Kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notunu yükseltmek için neler yapılabilir?

0
108

Son dönemlerde en çok sorulan sorulardan biri de kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notunu yükseltmek için neler yapılabilir sorusudur. Bu yazımızda tüm bunları detaylı bir şekilde sizlere açıklayacağız.

Kredi notu yükselteme teknikleri son dönemlerde herkesin ilgi çektiği bir konu olmaya başladı. Özellikle son dönemlerde yaşanan maddi sıkıntılar, bankalardaki kredi notunun düşmesine neden oldu. Bu da haliyle kredi ve kredi kartı almayı zorlaştırdı.

Kredi notunu yükseltmek için yapılması gereken işlemleri doğru şekilde yaparsanız, kara listeye girseniz bile kısa sürede listeden çıkabilir ve bankalardaki kariyerinizi yani kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir

Aşağıda vereceğimiz bilgileri doğru şekilde uygulayarak bankalar nezdindeki kariyerinizi yükseltebilir, yeniden kredi kartı başvurusu yaparken sıkıntı çekmez veya kredi almak istediğinizde kredi notunuzun düşmesi gibi bir sorundan dolayı almama gibi bir durumdan kurtulabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımında herkesin mutlaka istediği şeylerden biri de limitinin yüksek olmasıdır. Aslında yüksek limitli kredi kartlarına sahip olmak biraz da kullanıcının dikkatine bağlıdır. Yani kullanım sırasında çok sayıda kredi kartınız varsa bunlardan bir kere sıyırmanız gerekiyor. Çok sayıda kredi kartına sahip olan kullanıcıların limitlerini bankalar kolay, kolay yükseltmezler. Peki, bu durumda ne yapılması gerekiyor ki bankalar limitleri yükseltsinler?

Kredi notu nasıl yükseltilir

  • Adınıza açılmış tüm kredi kartlarını kapatın, sadece bir tanesi açık kalsın
  • İptal ettiğiniz kredi kartlarının borcunu ödeyin.
  • Düşük limitli kredi kartı kullanın.
  • Adınıza banka hesabı yoksa açtırın.
  • Küçük meblağlı kredi başvurusu yapın.

Adınıza açılmış kredi kartlarını iptal edin

Öncelikle adınıza kayıtlı olan kaç tane kredi kartı varsa hepsinin borcunu kapatıp, kredi kartlarının iptalini isteyin. Yalnızca sizin için önemli olan bankaya ait kredi kartı bulunsun.

Ödemelerinizi aksatmayın

Adınıza olan kredi kartı borçlarını ödedikten sonra kayıtlı faturalarınızı ödemeyi ihmal etmemenizi öneriyoruz. Cep telefonu, elektrik, su doğal gaz ya da diğer kayıtlı faturalar.

İlginizi Çekebilir  Nakliyat sigortası nedir, sigorta için gerekli evraklar nelerdir?

Düşük limitli kredi kartı başvurusu yapın

Kredi başvurusu yapmak da yine işin püf noktalarından biridir. Çok büyük rakamlarda olmasa da küçük meblağlı kredi talebinde bulunduğunuzda bankanız bu isteğinizi geri çevirmeyecektir. Zamanında ödemelerinizi yaptığınızda da bu işlemler banka kredi kartınıza yansıyacak, dolayısıyla bankanın kendisinin size kredi kartlı limit yükseltme teklifinin sunulması da gerçekleşecektir.

Kredi notu nasıl yükseltilir

Paranızı hesabınızda biriktirin

Adınıza bir banka hesabı yoksa öncelikle bir banka hesabı açın ve elden ödeme almak yerine hesaba ödeme yapılmasını isteyin. Ay içindeki işlem hacminizin artmasına bağlı olarak banka size kredi kartı teklif edecektir.

Ödemelerinizi kesinlikle aksatmayın

Bankanın teklif ettiği kredi kartını kullanmaya başlayın ancak hiçbir şekilde ödemelerinizi geciktirmeyin veya ödemelerinizde aksama gibi bir sorun yaşamamaya dikkat edin.

Düşük kredi başvuruları yapın

Küçük meblağlı krediler almanız da yine kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır. Fakat kredi alacağınız bankaya dikkat etmeniz gerekir. Küçük veya yeni açılmış bankalar, daha fazla müşteri çekebilmek için kredi vermede diğer bankalar gibi zorluk çıkartmazlar. Odeabank gibi bankalar, daha fazla müşteri çekebilmek için kredi veya kredi kartı istemede daha kolay onaylayan bankalardır.

Kredi notu nasıl yükseltilir

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak sürekli kredi veya kredi kartı başvurusu yapmayın. Çünkü her başvuru sonucunun olumsuz olması durumunda kredi notunuz yeniden düşecek ve diğer bankalar da bunu görecekler.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra aynı bankadan bir de vadesiz hesap açtırın ve bu hesapta sürekli hareketlilik sağlayın. Aylık kendiniz için belli bir limit belirleyin, sürekli yatırıp tekrar çekin. Bu bankanızın dikkatinden kaçmayacaktır. Böylelikle limit yükseltme talebiniz onaylanacaktır. Bankadaki kredi notunuzu yükseltebilmek için dikkat etmeniz gereken bir başka ayrıntı da hesabınızda paranın birikmesidir. Örneğin elden aldığınız parayı cebinizde taşımak yerine hem daha güvenilir olması açısından hem de kredi notunuzun yükselmesi açısından banka hesabınızda bulundurun. Bu da yine bankanın size güvenmesini sağlayacak ve ilerleyen zamanlarda siz talep etmeseniz bile bankanın size kredi kartı veya kredi teklif etmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Yangın sigortası nedir, faydaları nelerdir?

Kredi notu nasıl yükseltilir

Önemli bir husus daha, kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeyi de ihmal etmeyin. Çünkü faize binmiş borçlarınız, bankaların sicil kaydında tutularak, herhangi bir şey talep etmeniz durumunda karşınıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu konuda da dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here