Menopozda Görülen Rahatsızlıklar ve Çözüm Önerileri

0
107

Menopozda görülen rahatsızlıklar ve çözüm önerileri hakkında geniş bilgilere yer vereceğimiz bu yazımız, bayanlar için kaçınılmaz olan menopoz dönemini daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Menopoz, her kadının ortalama 40 yaşından sonra girdiği bu dönemdir. Bu dönemin en büyük belirtisi elbette adet kanamalarının kesilmesidir. Fakat menopoz sadece adet kanamalarında etkili bir dönem değildir, aynı zamanda cinsel ilişkide farklı tepkilerin verildiği bir dönemdir.

Menopoz döneminde görülen rahatsızlıklar nelerdir

Kaçınılmaz bir dönem olmasına karşın Menopoz; premenopoz, perimenopoz ve postmenopoz olarak üç başlık altında evrelendirilen bu döneme alışmak uygulanacak bazı yöntemler sayesinde daha kolay bir hale gelebilmektedir. Uzman doktorların verdikleri bilgileri harmanlayarak sizlere sunduğumuz Son Bilge sitemizin bu yazısının sadece öneri olduğunu, kesin çözümler için doktora başvurulması gerektiğini unutmayın.

Premenopoz Nedir?

Menopoz döneminden yaklaşık 3 ile 5 yıl içerisinde girilen döneme “premenopoz” denir. Bu döneme giren kadınlar ilk zamanlarda sık adet görmeye başlarlar. Fakat zaman içerisinde, adet kanamaları daha da azalmaya başlar.

Perimenopoz Nedir?

Menopoz döneminde kadınlarda görülen değişimlerin başlangıç süresine verilen isim “perimenopoz” dönemi adıdır. Bu dönem, menopoz döneminden yaklaşık 1 yıl öncesinde başlar ve menopoz döneminde görülecek belirtiler, bu zamandan itibaren kendini göstermeye başlar.

Menopozda Görülen Sorunların Nedenleri Nelerdir?

Menopoz döneminde kadınların biyolojik durumlarında bir takım değişimler meydana gelir. Östrojen hormonu yani kadınlık hormonları, bu dönemden itibaren azalmaya başlar ve bu da kadınlarda çeşitli bazı sorunların görülmesine neden olur. Özellikle kemikler, damarlar ve bağışıklık sistemi, bu dönemde daha fazla etkilenmeye başlar. Bazı kadınlarda menopoz döneminden sonra daha farklı rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Bunun da nedeni östrojen hormonunun tamamen ortadan kaybolmasındandır.

Menopoz döneminde görülen rahatsızlıklar nelerdir

Menopoz belirtileri nelerdir?

Her dönemin kendine ait bazı belirtileri olduğu gibi menopoz döneminde de genel olarak kadınlarda görülen bazı belirtiler vardır. Fakat bu belirtilerden bazıları görülebilirken, bazı kadınlarda az görülebilir veya hiç görülmeyebilir. Peki, menopoz dönemi belirtileri nelerdir?

 • Cinsel isteksizlik,
 • Ateş basmaları,
 • Çarpıntı,
 • Her şeye sinirlenme,
 • Sürekli endişe hali,
 • Vajinal kuruluk
İlginizi Çekebilir  Doğumunuza az mı kaldı? Doğum belirtileri nelerdir?

Menopozda Görülen Psikolojik Sorunlar

Menopoz döneminde biyolojik rahatsızlıklar kadar psikolojik birtakım rahatsızlıklar da görülmektedir. Hatta bu rahatsızlıklar kadınlar için daha zor sürece girmelerine neden olur. Çünkü her şeye çok çabuk kızabilirler, alınganlık yapabilirler veya beklenmedik bir tepki verebilirler. Peki, menopoz döneminde görülen psikolojik sorunlar nelerdir? İşte cevabı;

 • Sinirlilik,
 • Depresyon,
 • Dikkatsizlik,
 • İsteklendirme eksikliği,
 • Ağlama nöbetleri (östrojen hormonun çok azalmasından kaynaklanmaktadır.)

Yukarıda saydıklarımız genel olarak menopoz döneminde görülen psikolojik sorunlar iken bazı kadınlarda bunlardan daha farklı olarak da bazı sorunlar görülebilmektedir. Bunlar;

 • Hafıza problemleri,
 • Unutkanlık,
 • Panik,
 • Uykusuzluk gibi istenmeyen durumlar.

