Makyaj nasıl yapılır, makyaj hileleri nelerdir?

0
140

Makyaj, her kadının üzerinde durduğu ve zamanının çoğunu harcadığı bir iştir. Bu yazımızda, makyaj nasıl yapılır, makyaj hileleri nelerdir, sorularına cevap vereceğiz.

Kusursuz bir güzelliğe sahip olmak için yapılan makyajda doğru teknikler kullanıldığında beklentileri elde etmek daha kolaydır. Bunun için doğru malzemeler kadar doğru dokunuşlar da son derece önemlidir. Kadınların genel olarak yaptıkları hatalar, cildin güzelleşmesinden ziyade bozulmasına neden olur.

Makyaj nasıl yapılır

Sabahları uyandığında her kadının yüzü şiş olur, bu durum gayet normal bir şeydir. Şişlikleri indirmek için elbette doğru cilt bakım ürünleri kullanmak gerekir ama acil bir yere gidilmesi gerekiyorsa, hemen makyaj yaparak kötü görünen yüz güzelleştirilebilir.

Makyaj nasıl yapılır

Makyaj nasıl yapılmalıdır?

Makyaj yapılırken düşülen en büyük hatalardan biri cildin tanınmamasıdır. Cilt tipi, cilt rengi ve yüz hatlarını tanıyan bir kadın, daha kolay makyaj yapabilir ve saatlerce ayna karşısında beklemeye gerek bırakmaz.

Makyaj nasıl yapılır

Fondöten seçimi önemlidir

Her insanın cilt tipi farklıdır ve kullanılması gereken fondöten de farklı olmak zorundadır. Mesela kuru cilt tipine sahip bir kadının yağlı cilt fondöteni kullanması ortaya hiç de güzel olmayacak bir görüntüye neden olur. Bu nedenle fondöten seçimi önemlidir. Peki, hangi cilt tipi hangi fondöteni kullanmalıdır?

fondöten seçimi

Normal cilt: su bazlı olup yağ oranı düşük olan ve krem formunda üretilen fondöten, normal cilt tipleri için en uygun üründür.

Yağlı cilt: yağlı cilt tipine sahip çok kadın vardır ve doğru fondöten seçilmediğinde yüzdeki görünüm kötü olur. Bunun için yağlı bir cilt tipine sahip iseniz kullanmanız gereken fondötenin yağsız olması gerekmektedir. Akne ve sivilceli cilt tiplerine de uygun olan bu fondöten ile kusursuz bir güzellik elde edebilirsiniz.

Kuru cilt: genellikle krem formunda üretilen yağlı fondöten, kuru cilt tiplerinin kullanabileceği en iyi malzemedir. Uygulama esnasında sünger kullanmanız, daha sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Lohusalık dönemini kolaylaştırın

Karma cilt: bazı kadınların cilt tipi daha farklıdır yani karma cilt denilen yapıya sahiptir. Bu cilt tipine sahip olan kadınların kullanması gereken fondöten tipi pudra bazlı fondöten olmalıdır.

Fondöten seçiminde renk unsuruna dikkat edin

Fondöten seçiminde yapılan hatalar da yine ciltte istenen güzelliğe ulaşmayı engelleyen durumlardan biridir. Cilt renginize uygun bir malzeme seçmek için bileğinizin iç kısmını kullanabilirsiniz. Deneme yanılma yöntemi ile cilt renginize uyumlu bir fondöten seçerek makyajınızda kusursuz bir güzelliğe ulaşabilirsiniz. Açık tenli kadınların tercih etmeleri gereken renk ile koyu tenli kadınların tercih etmeleri gereken renkler farklıdır. Bu yüzden doğru seçim yapmanız gerekmektedir.

fondöten seçimi

Fondöten sadece yüze sürülmez

Makyaj yapılırken yapılan en büyük hatalardan biri de fondötenin sadece yüze sürülmesidir. Bu durumda yüz ile boyun iki farklı bölgeymiş gibi bir izlenim verir ve bu da görünümün kötü olmasına neden olur. Yapılması gereken ise hem yüze hem de boyun bölgesine uygulanmasıdır.

Fondöten uygulama

Parlaklık canınızı mı sıkıyor?

Bazı kadınlar yüzlerinin parlamasından rahatsız olurlar. Aslında biraz da cilt tipinden kaynaklanan bu durumun önüne geçmek için pudra kullanılabilir. Ancak pudra kullanırken orantılı bir şekilde kullanılmadığında, yüz daha yaşlı görünebilir bu yüzden dengeyi sağlamak önemlidir.

Pudra kullanın

Göz makyajı nasıl yapılmalıdır?

İnsan vücudunda en çok dikkat çeken bölge gözlerdir. Bir insan ile temas kurulduğunda gözler kendini çok net belli eder. Göz makyajı yaparken iri gözlere sahip olmak için eyelinerınızı yalnızca üst kirpiklerinize uygulayın, alt kirpiklerinize ise ince kalem dokunuşlarıyla uyguladıktan sonra fırça ile dağıtın. Bu, yüzünüzde sert bir ifadenin oluşmasını ve daha etkileyici görünmenizi sağlayacaktır.

Bakışların daha etkileyici olabilmesi için kaş çevresini es geçmemek gerekir tabi ki. Kaşlarınızı çok yoğun bir şekilde boyamaktan kesinlikle kaçınmanız gerekir, göz uçlarına kadar yapacağınız makyaj kaş dolgusunda yapay bir görünüme neden olacağı için dikkatli bir şekilde yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Biberiye yağı ile saç problemlerinden kurtulun

Göz makyajı

Allık nasıl kullanılır?

Kadınların makyaj yaparken düştükleri en büyük hatalardan biri de allık kullanırken orantılı bir şekilde kullanmamalarıdır. Yoğun bir şekilde allık kullanıldığında elmacık kemikleri olması gerekenden daha fazla dolgulu görünür ki bu da kötü bir görünüme neden olur. Doğru fırça ile orantılı bir şekilde allık kullanmanız hem daha alımlı görünmenize yardımcı olur hem de yaptığınız makyajın işe yaramasına yardımcı olur.

Allık kullanımı

Kirpik kıvırıcı önemlidir

Rimel kullanırken dikkat etmeden kullanırsanız yani yoğun bir şekilde kullanırsanız, rimel bir yerden sonra topaklanır ve kirpiklerinizin ağırlaşmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için maskaradan önce kirpik kıvırıcı kullanmanız gerekir. Tabi rimel kullanırken de abartıya kaçmaktan uzak durmanız gerektiğini de unutmayın.

Kirpik kıvırıcı

Ruj seçimine dikkat edin

Yaptığınız makyajın güzel olabilmesi için tamamlayıcı olarak ruj kullanmalısınız ama kullandığınız rujun makyajınıza uyumlu olması çok önemlidir. Rujunuzu taşırmadan kullanarak dolgun dudaklara sahip olabilirsiniz.

Ruj yapma

Daha güzel bir görünüm için ruj rengine uyumlu dudak kalemi kullanmanızı öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here