Lohusa sepeti nasıl yapılır, lohusa sepeti yapılırken unutulmaması gerekenler

0
182

Lohusa sepeti, dokuz aylık hamileliğin sonlarına doğru hazırlanması gereken bir sepettir. Bu sepet, anne adayının ihtiyaçlarını karşılaması adına doğru şekilde ve zamanında hazırlanması gerekir.

Doğum yapmaya 3 ay kala hazırlanması gereken lohusa sepetinde mutlaka olması gereken önemli bazı parçalar vardır. Bunlar; lohusa pijama takımı, lohusa gecelik, lohusa sabahlık, lohusa tacı, bebek takımları, yeni doğan bebek bezi vs. bunlar, anne adayının hastanede iken ve hastane sonrasında eve geldiğinde lohusalık döneminde yani 40 günlük süreçte ihtiyaç duyacakları malzemelerdir.

Lohusa sepeti nasıl yapılır, lohusa sepeti yapılırken unutulmaması gerekenler

Lohusa sepeti ne zaman hazırlanmalıdır?

Hamilelik süreci kendi başına stresin yaşandığı bir dönemdir. Anne adayı, sevinçle yavrusunu kucağına almayı beklerken bir hayli sıkıcı dönemler geçirir. Yalancı doğum sancıları gibi doğum habercisi olan bir takım durumlar, annelerin hazırlık yapmaları gereken önemli konuları bile unutmalarına neden olabiliyor. Bu yüzden lohusa sepeti için en doğru zaman doğuma 3 ay kaladır. Bu sürede hazırlanması durumunda acil bir durumda çantanın hazır olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Lohusa sepeti nasıl hazırlanır?

Aslında basit bir konu gibi görünse de bazen anne adaylarının gözden kaçırdıkları küçük detaylar olabiliyor ve bu küçük detaylar, sıkıcı zamanların yaşanmasına neden olabiliyor. Bu yüzden lohusa sepeti nasıl hazırlanır sorusu son derece önemlidir.

Lohusa sepeti nasıl yapılır?

Lohusa sepetinin hazırlanması gerektiği zamanın doğuma 3 ay kala olduğunu söyledik. Yani hamileliğin sekizinci haftası hazırlık için en uygun zamandır. Görsel açıdan şık bir sepet ve aynı zamanda tüm ihtiyaçlarınızın olması için şu konulara dikkat etmeniz gerekir.

Lohusa sepeti hazırlarken en çok dikkat edilmesi gereken şey renklerdir. Şık bir sepet hazırlamak için öncelikle bebeğinizin cinsiyetine göre seçim yapmanız daha iyi olacaktır. Erkek bebek bekliyorsanız mavi tonlarına, kız bebek bekliyorsanız pembe tonlarına ağırlık vermeniz gerekir. Lohusa sepetleri, genellikle doğumdan sonra hatıra olması amacıyla saklanır. Eğer siz de böyle yapmayı düşünüyorsanız o zaman süs eşyalarınızın hatıralık olmasına dikkat etmenizi öneririz. Mesela kız bebek bekleyenler, pembe tül, erkek bebek bekleyenler mavi tül perde ile sepetin daha güzel görünmesini sağlayabilirler.

İlginizi Çekebilir  Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi Ne Zamandır?
Lohusa sepeti hazırlarken dikkat edin

Başta basit bir işlem gibi görünse de işin içine girdiğinizde çok fazla detayın sizi beklediğini göreceksiniz. Ama birazcık dikkatli olursanız, işinizin kolaylaşması da işten bile sayılmayacaktır. Lohusa sepeti hazırlarken içinde mutlaka; lohusa pijama takımı, lohusa gecelik, emzirme sütyeni, emzirme atleti, lohusa sabahlık gibi parçaların yanında bir de bebeğiniz için bebek kıyafeti, yeni doğan bebek bezi, biberon gibi parçaları da eklemeniz gerektiğini unutmayın. Tüm bu malzemeler hem hastanede rahat etmenize yardımcı olacak hem de hastane sonrası eve geldiğinizde işlerinizin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Lohusa sepeti nasıl yapılır, lohusa sepeti yapılırken unutulmaması gerekenler

En güzel 5 lohusa sepeti modeli

  • Mickey Mouse Lohusa Sepeti
  • Kafes lohusa sepeti modelleri
  • Bebek figürlü lohusa sepeti modelleri
  • Puset tasarımlı lohusa sepeti modelleri
  • Hediyelik eşyalar için lohusa sepeti

Mickey Mouse lohusa sepeti

Herkesin zevki ayrıdır tabi ama son dönemlerde en çok tercih edilen lohusa sepeti modellerinden biri Mickey Mouse lohusa sepeti modelidir. Bu model, özellikle de kız bebek bekleyenler için ideal olabilecek bir sepet modelidir. Üzerinde Mickey Mouse çizgi film kahramanına ait figürlerin bulunduğu sepetin içerisine yine aynı tasarımlarla elde edilen lohusa pijama takımı ekleyerek takımı tamamlayabilirsiniz.

Kafes lohusa sepeti modelleri

Kafes tasarımı, son dönemlerde birçok aksesuarda kendini göstermeye başladı. Hoş tasarımlarıyla dikkat çeken bir model oluşturan kafes lohusa sepeti modelleri, erkek veya kız çocukları için hazırlanabilecek bir modeldir. Kafes tasarımının şık görünümü sayesinde, lohusalık döneminden sonra hatıra olması amacıyla veya süs eşyası olması amacıyla da kullanabileceğiniz hoş bir modeldir.

Bebek figürlü lohusa sepeti

Sade ve şık bir sepet hazırlamak isteyenler için önerilebilecek en güzel lohusa sepeti modellerinden biri bebek figürlü lohusa sepeti modelidir. Bu model, daha sade ve renklerden uzak kalmak isteyenler için önerilebilecek bir modeldir. Kız ve erkek çocuklarına özel olarak ayarlanabilen renklere sahip olması, beklentileri daha kolay şekilde karşılamanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Çocuklarda yaz ishallerine dikkat
Puset tasarımlı lohusa sepeti

Sepet hazırlarken sonrasını da düşünüyorsanız ve bebeğinizi yanınızda taşırken puset kullanmayı düşünüyorsanız, sepet modelleri arasında dikkat çeken puset tasarımlı modellerini tercih edebilirsiniz. Farklı modelleri ile dikkat çeken ve şık tasarımlarıyla bebek bekleyen annelere sunulan bu model, tercihleriniz arasına almanızı önerdiğimiz modellerden biridir.

Lohusa sepeti nasıl yapılır, lohusa sepeti yapılırken unutulmaması gerekenler

Hediyelik eşyalar için lohusa sepeti

Her şey bebek ve annenin rahatlığı içindir elbette ama bir de bebek görmeye gelmek isteyen misafirlerinize de bebeğinize özel bazı hediyeler sunmanız gerekiyor. Bunun için magnet ya da diğer süs eşyalarını kullanabilirsiniz. Tepsi şeklinde hazırlanan lohusa sepeti bu konuda işinizi görmeye yardımcı olacaktır. Tabi böyle bir model seçecekseniz, kesinlikle görsel zevkinize güvenmeniz gerekiyor, bu konuda kendinize güvenemiyorsanız bir arkadaşınızdan yardım almanızı öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here