Majör Depresif Bozukluk

0
33

Yazık ki tüm insanlık olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bir kısmımızın eve hapsolduğu, bir kısmımızın ise her şeye rağmen çalışmak zorunda kaldığı bu zorlu süreçte birçoğumuzda ortaya çıkan duygu durum bozukluklarından biri “Majör depresif bozukluk”. Yani hepimizin bildiği ismi ile  “depresyon”.

Bu dönemde pek çoğumuz fiziksel sağlığımızı olduğu gibi ruhsal sağlığımızı korumak için de yoğun çaba harcamak zorunda kaldık. Günlük yaşam standartlarında bile pek çok olumsuzluktan etkilenerek zaman zaman depresif haller sergileyen ruh halimiz, dört duvar arasında, sevdiklerimizden uzak geçen bu uzun süreçte elbette ki oldukça hasar gördü. Gerek kaygılar ve endişeler, gerek belirsizlikler, gerekse sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan felaket senaryoları bizi oldukça yordu ve yıprattı. İşte depresyon bu süreçte karşımıza çıkan sorunlardan sadece biri.

Majör Depresif Bozukluk

Depresyon ( Majör Depresif Bozukluk ) Nedir?

Depresyon; hemen hepimizin en ufak bir ruh hali değişikliğinde bile telaffuz ettiğimiz bir kelime. Peki; depresyona girmek bu kadar basit mi? Depresyon belirtileri nelerdir? Her duygu durum bozukluğunu “depresyon” olarak tanımlamak doğru mu?

Günlük hayatımız içinde yaşadığımız pek çok olay, bizi saran pek çok düşünce ruh halimizi olumsuz etkiler. Özellikle de; sarsıcı ve beklenmedik olaylar bizim kısa bir süreliğine de olsa yaşama sevincimizi elimizden alabilir, kendimizi yorgun, bitkin, hevessiz ve mutsuz hissetmemize neden olabilir. Fakat bu belirtiler yaşadığımız duygu bozukluğunu “depresyon” olarak nitelendirmek için yeterli değildir. Peki, ne tür durumlarda depresyonun varlığından şüphelenmeliyiz? Bizi bir uzman yardımına yöneltecek depresyon belirtileri nelerdir hemen kısaca bir göz atalım.

Majör Depresif Bozukluk

 Depresyon Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Depresyonun temelinde çok farklı nedenlerden söz etmek mümkündür. Depresyonun nedenleri arasında en yaygın olarak rastlananlar ise; ölümler, beklenmedik ayrılıklar, hormonal değişiklikler, çocukluk dönem,inde yaşanmış travmatik olaylar, psikolojik, sosyal ve toplumsal etkenler, biyolojik faktörler ve aile içinde depresyon öyküsü sayılabilir. Elbette ki bu tür durumlarla karşı karşıya kalan her bireyin depresyona girdiği söylenemez. Fakat kendinizi üzgün, yorgun ve isteksiz hissediyorsanız, yapmaktan keyif aldığınız aktiviteler bile artık size zevk vermiyorsa, hayata karşı ilginizi kaybettiyseniz, nedensiz bir şekilde kendinizi üzgün, değersiz ya da öfkeli hissediyorsanız ve bu durum iki haftadan daha uzun zamandır süregeliyorsa hiç vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmanızda yarar var. Çünkü depresyon tedavi edilmediğinde intihara kadar uzanabilen, oldukça ciddi bir psikolojik bozukluktur ve asla hafife alınmamalıdır.

İlginizi Çekebilir  Evrensel Bir Yara Sigara Bağımlılığı

Majör Depresif Bozukluk

 Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisinde en çok tercih edilen yöntem ilaçla tedavidir. Bireyin durumunun ciddiyetine bağlı olarak ayarlanan dozlarda verilen antidepresan ilaçlar depresyon tedavisinde  oldukça etkilidir. Buna ek olarak psikoterapi ya da tekrarlayan öykülerde antidepresanların etkinliğini artıracak ilaçlar da tedaviye dahil edilebilir. Antidepresan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde, önerilen dozlarda kullanılmalıdır ve kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanımı sonlandırılmamalıdır.

Majör Depresif Bozukluk

Toplumda bazı bireylerin antidepresan ilaçlara karşı önyargılı olduğu bir gerçektir. Bu da depresyon tedavisini güçleştiren ve rahatsızlığın çok daha ciddi boyutlara taşınmasına yol açan bir durumdur. Hemen şunu belirtelim; depresyon psikolojik bir rahatsızlık olarak bilinse de  tedavi edilmediğinde ve vücut uzun süre bu duygu bozukluğuna maruz kaldığında vücut fonksiyonlarında bozulmalar başlamaktadır.

Majör Depresif Bozukluk

Tıbbi bir hastalık olarak nitelendirilebilecek düzeyde seyreden depresyonların beynin bir kısmında küçülmeye yol açtığı ve tedavi edilmediği taktirde bireylerin hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin ciddi oranda arttığı tespit edilmiştir. Bu nedenle; kulaktan dolma bilgilere dayanarak tedaviyi reddetmek yerine antidepresanların yan etkileri nelerdir ya da antidepresanlar bağımlılık yapar mı gibi kaygıları doktorunuzla paylaşmalı ve en sağlıklı bilgiyi doğru kaynaktan almalısınız.

 

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here