Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

0
65

Mide küçültme ameliyatları; gerek zayıflamadaki başarılı etkileri, gerekse riskleri ile hakkında en çok konuşulan tıbbi müdahaleler arasında.

Bu konu ile ilgili merak edilen pek çok nokta var. Bunların başında da “ mide küçültme ameliyatları nasıl yapılır, riskleri nelerdir, en çok tercih edilen mide küçültme yöntemi hangisidir?” gibi konular geliyor. Bu nedenle; biz de bu yazımızda “mide küçültme ameliyatları” hakkında detaylı bir araştırma yaparak, edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

 Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Egzersiz ve diyetler zayıflama için en çok tercih edilen ve en sağlıklı olduğu düşünülen yöntemlerdir. Fakat bu tür çabalar çoğu zaman “obezite” sınırları içinde bulunan bireylerin hedefledikleri kilolara ulaşmasında yetersiz kalmaktadır. O nedenle; hızlı ve etkin bir şekilde kilo vermek isteyen bireylerin büyük bir kısmı mide küçültme ameliyatı yöntemlerinden kendileri için en uygun olanı tercih ederek, bir cerrahi müdahaleyi göze almaktadır. Mide küçültme ameliyatları; sindirim sisteminde değişiklikler yaparak gıda alımını azaltan ya da vücuttaki besin emilim miktarını düşüren cerrahi işlemlerin tamamına verilen genel addır.  “ Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır? “ sorusunun cevabı ise tercih edilecek yönteme göre değişiklik göstermekle birlikte; açık ya da kapalı (laparoskopik) olarak yapılabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

 Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılmaktadır?

Mide küçülteme ameliyatı bilindiği gibi kilo verme amacı ile yararlanılan bir operasyondur. Genellikle şişmanlıktan kaynaklanan ciddi sağlık sorunu yaşayan bireyler ile morbid obeziteye sahip bireylerin tedavisinde mide küçültme ameliyatlarından yararlanılmaktadır. Mide küçültme ameliyatları için yaş sınırı 18-65 yaştır. Fakat; 18 yaşının altında ve obezite sınırları içinde bulunan hastalar yazılı ebeveyn izni ile, 65 yaş üzerinde bulunan ve fazla kiloları nedeniyle sağlık problemleri yaşayan hastaların da genel sağlık durumları göz önünde bulundurularak ameliyat kararı alınabilir.

Ameliyatı düşünülen bireylerin fazla kiloları hormonal bir bozukluktan kaynaklanıyorsa mide küçültme ameliyatları önerilmeyebilir. Bunun dışında;

 • Vücut kitle indeksi (VKİ) 40’ın üzerinde olan ve “morbid obez” kategorisindeki bireylere
 • Fazla kilolardan kaynaklı olarak uyku apnesi, kalp hastalıkları, tansiyon gibi sorunlar yaşayan bireylere
 • Vücut kitle indeksi (VKİ) 35-40 aralığında olan ve aynı zamanda Tip-2 diyabet hastalığı bulunanlara
 • Vücut kitle indeksi 30-34 arasında olmasına rağmen, kilolarına bağlı olarak ciddi sağlık problemleri yaşayan bazı hastalara mide küçültme ameliyatları uygulanabilir.

Mide küçültme ameliyatına karar verme aşamasında öncelikli olarak hastanın psikolojik ve fiziksel olarak ameliyata uygun olması önemlidir. Bu nedenle; ameliyat için dahiliye, kardiyoloji, fizik tedavi, reanimasyon, endokrinoloji, anestezi, göğüs hastalıkları, psikiyatri ve cerrahi uzmanlarının görüşlerine başvurulmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

 Vücut Kitle İndeksi ve Obezite

Öncelikle “obezite nedir?” ya da “her şişman obez midir?” gibi halk arasında da en çok sorulan sorulara cevap vererek başlayalım. Obezite; vücutta bireyin sağlığını bozacak derecede yağ birikmesidir. Vücuttaki yağ oranının yaklaşık değeri; vücut kitle indeksi ya da boy kilo indeksi olarak adlandırılan bir hesaplama türü ile belirlenebilir. Vücut kitle indeksi hesaplaması ise şu şekilde yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Açık Emar Fiyatları

VKİ= vücut ağırlığı/ boyun karesi

Bu ölçüme göre VKİ 30 ve üzerinde olanlar obezite kategorisine dâhil edilebilir.

