”

– Şule Gürbüz

“İlham alma işi bir kas, çalıştırırsan verim alırsın. Gözlerini açık tutar ve etkilenmeye hazır olursan verim alırsın. Bu uğurda hiçbir şey yapmıyorsan ve daha çok şaşırtma sanayii üzerinden gidiyorsan o zaman hiçbir şey sana ilham vermez ve o zaman düşünmenin esasını yitirmiş olursun. Düşünce mutlaka ilhamla çalışan bir şey.”

– Hakan Günday

“Kitap okumak insanı zenginleştiren, derinleştiren, zihin açıcı bir faaliyet olabildiği gibi, insanı sığlaştıran, ezbere bağlayan, zihni kilitleyen bir faaliyet de olabilir. “Okusun da ne okursa okusun” anlayışı yanlıştır ve zamanlar arasında bu yanlışın bu kadar aşikâr hale geldiği başka bir zaman da olmadı. Zaman ayırdığımız her şey gibi kitaplar da içerikleri bakımından sorgulanmaya fazlasıyla muhtaçtır. Kitap, pozitif çağrışımları baskın bir kelimedir, evet… Ancak adı kitap olan her şeyin insana yarayışlı olduğunu söylemek yine de büyük bir yanlıştır.”

– Gökhan Özcan

Okumak ile ilgili sözler

“Okumadan geçen bir gün, yitirilmiş bir gündür.”

(J. P. Sartre)

“Allah’ım! Bana kitap dolu bir evle çiçek dolu bir bahçe ver.”

İlginizi Çekebilir  Mahallenin En Mutlu Bebeği

(Konfüçyüs)

“Bir kulübede oturup kitap okumayı, sarayda oturup eğlenmeye tercih ederim.”

Massinger

“Okur yazarsa ahali, yapılmayacak ne var!..”

(Mehmet Akif Ersoy)

“Kitabın yaprakları, bizi aydınlığa götüren kanatlar gibidir.”

Voltaire

“Maksatsız okumak, vakit öldürmektir.”

Süheyl Ünver

“Düşünmeden öğrenmek faydasız, öğrenmeden düşünmek tehlikelidir.”

Konfüçyüs

“Ben hep bilgili kişilerden bir şeyler öğrenmek için onlarla beraber olmak isterim.”

Şekspir

“Bir insan ne kadar çok kelime bilirse zekasını o ölçüde kullanmış olur.”

Namık Kemal

“Bugün iyi kitaplar oku, sonra zamanın olmayabilir.”

Charles Burney

Okumak ile ilgili sözler

“Cahilin yüz faydası, bir zararını karşılayamaz.”

Nasır-ı Hüsrev

“Bilgiyi hiçbir zaman diplomayla kısıtlamayın. Eğer bilgimize yeni bilgiler eklemiyorsak, aslında bilgimizden azaltmış oluruz.”

(Karl Weber

“Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin sonu hüsrandır.”

Ovidius

“Oturma odasının en güzel süsü, kitapların bulunduğu yerdir.”

John Grey

“Okuma zevkini kazanmayanın, öğretimi yarıda kalmıştır.”

  1. Pecaut

“Önce iyi kitapları okuyunuz; yoksa onları elinize almak için hiçbir istek duymazsınız.”

“Hayatımız kısa ve zamanımız kısıtlı olduğundan, sadece değerli kitapları okumalıyız.”

“Okuduğunuz eser sizi fikren yükseltip, içinizi iyi duygularla doldurmalıdır.”

  1. Pope

“Kitapları iki gruba ayırmak mümkündür; günün kitapları ve bütün zamanların kitapları.”

“Kitap seçimi tıpkı arkadaş seçimi gibi ciddi bir iştir.”

John Lubbock

“Buğdayın iyi yetişmesine engel, zararlı otlar değil, çiftçinin ihmalidir.”

Konfüçyüs

“Çocuklarınızın yarın söz sahibi olmasını istiyorsanız, daha bugünden onlara iyi kitaplar hediye edin.”

Hz. Ali

Okumak ile ilgili sözler

“İnsanın gayesine ulaşabilmesi için bilgi ve hüner lazımdır. Bunun için de başını eğip okumak ister. Bu baş eğme insana altın taçtır.”

Şeyh Galip

“Sadece iyi kitaplar okumakla yetinmemeli, başkalarının bizi örnek alacakları iyi bir kitap gibi olmalıyız.”

Geoffrey Fenton

“Yeni bir şey öğrenmeden geçirdiğim bir günde, benim için güneşin doğmasında bir hayır yoktur.”

Hz. Ali

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here