Okula Başlangıç Masrafı Ne Kadar?

0
120

Okulların açılmasına son 3 gün kaldı. 9 Eylül’de açılacak okullar için aileler ellerini ceplerine atmaya başladılar. Peki, okula başlangıç masrafı ne kadar?

Eğitim Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi, öğrencilerin okula başlangıç masrafları üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmada bir öğrencinin okula başlangıç ve eğitim masrafları hesaplandı. Bunun içinde “okul aile birliğine bağış” adı altında alınan okullara kayıt ücretleri, forma, okul kıyafeti, ayakkabı, çanta, beslenme çantası, suluk, kırtasiye malzemeleri ve spor ayakkabı ücretleri eklendi. Buna göre bir öğrencinin okula başlangıç masrafı 190 TL olarak açıklandı.

Okula Başlangıç Masrafı Ne Kadar?

Eğitim düzeyine göre masraflar değişiyor

Yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, eğitime yeni başlayan bir öğrenci ile devam eden öğrencinin masrafları aynı değil. Okul öncesi eğitime yeni kayıt yaptıran bir öğrencinin ortalama olarak fiden masrafı 785 TL olarak hesaplanıyor. İlkokula başlayan bir öğrenci için ise ortalama 190 TL para harcanıyor. Ortaokul düzeyinde okuyan bir öğrenciye yapılması gereken masraf 235 TL iken lise öğrencisi için gerekli olan para 245 TL dolaylarında seyrediyor.

Okula Başlangıç Masrafı Ne Kadar?

İlköğretimin sonuna kadar 26 bin 710 TL masraf

Eğitim alanının da artık paraya dayalı bir sisteme dönüştüğü Eğitim Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi araştırma raporundan ortaya çıkıyor. Okul öncesi eğitimden başlayarak ilköğretimin sonuna kadar geçen sürede öğrenci için yapılması gereken masraf ortalama olarak 26 bin 710 TL olarak hesaplandı. Ortaöğretimden sonra eğitim süresi boyunca harcanması gereken rakam ise 12 bin 430 TL olduğu görülüyor. Yani okul öncesi eğitimden başlayarak liseyi bitiren bir öğrenci 2019 verilerine göre 39 bin 140 TL masrafa tekabül ediyor.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir  '2020'ye Kalmadan Partiyi Kuracağız'

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here