 Mide Küçültme Ameliyatına Karar Vermeden Önce

Bu ameliyatın ciddi bir operasyon olduğu gerçeğini kabul etmelisiniz. Nadiren de olsa ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlarla karşılaşabileceğinizi de göz önünde bulundurarak; bu tür bir operasyona yönelmeden önce diyet, egzersiz gibi diğer yöntemleri ciddiyetle denemeniz daha sağlıklı olabilir.

Elbette ki, diyet ve egzersiz gibi uzun vadede sonuç verebilecek olan çözümlerdense mide küçültme ameliyatları kilo vermede çok daha kestirme bir yöntem olarak düşünülebilir. Fakat mide ameliyatı olsanız bile verdiğiniz kiloları geri almamak adına; sağlıklı beslenme ve egzersizi bir yaşam biçimi haline getirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

Ameliyata karar vermeden önce bir uzman görüşü almanız, mide küçültme ameliyatı olanların deneyimlerinden yararlanmanız ve mide küçültme operasyonlarının riskleri hakkında bilgi edinmeniz sağlıklı bir karar vermeniz konusunda size yardımcı olabilir. İşte doktorunuzla birlikte karar verebileceğiniz mide küçültme ameliyatı çeşitleri;

 1- Ayarlanabilir mide bandı (gastrik bant)

Mide kelepçesi olarak da bilinen bu yöntem genel anestezi kullanılarak ve genellikle laparoskopik (kapalı) ameliyat şeklinde uygulanmaktadır. Bu ameliyatla midenin yemek borusu girişinin biraz altına geçirilen bir parmak eninde ve 10 cm uzunluğundaki silikon bant bir kemer işlevi görecek şekilde midenin etrafına dolanmaktadır. Gastrik bandın üzerinde aynı zamanda şişirilebilir bir balon yer almaktadır. Mide bandının amacı; midenin uygulanan bölümünde bir boğum (küçük bir mide odacığı) oluşturmaktır. Bant açıklığı ayarlanarak oluşturulan odacıktan mideye geçiş daraltılmakta yani akış yavaşlatılmaktadır. Bu da bireylerin doygunluk hissine daha kısa sürede ulaşmasını ve daha az besinle doymasını sağlamaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

Mide bandının yararları:

 • Hasta ameliyattan sonraki 24 saat içinde taburcu edilebilir.
 • Komplikasyon riski en az olan mide küçültme operasyonlarından biridir.
 • Bant açıklığı ayarlanabilir ve bant gerek görüldüğünde çıkarılabilir.
 • Mide kapasitesi daraltıldığından; hastanın operasyon sonrasında yaklaşık olarak % 40- %50 oranında kilo kaybetmesi hedeflenir.

Mide bandının zararları:

 • Mide kelepçesi yöntemi ile diğer mide küçültme operasyonlarına oranla kilo kaybı daha yavaş gerçekleşir.
 • Düşük de olsa mide bandının mideye zarar verme riski söz konusu olabilir.
 • Diğer tüm cerrahi müdahalelerde karşılaşılabilecek enfeksiyon, anestezi, aşırı kanama gibi riskler gastrik bant ameliyatı için de geçerlidir.
 • Kilo verme süreci diyet ve egzersiz ile desteklenmelidir.

 2- Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı yani Sleeve gastrektomi mide küçültme ameliyatları arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Tüp mide ameliyatında midenin %80’e varan büyük bir kısmı alınır ve geriye bir tüpü andıran muz şeklinde bir mide kesesi bırakılır.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

 Tüp mide ameliyatının yararları:

 • Mide kapasitesi daralır.
 • Uzun vadede etkin bir şekilde kilo kaybı sağlanır.
 • Bağırsak hormonları üzerinde olumlu değişikliklere neden olur.

