Magnezyum nedir? Magnezyum nelerde bulunur?

1
198

Magnezyum nedir, magnezyum nelerde bulunur sorusuna kapsamlı şekilde cevap vereceğimiz bu yazımız, sağlığınızı koruma altına almanıza yardımcı olacaktır.

İnsan vücudunda en fazla bulunan dördüncü mineral magnezyumdur. “Hipomagnezemi” olarak da bilinen bu mineral, insan sağlığı ve vücut üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Peki, magnezyum nedir, magnezyum nelerde bulunur?

Magnezyum nedir? Magnezyum nelerde bulunur?

Tamamen beslenme alışkanlığı ve düzenine bağlı olarak insanda magnezyum oranı yeteri seviyede olur veya olmaz. Günlük beslenme tarzı yeterince sağlıklı olan bireylerde bu mineralin eksikliği söz konusu olmaz. Magnezyum ile ilgili en çok merak edilen “magnezyum nedir, magnezyum nelerde bulunur?” sorusuna en kapsamlı yanıtları bu yazımızda bulacaksınız.

Kas krampları, yüz tikleri, zayıf uyku ve kronik ağrı gibi semptomların yaşanmasının en büyük nedeni magnezyum eksikliğidir. Bu tip rahatsızlıklarla doktora giden hastalara ilaç tedavisi uygulanır. Ancak doktora gitmeye gerek kalmadan düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenildiğinde magnezyum eksikliği gibi bir durum da söz konusu olmuyor. Peki, magnezyum nedir?

Magnezyum nedir?

İnsan vücudunda bulunan ve sağlığı önemli oranda etkileyen magnezyum; protein sentezi, kas ve sinir fonksiyonu, kan glikozu kontrolü ve kan basıncı regülasyonu dâhil olmak üzere vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonları düzene sokan 300’den fazla enzim sistemindeki bir kofaktördür. Kemiğin yapısal gelişimi üzerinde oldukça etkili olan bu mineralin eksik olması durumunda genellikle kas hastalıkları olarak detaylandırılan kas krampları, yüz tikleri, zayıf uyku ve kronik ağrı gibi rahatsızlıkların meydana gelmesi söz konusu olur. DNA, RNA ve antioksidan glutatyonun sentezi için de gerekli olan magnezyum, hücre zarları boyunca kalsiyum ve potasyum iyonlarının aktif taşınmasında da rol oynar.

Magnezyum nedir? Magnezyum nelerde bulunur?

Erişkin bir insanın vücudunda ortalama 25 gram magnezyum bulunmaktadır. Bu oranın yüzde 50-60’lık bölümü kemiklerde bulunur geriye kalanların çoğu ise yumuşak dokularda yer almaktadır. Yetişkin bir insanın günlük magnezyum ihtiyacı 0.75 ile 0.95 milimol (mmol)/L aralıklarındadır.

İlginizi Çekebilir  Boğaz Enfeksiyonu İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Magnezyum nelerde bulunur?

İnsan sağlığı üzerinde önemli oranda etkisi bulunan ve eksikliği durumunda sağlığın riske girmesine neden olan magnezyum, eksik olması durumunda ilaçlı tedavi ile tamamlanabilmektedir. Ancak günlük olarak tükettiğimiz çoğu besinde magnezyum bulunmaktadır. Peki, magnezyum hangi besinlerde bulunur?

 • Avokado
 • Bitter çikolata
 • Kuruyemiş
 • Tofu
 • Baklagiller
 • Tohumlar
 • Tam tahıllar
 • Yağlı balıklar (uskumru, halibut, somon vs..)
 • Soya peyniri
 • Muz
 • Yapraklı yeşillikler

Yukarıda saydığımız besin maddeleri, magnezyum bakımından son derece zengin ürünlerdir. Günlük tüketime olması gerektiği gibi dikkat edilmesi durumunda mineral eksikliğinin yaşanması durumu söz konusu olmaz.

Sağlıklı beslenmeye dikkat

Son dönemlerde kemik ve kas ağrılarından şikâyet ederek doktorun yolunu tutan insanların sayısında önemli oranda artış yaşanmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde bu tip şikâyetlerin sayısı daha da artar. Magnezyum eksikliğinden kaynaklı olan şikâyetlerin önüne geçebilmenin en doğal yolu, tüketilen besinlere dikkat etmek ve sağlıklı beslenme konusu üzerinde hassasiyetle durmaktır. Bu şekilde hareket edildiğinde, magnezyum eksikliğinin neden olduğu sorunları ortadan kaldırmak da mümkün olabiliyor.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

1 YORUM

 1. […] Magnezyum eksikliği teşhisi konulmuş hastalara genellikle magnezyum ilaçları veya magnezyum destekleyici multivitamin takviyeleri önerilir. Fakat, bunun için öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Magnezyum eksikliğini doğal yollardan gidermek de elbette ki mümkündür. Çünkü, magnezyum tükettiğimiz gıdaların pek çoğunda bulunan bir mineraldir. Doğal kaynak suları, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates, havuç, muz, fıstık, fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği, kaju, hurma, kereviz, tahıl ürünleri, balık, kara turp, soya fasulyesi, soğan, kuşkonmaz, bitter çikolata, kakao, ayçiçeği, avokado, kuru baklagiller, chia tohumu, keten tohumu, yulaf, buğday ve kinoa da magnezyum yönünden zengin yiyecekler olduğundan; bu yiyecekleri tüketerek de vücudunuzun magnezyum depolarının dolmasına yardımcı olabilirsiniz. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here