Okul ayakkabısı nasıl olmalıdır, ayakkabı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

0
105

Okul ayakkabısı nasıl olmalıdır, ayakkabı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda detaylarıyla birlikte göreceksiniz. 

Okul döneminin başlamasıyla birlikte okul ihtiyaçlarını karşılayan aileler, çocuklarının temel ihtiyaçlarından olan ayakkabıları da satın almayı ihmal etmiyorlar. Ancak uzmanlara göre aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymek iyi değil.

Topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler olduğu gibi okul çağındaki çocukların ayakkabı giyimine de dikkat etmek gerekiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları, okul çağında olan çocukların aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

Okul ayakkabısı nasıl olmalıdır, ayakkabı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanlara göre okul çağında olan çocukların en az iki ayakkabılarının olması gerekir. Çünkü gün boyu aynı ayakkabı içinde zaman geçiren çocuklar, ayak sorunları ile karşılaşıyorlar. Ayağın sürekli ayakkabı içerisinde kalması, ayağın ve ayakkabının havasız kalmasına neden olur. Bu da iki gün üst üste giyilen ayakkabıda bakteri oluşumuna neden olduğu için ayak sağlığını ciddi anlamda riske atabiliyor. Uzmanlar, okul çağındaki çocukların en az iki ayakkabıya sahip olmaları gerektiği konusunda aileleri uyarıyor.

Okul ayakkabısı nasıl seçilir?

Çocuklar, büyüklere göre daha aktiftirler ve bazı çocukların diğer çocuklara göre daha hareketli olmaları, özellikle ayak sağlıkları konusunda dikkat ettirmeyi gerektiriyor. Uzun süre aynı ayakkabı içinde zaman geçiren çocuklarda ayak bozukluğu durumu, mantar ve diğer ayak sağlığı sorunları kendini gösterebiliyor. Bu yüzden okul ayakkabısı seçerken dikkatli davranılması gerekiyor. Peki, okul ayakkabısı nasıl olmalıdır?

Topuk desteği olan ayakkabı seçilmelidir

Okul öğrencileri için ayakkabı seçilirken topuk desteği olan ayakkabıların seçilmesi önemlidir. Ayakların yerle birebir temas etmemesi için uzmanların önerileri, 2,5-5 cm. yükseklikte topuklu ayakkabı olması ve topuk desteğinin mutlaka olması gerektiğini vurguluyor.

Topuk desteğinin şeklinin de önemli olduğunu belirten uzmanlar, desteğin yuvarlak ve geniş olması gerektiğini hatırlatıyor. Bununla birlikte iç destek, çocuğun sağa sola dönmesini engellemek için ayağının altındaki topuk yüksekliği yaylanmayı sağlamak için gerekli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ön taraftaki genişlikte ayak parmaklarının şekilsel probleme yol açmayacak biçimde olması gerektiğini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir  Lohusa sepeti nasıl yapılır, lohusa sepeti yapılırken unutulmaması gerekenler

Topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Her gün aynı ayakkabı giyilmemeli

Ayak sağlığını korumanın önemine değinen uzmanlar, okul çağındaki çocukların ayakkabılarını her gün giymemeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, mümkün ise iki çift ayakkabının olması ve bunlardan birinin de spor ayakkabı olmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor. Çocuk, gün boyu aynı ayakkabıda zaman geçirdiği için bir süre sonra ayakkabıda bakteri oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu da mantar başta olmak üzere farklı hastalıkların çıkmasına neden olmaktadır.

Çocuklar okuldan eve dönerken mutlaka ayakkabılarını balkon gibi bir yerde havalandırmaya bırakmalı ve ayaklarını da mutlaka yıkamalıdırlar. Tabi mümkünse duş almaları, ayak sağlıkları açısından çok daha doğrusu olacaktır.

Ayakkabı alırken mutlaka çocuğun denemesi gerek

Bazı aileler, çocukları için ayakkabı satın alırken genelde kendi başlarına uygun gördükleri bir ayakkabıyı satın alırlar. Uzmanlara göre bu çok yanlış bir davranıştır. Çünkü ayakların ölçüleri bazen aynı olmayabiliyor veya ayak şekli de birbirinden farklı olabiliyor. Bu nedenle okul ayakkabısı alırken mutlaka çocuğunuzun da yanında olması ve ayakkabısını deneyerek alması gerekmektedir.

Ayakkabı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ayakkabı seçiminin önemine değinen uzmanlar, ayakkabı kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğunu belirtiyor. Buna göre okul çağındaki çocuklarına ayakkabı kullanımında dikkat etmeleri gerekenler şunlardır;

  • Spor yapmak için giyilen ayakkabının günlük giyimde kullanılmaması gerekir.
  • Spor için giyilen ayakkabılarda esneme daha fazla olduğu için gündelik kullanımda kullanılması durumunda basma kusurları daha belirgin hale gelebilir.
  • Dışarıda giyilecek ayakkabıların topuk destekli olması önemlidir. çünkü spor ayakkabılara göre daha sert olan günlük ayakkabılar, çarpma alanları oluşması gibi problemlere yol açabilir.
  • Ayakkabı seçimi yapılırken, spor yapmak için ayakkabı alınacaksa, yapılacak spora göre ayakkabı seçimi yapılması önemlidir. koşu spor ayakkabısı, basketbol ayakkabısı, futbol ayakkabısı gibi seçenekleri değerlendirerek satın almak gerekir.
Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here