 Tüp mide ameliyatının zararları:

 • Uzun vadede vücutta vitamin ve mineral eksikliğine sebep olabilir.
 • Ameliyat sırasında ve sonrasında karşılaşılabilecek komplikasyon riskleri mide kelepçesine oranla daha yüksektir.
 • Uygulanan işlem geri dönüşümü olmayan bir operasyondur.
İlginizi Çekebilir  Lenf kanseri ve tedavi yolları

3- Duedonal Switch’li Biyopankreatik Diversiyon (BPD-DS)

Mide küçültme ameliyatları arasında en nadir uygulanan işlem Duedonal Switch’li Biyopankreatik Diversiyon’dur. Başlıca iki adımda gerçekleştirilen bu operasyonun ilk adımında midenin büyük bir bölümü alınır. Operasyonun ikinci adımında ise ince bağırsak iki ayrı yola ayrılarak besinin bağırsağın bir bölümünü atlaması yani emilimin azaltılması sağlanır.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

Duedonal Switch’li Biyopankreatik Diversiyon’un yararları:

 • Diğer yöntemlere göre çok daha hızlı ve daha yüksek oranda kilo kaybına neden olur.
 • Düzenli doktor takibi ile ameliyatın olumlu etkileri uzun yıllar sürdürülebilir
 • Kaybedilen kiloların geri alınma olasılığı diğer yöntemlere göre çok daha düşüktür.
 • Yemeklerden sonra karşılaşılabilecek bulantı ve kusma gibi semptomlara daha nadir rastlanır.

Duedonal Switch’li Biyopankreatik Diversiyon’un zararları:

 • Ameliyattan sonraki ilk 1 yıl içinde sulu ve sık dışkılama görülebilir. Bu etki zaman içinde azalabileceği gibi hayat boyu bu şekilde de devam edebilir.
 • Hasta bağırsak emilim yetersizliğine bağlı olarak hayat boyu vitamin ve mineral eksikliği yaşayacağından sürekli olarak doktor takibini sürdürmesi gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrasında özellikle B12, Kalsiyum, protein ve D vitamini  ortaya çıkabileceğinden kemik erimesine ve buna bağlı kemik hassasiyetlerine rastlanabilmektedir.
 • Yağ emilimindeki bozulmaya bağlı olarak kötü kokulu gaz çıkarmada artış görülebilir.
 • Bu tür operasyonları geçiren bireylerde safra çamuru ve safra kesesi taşının ortaya çıkma olasılığı artmaktadır. Bu nedenle doktorunuz size olası riskleri ortadan kaldırabilmek adına Duedonal Switch’li Biyopankreatik Diversiyon ameliyatı sırasında safra kesenizin de alınmasını önerebilir.
 •  Ameliyat sonrasında yağ ve karbonhidrat alımınız kısıtlanacağından, bu tür besinleri fazla tüketmeniz durumunda Dumping Sendromu adı verilen bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şiddetli kusma, baş dönmesi, öğürme, şiddetli karın ağrısı, bayılma ve hipotansiyon gibi sonuçlara yol açan Dumping Sendromu ile karşı karşıya kalmak istemediği için et ve et ürünlerinden uzaklaşan bireylerde ise protein düşüklüğüne bağlı olarak halsizlik ve bitkinlik ortaya çıkabilir.

4- Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik Bypass ameliyatı iki adımda gerçekleştirilmektedir. İlk adımda midenin üst kısmındaki 30-50 mililitre hacmindeki bir bölüm ayrılarak bir mide odacığı oluşturulur. Bu bölüm ince bağırsağa dikilerek hem midenin büyük bir bölümü, hem de ince bağırsakların bir bölümü devre dışı bırakılır. Bu da hastanın hem daha az miktardaki besinlerle tokluk hissini duymasına hem de alınan besinlerden daha az emilim sağlanmasına neden olur.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

Gastrik Bypass ameliyatının yararları:

 • Tüketilen yiyecek miktarında azalma sağlanır.
 • Uzun vadede %60-%80’e varan ciddi kilo kaybı gözlenebilir.
 • Bağırsaklar üzerinde tokluk hissini artıran ve iştahı düşüren hormonların salgılanmasında artışa neden olur.

