Lohusalık dönemini kolaylaştırın

0
170

Lohusalık dönemi, kadınların en çok sıkıntı çektiği dönemlerden biridir. Bu dönem hakkında vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde kolay bir şekilde atlatabilirsiniz.

Doğum yapan kadınlar, doğumdan sonraki 40 günde (lohusalık dönemi) birtakım stres ve sıkıntılar yaşarlar. Bu durum aslında normaldir, 9 aylık bir taşıyıcılıktan sonra doğan çocuğu kucağa almak az da olsa strese neden olacaktır. Alışık olunmayan bir hayata girilmesi, yeni birtakım sorumluluğun bilincine varılması gibi etkenler, lohusalık döneminde kadınların strese girmelerinin en büyük nedenlerinden biridir.

Lohusalık dönemi

Lohusalık dönemini rahat atlatmak için uygulanabilecek birkaç pratik yöntem vardır, bunlara dikkat eden anneler, daha rahat bir şekilde bu dönemi atlatabiliyorlar. Bu konuda yapılması gerekenleri her ne kadar doktor veya hemşire tarafından bilgi verilse de yine de işinizi kolaylaştırmak adına bu konuda pratik birkaç öneri verebiliriz.

Lohusa kıyafeti

Rahat giyinin

Anneler, bebeklerini ilk kucaklarına aldıkları günü başka hiçbir günle değiştirmezler, o günün verdiği sevinç ve heyecan da başka bir günle kesinlikle kıyaslanamaz. Ama bugünlerde en çok yaşanan sorunların başında eski kıyafetlerin artık vücuda oturmamasıdır, bu da annelerde psikolojik travmaların yaşanmasına neden olmaktadır. Lohusalık döneminin şıklıktan öte, rahat hareket edilmesi gereken bir dönemdir. Buna dikkat ederek rahat edebileceğiniz kıyafetler giyerseniz, bu zorlu dönemi daha rahat atlatabilirsiniz.

Lohusa kıyafeti

Lohusalık kıyafetleri, bu noktada size yeteri kadar yardımcı olacaktır. Hastanede ve hastane sonrasında ihtiyacınızı görecek lohusa pijama veya lohusa gecelik, 40 günlük zor süreçte daha rahat hareket etmenize yardımcı olacaktır. Özellikle de gece uyurken lohusa gecelik giymenizi öneririz; hem bebeğinizi daha rahat emzirmek hem de rahat etmek adına kesinlikle doğumdan önce sepetinize eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Lohusa gecelik

Bebeğinizi emzirirken strese girmeyin

“Emziren anneler süper kahramandır” yakıştırmasını kim yapmış bilmiyorum ama yerinde bir sözdür. Özellikle de ilk defa annelik duygusunu tadan annelerde bu kahramanlık daha fazla kendini gösterir. Anne, bebeğini emzirmek için değişik pozisyonlara girer, “bebek emiyor mu?” diye sürekli kontrol eder. Tabi bu durumu abartmamak da gerekir. Bebeğiniz acıktığında içgüdüsel olarak memenin yerini, kolaylıkla bulabilir, bu yüzden rahat davranarak hareket etmenizi öneririz. Ama bunun için de uygun kıyafetler seçmeyi ihmal etmeyin. Mesela emzirme sutyeni kesinlikle edinmeniz gereken bir parçadır. Ya da bu sizi rahatsız ediyorsa, piyasada uygun bulabileceğiniz emzirme atleti gibi iç giyim kıyafetlerini de tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Tüp Bebek Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Bebek emzirme

Vücudunuzu toparlamak için lohusa korsesi

Çoğu anne, doğumdan sonra sarkan vücudundan rahatsızlık duymaya başlar. 9 ay boyunca karnında taşıdığı bebeğin dünyaya gelmesinden sonra bu tip durumların gelişmesi aslında gayet normaldir. Lohusa anneler için özel olarak üretilen ve vücudun toparlanmasına yardımcı olan lohusa korsesi, bu konuda etkili çözümleriyle size yardımcı olmaya yetecektir. Vücudunuzun daha erken sürede toparlanması için, sunulan seçenekler arasından birini tercih edebilirsiniz. Bu konuda size önerebileceğimiz en güzel ürün toparlayıcı boxer lohusa korsesi olacaktır veya bunun yerine klasik lohusa korsesi de tercih edebilirsiniz.

Lohusa korsesi

Dünyaya küsmeyin!

Doğum yapan ilk kadın siz olmadığınız gibi son kadın da siz değilsiniz. Bu nedenle lohusalık dönemi, çok önemlidir yani bu dönemde kendinizi dünyadan soyutlarsanız sıkıntılarınız daha da artacak, kendinizi daha fazla yalnız hissetmeye başlayacaksınız. Arkadaşlarınızın yanınızda gelmesine izin verin, işlerinize yardım etmeleri için onlardan destek alın. Yanınızda anneniz veya kayınvalideniz varsa biraz daha rahat hareket ederek ev işlerinde ve bebek bakımında size destek olmasına izin verin ve en önemlisi de lohusa günlerinin sayılı olduğunu, bir süre sonra psikolojinizin de vücudunuzun da eski haline geleceğini unutmayın.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here