Kredi notu nedir, kredi notu neden düşer

0
209

Kredi notu nedir, neden düşer sorusu ile ilgili verilecek cevap sayısı fazladır. 

“Kredi notu neden düşer?” sorusunun cevabına geçmeden önce kredi notunun ne olduğuna değinmek daha doğru olacaktır.

Kredi notu nedir?

Bankaların müşterilerine uyguladıkları bir sistem de “Kredi notu” sistemidir. Bu sistem aslında bankaya her işiniz düştüğünde karşınıza çıkacak durumlardan birdir. Peki, bunun ne anlama geldiğini, nasıl değerlendirildiğini ya da neye göre hesaplandığını hiç merak ettiniz mi?

Kredi notu nedir, kredi notu neden düşer

Bazı zamanlarda bankalarla bir iş için alışveriş yapmak durumunda kalırsınız. Kredi veya kredi kartı başvurusu yaparsınız. Ancak talebiniz reddedilir. Bunun sebebi olarak kredi notunuzun düşük olması gösterilir.

Kredi notu, daha önceki dönemlerde banka ile yaptığınız herhangi bir alışveriş durumunda geri ödemelerde aksamalar yapmışsanız, kredi kartınızın borcunu zamanında ödememişseniz kredi notu devreye girerek eksi puan verir. Bu sadece kullandığınız bankada sınırlı kalmayıp diğer tüm bankaların kredi notunu etkiler. Ya da tam aksine, aldığınız kredi veya kredi kartının borcunu zamanında ödemiş, banka adına herhangi bir zorluk çıkartmamış iseniz bu da bankanın size vereceği pozitif nottur ki; böylesi bir durumda istediğiniz bankadan kolaylıkla kredi veya kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Bankanız da kesinlikle bu talebinizi geri tepmeyecektir.

Kredi notu nedir, kredi notu neden düşer

Kredi notu hakkında söylenecek aslında çok da büyük şeyler yoktur. Kişinin kredi kullanımından dikkati veya dikkatsizliğinin getirilerin tamamına verilen otak isim Kredi notudur. Bunu yükseltmek ya da düşürmek tamamen kullanıcının kart ve kredi kullanımında gösterdiği hassasiyete bağlıdır. Eğer yüksek bir puana sahip olmak istiyorsanız bu detaylara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bankaların müşterilerine verdikleri kredi kartlarının limitlerinin yükselmesi ne kadar doğal ise limitlerin düşmesi de o kadar doğaldır. Bunun nedeni yine kullanıcıların düşmüş olduğu hatalardan kaynaklamaktadır. Zamanında yapılmayan ödemeler, geç ödenen faturalar, kredi takıntıları, diğer bankalarla olan alışverişlerinizdeki ödeme aksamaları gibi nedenlerin tamamı, kredi notunun düşmesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle kredi kartı kullanıyorsanız ya da kredi çekmek istiyorsanız, tüm bu ödemelerinizi zamanında yapmanız faydanıza olacaktır.

İlginizi Çekebilir  İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri

Kredi notu nedir, kredi notu neden düşer

Günümüzde kredi kartı kullanıcılarının ve kredi çekenlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak bazı durumlarda gördüğümüz tablo, kişilerin istedikleri kredi miktarını alamamalarıdır. Tüm bunların nedenlerini açık bir şekilde anlatmamız gerekiyorsa, aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

Kredi Notu düşme nedenleri

Kredi kartı: Kullandığınız herhangi bir bankanın kredi kartı borcunu gecikmeli ödemeniz durumunda, bu konu tüm bankalara yansır, bu da bankanın size uygulayacağı kredi notunun düşmesinde büyük bir etki yapar.

Banka kredileri: Ev, araba ya da ihtiyaç için çektiğiniz kredinin taksitlerinde aksatma yapıyorsanız ya da ödemediğiniz böyle bir taksitiniz varsa, yine kredi notunun düşmesine neden olacağını bilmeniz gerekiyor.

Çalışmıyorsanız: Bu da yine büyük etkenlerden biridir. Çünkü bankalar, kredi ya da kredi kartı verirken, kişinin maaş durumunu göz önünde tutarlar, uzun bir süre işsiz kalmışsanız ve SSK primleriniz ödenmiyorsa bu da bankanın size uygulayacağı kredi notunda düşüşe neden olacaktır.

Kredi notu nedir, kredi notu neden düşer

Hesap Bakiyesi: kullandığınız banka hesap kartı da kredi notunda önemli bir yer tutmaktadır. Hesaplarınızda sürekli “0” bakiye bulunuyorsa, bankanın güvenini sarsıyorsunuz demektir. Bu da haliyle kredi notunuza yansıyacak diğer nedenlerden olacaktır.

Fatura ödemeleri: Adınıza herhangi bir operatörün (Turkcell, Vodafone, Avea) hattı varsa ya da doğalgaz, su, elektrik faturaları varsa ve bunları zamanında ödemiyorsanız bu da yine bankaların gözünden kaçmayacak detaylardan olacağı için kredi notunuzun düşmesinde büyük etki yaratacaktırç.

Kredi notu nedir, kredi notu neden düşer

Kredi kartı ve kredi kullanıcılarının bankalarda notlarını düşürmemeleri için uymaları gereken bazı kurallar, dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Tüm bunlara en iyi şekilde riayet ederseniz, istediğiniz kredi ve kredi kartını kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here