Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0
26

Miyom nedir, belirtileri nelerdir konusu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bu yazımızın devamında görebilirsiniz. 

Miyom; her ne kadar pek çok kadın için ilk tanılandığında tedirginlik yaratan bir rahatsızlık olarak karşılansa da 35 yaş ve üzeri pek çok kadın bu sorunla yüz yüze kalmaktadır.

Miyomların bu denli yaygın olması “miyom nedir, belirtileri nelerdir?” gibi soruların da sıkça sorulmasına neden olmaktadır. Çoğu zaman herhangi bir belirtisi olmaksızın vücudumuzda varlığını sürdüren miyomların genellikle farklı bir rahatsızlık nedeni ile yapılan jinekolojik muayene ya da rutin kontroller sırasında fark edilmektedir. Östrojen hormonunun salgılandığı doğurganlık dönemi içinde olan kadınların %20’sinde görülen miyomların büyüklüğü 1 cm ile 15 cm arasında değişiklik gösterebilir. Genellikle küçük miyomlar herhangi bir şikayete yol açmadığından tesadüfi bir şekilde tespit edilirken; büyük miyomlar, kadınlar için tedirginlik verici belirtilere neden olarak bir jinekolojik yardım almayı zaruri hale getirebilir.

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Miyom Nedir?

Miyomlar; rahmin iç, orta ya da dış tabakasında görülebilen, düz kasların anormal şekilde çoğalması ile ortaya çıkan tümöral oluşumlardır. “tümör” denildiğinde akla ilk gelen ve en çok endişe uyandıran kanser ile olan ilişkilendirmelerdir. Bu da miyom teşhisi konan pek çok kadın için “miyomlar kanser belirtisi midir?” sorusunu akla getirmektedir. Bu nedenle şunu hemen belirtelim; miyomlar çoğunlukla iyi huylu tümörlerdir ve miyomların sadece % 0,1-0,5 kadarı ilerleyerek kötü huylu tümörlere dönüşebilmektedir. Miyomlar bulundukları yere göre 3 kategoride değerlendirilir.

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Subseröz miyomlar: Rahmin dış kısmında oluşan subseröz miyomlar herhangi bir kanamaya yol açmaz. Genellikle bel ve sırta yayılan şiddetli ağrılarla kendini belli eden bu tip miyomlar çevre organlara da baskı yapabilmektedir. Belirgin vajinal bir rahatsızlığa yol açmadığından rastlanan bel ve sırt ağrıları hasta tarafından farklı hastalıkların belirtileriyle karıştırılabilir. Hasta ağrıları nedeniyle hastaneye başvurduğunda ağrının kaynağına dair yapılan detaylı incelemelerde fark edilebilir ya da rutin jinekolojik kontroller sırasında yapılan muayene ve ultrasonlarla subseröz miyomların varlığı tespit edilebilir.

İlginizi Çekebilir  Kolloidal Gümüş Suyu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

İntramural miyomlar: Rahmin orta tabakasında oluşan intramural miyomlar; en sık rastlanan miyom türleridir. Özellikle, orta yaş grubundaki pek çok kadında intramural miyoma rastlanmaktadır. Şiddetli karın ağrıları, adet kanamasında artış, adet döngüsünde kısalma, adet süresinin uzaması gibi semptomlarla kendini gösteren bu tip miyomlar büyüklüğüne bağlı olarak karıda dolgunluk hissine de yol açabilir.

Subkümöz miyomlar: Miyom çeşitleri arasında en az rastlanan grup subkümöz miyomlardır. Rahmin iç tabakasında ortaya çıkan bu miyom türü şiddetli adet kanamalarını da beraberinde getirmektedir.

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi miyomlar genellikle kendilerini belli edecek bir rahatsızlığa yol açmazlar. Fakat, intramural miyomlar ve subkümöz miyomların çapı büyüdükçe birey tarafından fark edilebilir, rahatsızlık uyandırıcı belirtiler ortaya çıkmaya başlar.  Miyomun belirtileri büyüklüğüne ve yerine göre daha hafif veya daha şiddetli şekilde hissedilebilmekle birlikte  hiçbir belirti göstermeyebilirde. Fakat en sık rastlanan myom belirtilerini;

  • Karında şişkinlik ve dolgunluk hissi
  • Ara kanamalar
  • Cinsel birliktelik sırasında kuyruk sokumuna yayılan ağrı ve birliktelik sonrası vajinal kanama
  • Adet kanamalarında artış
  • Sık idrara çıkma
  • Şiddetli kanamalara bağlı olarak kansızlık olarak sıralayabiliriz.

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Miyom Neden Ortaya Çıkar?

Miyomun oluşma nedenleri henüz net bir şekilde ortaya konulamamıştır. Bununla birlikte yapılan araştırmalar ışığında; obezite sınırları içinde olan, hareketsiz bir yaşam süren, genetik yatkınlığı olan ve daha önce hiç hamilelik geçirmemiş kadınlarda daha sık görüldüğü söylenebilir. Östrojen hormonu ile yakın ilişki içinde olduğu düşünülen miyomların teşhisinde; vajinal ya da yüzeysel ultrasonografi, histeroskopi (ışın teleskopisi yöntemi ile rahim içinin incelenmesi), Laparoskopi, Histerosalpingografi (ilaçlı rahim filmi) yöntemleri kullanılmaktadır.

Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Miyomların Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Miyom tedavisinde miyom türleri ve büyüklükleri son derece önem taşımakta; miyomun tedavi yönteminin belirlenmesinde belirleyici rol oynamaktadır. Genellikle küçük boyuttaki miyomlar östrojen hormonunun salgılanmasını sona erdiği dönem olan menopoz döneminde küçülerek, kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu nedenle; küçük miyomlar için herhangi bir tedavi uygulanmaz ve rutin kontrollerle miyom takip altına alınır. Fakat daha büyük boyuttaki miyomlar için doktorun uygun göreceği şekilde medikal tedavi ya da cerrahi müdahale yöntemlerinden biri uygulanabilir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here