Nakliyat sigortası nedir, sigorta için gerekli evraklar nelerdir?

0
99

Nakliyat sigortası, taşınan eşyanın başına gelebilecek herhangi bir sorun durumunda, gerekli ödemeyi temin eden bir araçtır.

Kısacası taşınan ürünün, ürün sahibi için var olan değerini göz önünde tutarak başına herhangi bir kazanı gelmesi durumunda maliyetini temin edebilmesi için ihtiyaç duyacağı tek şey nakliyat sigortasıdır diyebiliriz.

Nakliyat sigortası nedir, sigorta için gerekli evraklar nelerdir?

Bu alanda faaliyet gösteren firmaları incelediğinizde farklı fiyatlarla karşılaşma durumu da söz konusu olacaktır. Böylesi bir durumda direkt olarak firmanın kötü iş yaptığını ya da bir firmanın diğer firmadan daha az fiyat çıkarttığını düşünmemek gerekiyor. Sigorta şartlarını ve kapsama alanlarını okuduğunuzda, fiyatların neden değişken olduğunu çok daha rahat bir şekilde anlayacaksınız.

Günümüzde çok sayıda ismin bu alanda hizmet vermesi, nakliye sektöründe yaşanan iş kazaları sonucunda eşyanın değerinin temin edilmesi konusunda müşterileri de taşımacıları da rahatlatmaktadır. Konuyla ilgili net bilgilere ulaşmak için farklı aramalar yaparak detayları öğrenebilirsiniz.

Nakliyat sigortası nedir, sigorta için gerekli evraklar nelerdir?

Nakliyat sigortası için gerekli evraklar nelerdir?

Nakliyat sigortası için gerekli evraklara geçmeden önce, nakliyat sigortasının hangi alanlarda geçerli olduğuna göz atmamızda fayda olduğunu söylemek istiyoruz. Nakliyat sigortası, taşınma değeri taşıyan tüm eşyalarda kullanılabilir. Özellikle de kullanılan alanlar konusunda bilgi vermek gerekiyorsa, daha çok risk taşıyan eşyalar diye sınıflandırmamız mümkündür. Bu nedenle dilediğiniz gibi eşyalarınızın taşınmasında emniyetin tedbirlerinin alınmasını sağlamak adına nakliyat sigortası yaptırabilirsiniz. Peki, nakliyat sigortası için gerekli evraklar nelerdir?

Nakliyat sigortası nedir, sigorta için gerekli evraklar nelerdir?

Nakliyat Sigortası için Gerekli Evraklar

Genel olarak nakliye işlemleri ülkemizde ve dünya genelinde karayolları aracılığı ile yapılır. Tabi bunun dışında, deniz, hava ve demiryollarıyla da bu işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Ancak her birinin nakliye sigortasında istedikleri evrakların farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Sigorta işlemlerinde, denizyolları nakliye işlemleri dışındaki tüm nakliye sektörlerinde istenen evraklar aynıdır. Bunlar;

  • Poliçe – Fatura – Hamule senedi veya Konşimento, (Yurtiçi nakliyelerde sevk irsaliyesi)
  • Emtia vasıtadan hasarlı tahliye edilmişse rezerv zaptı, (Bu zabıtta taşıyan ilgililerin,   kamyon şoförünün,  demiryolu idaresinin imzalarının bulunması gerekmektedir.)
  • Muayene tutanağı
  • Emtia gümrükte hasarlanmışsa gümrük rezerv zaptı. (Bu zabıtta gümrük memurlarının veya operatörlerinin imzası bulunması şarttır.)
  • Emtia gümrükte hasarlandığı halde Gümrük İdaresi rezerv zaptı vermekten kaçınıyorsa mahkeme tespiti gerekmektedir.
  • Emtia vasıtadan noksan çıkmışsa veya hiç çıkmamışsa müfrez ordino veya ademi teslim ordinosu
  • Gümrük kapanış beyannamesi
  • Taşıma işi bir sözleşme ile ihale edilmişse taşıma sözleşmesi
  • Hasar kaza sonucu oluşmuşsa, trafik zaptı, ehliyet ve ruhsat fotokopileri
  • Taşıma işini yapan şirketin adı, unvanı ve adresi ile Türkiye’ deki acentesinin adı, unvanı ve adresi.
İlginizi Çekebilir  Yangın sigortası nedir, faydaları nelerdir?

Bu evraklara sahip olunan nakliye işlemlerinde, herhangi bir kaza durumunda taşınan eşyaların başına bir kaza gelmesi durumunda, hasarın maddi kısmı sigorta firması tarafından karşılanmaktadır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here