Krup Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Krup Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

0
53

Üst solunum yolu rahatsızlıklarından biri olarak tanımlanan ve enfeksiyon kaynaklı olarak ortaya çıkan krup hastalığı; belirtileri ile endişe verici bir tablo sergileyebilir. 

Bu tür bir hastalıkla karşı karşıya kalanlar için “ Krup hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?” gibi konularda bilgi sahibi olunması; ne tür bir hastalıkla karşı karşıya kalındığının daha net bir şekilde kavranabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Genellikle, küçük yaş grubu çocuklarda sıklıkla rastlanan krup hastalığının en yaygın olarak görüldüğü yaş grubu ise; 0-3 yaş arası çocuklar olarak tespit edilmiştir. En basit anlatım şekli ile krup; çocukların ve bebeklerin nefes borusunun girişinde oluşan ödem nedeniyle yaşanan tıkanıklıkla ortaya çıkan bir solunum problemidir. Bu kimi zaman virüs kaynaklı (viral krup) olabileceği gibi kimi zaman da enfeksiyondan kaynaklanabilmektedir.

Krup hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Krup Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Üst solunum yolu hastalıklarının ortak belirtileri arasında en bilinenler öksürük ve ateş gibi semptomlardır. Bu tür belirtiler bronşit, bronşiyolit, zatürre gibi çok ciddi enfeksiyonların belirtisi olabilir. Krup hastalığını saydığımız diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından ayıran ve bu konuda uzman olmayan ebeveynler tarafından da kolayca ayırt edilebilecek en önemli nokta öksürüğün türüdür.

Havlama tarzı bir öksürükle ve genellikle ani bir şekilde ortaya çıkan krup hastalığı; özellikle gece uyku saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Gece bir anda havlama tarzında bir öksürükle uyanan ve solunumda güçlük yaşayan çocuklarda krup hastalığının varlığından şüphe edilmelidir. Bu belirtilere; seste kalınlaşma, ateş, bilinç bulanıklığı, huzursuzluk, dudaklarda, ağız çevresinde veya tırnaklarda morarma gibi belirtiler de eşlik ediyorsa acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Krup hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Krup hastalığının belirtileri oldukça şiddetli ve çoğu zaman da anne-babalar için endişe vericidir. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıkar çıkmaz ailelerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları, hastalığa daha erken müdahale edilmesi ve iyileşme sürecinin daha çabuk gerçekleşmesi bakımından son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir  İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Krup Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Küçük çocuklarda ve bebeklerde solunum problemleri son derece ciddiye alınması gereken, hatta imkân varsa mutlaka bir doktor görüşüne başvurulması gereken problemlerdir. Krup hastalığının tedavisi sırasında da uzman doktor görüşü son derece önemlidir. Çoğu zaman viral krup tedavisinde ilaç önerilmezken, bakteri kaynaklı krupta antibiyotik tedavisi ve ödem azaltıcı buhar tedavileri tercih edilebilmektedir.

Krup hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Nebulizatör cihazlarla uygulanan buhar tedavileri; genellikle nefes darlığının belirgin şekilde hissedildiği hastalarda bir rahatlama sağlanana kadar, doktorun öngördüğü şekilde düzenli aralıklarla uygulanmaktadır. Tedavi sırasında hastaların için iyileşme sürecini desteklemek adına yapılabilecek şeyler de vardır elbette ki.

Hastanın yatacağı odayı iyice havalandırmak, geceleri yastığını yükselterek daha rahat nefes almasını sağlamak, oda ısısının çok yüksek olmamasına dikkat etmek, tıkanıklık yaşadığında mümkün olduğunca oksijen alabilmesini sağlamak adına pencereyi aralamak ve mümkün olduğunca sakin kalmasına yardımcı olmak hastalığın tedavisi sırasında yapılabilecekler arasındadır. Doktor tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı ve anne-babaların tıkanıklık esnasında bilinçli ve sakin bir şekilde müdahale edebilmesi de elbette ki son derece önemlidir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here