Gastrik Bypass ameliyatının zararları:

 • Diğer mide küçültme ameliyatlarına göre taburculuk süresi daha uzundur.
 • Diğer yöntemlere göre daha kompleks bir işlem olduğundan ameliyat esnasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar daha fazladır.
 • Bağırsaklardaki emilim miktarındaki düşüş ve besin alımındaki kısıtlama nedeni ile uzun vadede B9, B12, kalsiyum, demir ve mineral eksiklikleri ortaya çıkabilir. Bu da yaşam boyu sürebilecek diyet önerilerine uyma,vitamin ve mineral takviyesi alma gibi zorunlulukların ortaya çıkmasına neden olabilir.
İlginizi Çekebilir  Miyom Nedir, Belirtileri Nelerdir?
5- Mide Balonu (Intra Gastrik Balon)

Mide balonu riskleri en düşük ve en basit mide küçültme işlemlerinden biridir. Endoskopik yöntemle uygulandığı için mide balonuna cerrahi bir müdahale demek yanlış olur. Mide balonu genellikle vücut kitle indeksi 35’in altında olan bireylerde kilo vermeyi hızlandırmak amacı ile diyet ve egzersiz programlarına destek olarak düşünülen bir yöntemdir. Mide balonunun 6 ay sonunda mideden çıkarılması gerekmektedir. Mide balonunun avantajı risk faktörü ve cerrahi müdahale olmaksızın hızlı bir zayıflama sağlamasıdır. Dezavantajı ise; balon çıkarıldıktan sonra verilen kiloların hızla geri alınma olasılığının yüksek olmasıdır.

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatlarında iki yöntem tercih edilmektedir. Bunlardan biri açık mide küçültme ameliyatıdır. Açık mide ameliyatında karında büyük bir kesi yapılır. Günümüz teknolojisinde çok da tercih edilen ve ihtiyaç duyulan bir yöntem değildir. Riskleri diğer yönteme göre çok daha fazladır. İkinci yöntem ise laparoskopik mide küçültme ameliyatıdır. Laparoskopik ameliyatta karında küçük birkaç kesi yapılır ve buralardan karın içine sokulan cerrahi aletler ve özel kamera sistemi yardımı ile operasyon gerçekleştirilir. Laparoskopik mide küçültme ameliyatlarında hem olası riskler daha düşüktür, hem de iyileşme süreci daha hızlıdır. Bu nedenle de günümüzde yapılan pek çok ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatlarında da bu yöntem tercih edilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatlarında Karşılaşılabilecek Riskler Nelerdir?

 • Enfeksiyon
 • Solunum yolu problemleri
 • Mide ya da bağırsaktan karın iç boşluğuna sızıntı
 • İshal
 • Bağırsak düğümlenmesi
 • Kanama
 • Kan pıhtılaşması
 • Anesteziye bağlı olumsuz tepkiler

Uzun vadede ise kullanılan yönteme bağlı olarak;

 • Dumping sendromu
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Hipoglisemi
 • Karında fıtık oluşumu
 • Ülser
 • Safra kesesi problemleri
 • Kansızlık ve kemik erimesi
 • Bulantı
 • Kusma
 • Ölüm riski (nadir)

Mide Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır, Riskleri Nelerdir?

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kilo verme sırasında düzenli spor ve egzersiz yapılmalı
 • Yemeklerden önce ve sonra sıvı tüketilmemeli
 • Ameliyat sonrasında su içme miktarı kontrol altına alınmalı ve ilk zamanlarda alınan su miktarı 1 litreyi geçmemeli.
 • Yemeklerde sıvı tüketilmemeli.
 • Beslenme için kısa ve sık öğünler düzenlenmeli, porsiyonlar küçültülmeli.
 • Doktor kontrollerine mutlaka devam edilmeli.
 • Lokmalar çok iyi çiğnendikten sonra yutulmalı.
 • Beslenme uzmanları tarafından hazırlanan diyet programlarına uyulmalı ve doktorun verdiği vitaminler düzenli olarak kullanılmalı.

Beslenme bozuklukları, hareketsiz yaşam, stres ve buna benzer pek çok dış etkene bağlı olarak birçoğumuz için kilo vermek görsel bir önem taşımaktan çok bir sağlık problemi haline geldi. Bu sorundan kurtulmak için de tercih edilen yöntemlerden biri olan mide küçültme ameliyatları ile ilgili merak edilen soruları aydınlatmak istedik. Umarız makalemiz sizin için de aydınlatıcı olmuştur ve aradığınız cevapları yazımızda bulabilmişsinizdir. Sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle…

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here