Menopoz döneminin en büyük sorunlarından biri uykusuzluk olarak kabul edilmektedir. Uykusuzluk da kadınlarda yorgunluk, hayattan bezginlik gibi bir takım sorunlara neden olmaktadır. Uzman doktorlar, bu tip durumların yaşanmaması için menopoz döneminde uykunun geldiği hissine kapıldığı anda en azından şekerleme yapmak, bu tip sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olacağını belirtiyor.

Menopoz döneminde görülen rahatsızlıklar nelerdir

Menopozda görülen fizyolojik değişiklikler nelerdir?

Östrojen hormonunun (kadınlık hormonu) düşmesine bağlı olarak menopoz döneminde vajinal kuruluk kendini gösteren fizyolojik değişikliklerden biridir. Bunun yanında görülen diğer bazı değişiklikler ise şunlardır;

 • Cinsel ilişki sırasında acı duyulması ve zevk alınamaması gibi durumlar (bu durum, zamanla kadınlarda cinsel ilişkide isteksizliğe neden olmaktadır.)
 • Vajina bölgesinde kaşıntı, kızarıklık.
 • İdrar yakınmaları tuvalete zor yetişme, tam boşalamama, alt ıslatma sorunları da menopoz döneminde görülen bazı fizyolojik değişikliklerdir.

Menopoz dönemi, kadınlar için en sıkıcı dönemlerdir. Bu dönem, kadınların hayatlarında ve yaşamlarında aldıkları bazı olumsuz kararlara bile neden olabilmektedir. Yukarıda saydığımız fizyolojik değişikliklere ek olarak uzman doktorların verdikleri bilgilere göre menopoz döneminde ciltte ve saçlarda da bazı problemler görülebilmektedir.

Menopoz döneminde saç problemleri arasında en sık görülen durum, saç tellerinin incelmesidir. Bu durum normal bir durum olup stres yapmayı gerektiren bir durum değildir. Buna ek olarak bazı kadınlarda; cilt kuruluğu, kaşıntı, ışığa karşı çok fazla hassasiyet gibi bir takım fizyolojik değişiklikler de menopoz döneminde görülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Buğulu göz makyajı nasıl yapılır?

Menopoz sorunlarına çözüm önerileri

Elbette kadınların tabiatında olan ve görülmesi kaçınılmaz olan menopoz dönemi, zorlu geçen bir dönemdir. Adet kanamaları da aynı şekilde zorlu bir süreçtir. Fakat bu dönemi rahat bir şekilde atlatmak veya bu döneme daha kolay alışabilmek için uygulanabilecek birkaç basit yöntem bulunmaktadır.

Son Bilge web sitemizde sağlık konularında verdiğimiz bilgilerin tamamen uzman görüşleri olduğunu unutmayın, kesin çözümler için doktorunuzdan destek almanız daha sağlıklı olacaktır.

Menopoz sorunlarına çözüm önerileri konusunda bilgi veren uzman doktorlar, kadınların bu dönemi başta kabul etmeleri gerektiğini vurguluyorlar. Hatta 35 yaşından sonra artık bu döneme girileceğinin bilinci ile hareket etmek ama bunu yaparken bunalım, stres gibi durumlara girmeden kendini hazırlamak, sürecin daha kolay şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Menopoz döneminde görülen rahatsızlıklar nelerdir

Menopoz döneminde yaşadığınız sıkıntıların etkisinden daha kısa sürede kurtulmak için aktivitelerinizi arttırmanız, sosyal etkinliklere katılmanız, tatil yapmanız vs. kısaca kendinize özel zaman ayırmanız da yine bu dönemi kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenme ve düzenli beslenme her dönemde önemli olduğu gibi menopoz döneminde de önemlidir. Özellikle hormon seviyelerinin düşmesine bağlı olarak yaşanan sorunların getirdiği sıkıntılardan daha az etkilenmek için kesinlikle düzenli beslenmeniz gerektiğini unutmayın.

Sevdiklerinize zaman ayırmanız, kendinizi hayattan soyutlamamanız da yine bu dönemi daha kolay bir şekilde atlatmanıza yardımcı olabilecek bir çözüm önerisidir.

Yaşadığınız sorunların olması gerektiğinden daha büyük olması durumunda kesinlikle doktorunuzdan destek almanız gerektiğini unutmayın.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here