Kozmetik Ürün Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
80

Kullanacağımız kozmetik ürünlere dikkat etmek, doğru ve kaliteli bir ürün tercih etmek ise; satın alınan ürünün kullanım amacı ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

İlk yıllarda cilt temizleyici ürünler, basit nemlendiriciler, makyaj ürünleri, deodorant, traş köpüğü, ter önleyiciler ile başlayan bu ilişkiye yıllar ilerledikçe daha kapsamlı cilt bakım ürünleri, yaşa uygun gündüz ve gece kremleri, yaşlanma karşıtı kremler, kırışıklık giderici serumlar, cilt lekesi giderici maskeler gibi pek çok ürün daha dâhil olmaktadır. Daha genç, daha bakımlı görünmek adına kullandığımız bu ürünlerin ne derece etkili ve daha da önemlisi ne derece sağlıklı olduğu ise tartışılır.

Kozmetik Ürün Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik Ürün Kullanmıyorum

Kozmetik ürün denildiğinde akla ilk olarak yukarıda saydığımız cilt bakım ürünleri gelir. Siz de kendinizi bu grubun dışında tutarak, kozmetik ürün kullanımından uzak kaldığınızı düşünebilirsiniz. Oysa ki “kozmetik ürünler” en geniş ürün yelpazesine sahip olan  sektörler arasındadır. Kullandığınız sıvı sabundan tutun, saç boyasına, şampuana, saç kremlerine, duş jellerine, güneş kremlerine varana kadar her birimizin hayatında var olan ürünler de “kozmetik ürün” kategorisi içinde yer almaktadır. Ve kullandığımız bu ürünlerin pek çoğunu alırken içeriğini okumayız ya da içeriğinde yer alan maddeler konusunda hiçbir fikrimiz yoktur. Oysa ki kullandığımız en basit kozmetiklerin içinde bile şaşırtıcı sayıda kimyasal bileşen yer almaktadır.

Kozmetik Ürün Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizi Riske Atmayın

Hepimizin hayali pürsüz ve sağlıkla ışıldayan bir cilde, gür bakımlı saçlara, pamuk gibi bir tene sahip olmak ve yılların getirisi olan kırışıklıklarla mümkün olduğunca geç tanışmak. Bunun için bir servet ödeyenler olduğu gibi kısıtlı bir bütçeyle kozmetik ürünleri edinmenin yollarını arayanlar da var. Kozmetik mağazalarından tutun da, en küçük marketlerde bile bulabileceğiniz kozmetik ürünler ise fiyat ve kalite bakımından oldukça farklı seçeneklerle karşımıza çıkıyor. Ucuz ve kalitesiz kozmetik ürün kullanımı bütçemize dost olarak görünse de cildimiz için zararları oldukça fazla. Sadece cilt dokusunu bozmakla kalmayan bu ürünler; içerdikleri kanserojen kimyasallarla dönüşü olmayan hasarlara yol açabiliyor. Üstelik denetimsiz kozmetik ürün kullananlar arasında alerjik reaksiyonlarla karşılaşanların sayısı oldukça fazla.

İlginizi Çekebilir  Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

Kozmetik Ürün Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik Ürün Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle patentli kozmetik ürünleri belirleyerek eğer kullanacaksak bu tür Sağlık Bakanlığının denetimden geçmiş markaları tercih etmekte yarar var elbette ki. Etrafımızda bulabileceğimiz ve çok cüzi ücretler ödeyerek sahip olabileceğimiz sahte kozmetik ürünlerin cilde zararları diğer bilindik ürünlere göre çok daha fazla ve daha ciddi boyutta. Bu nedenle, mümkünse kaliteli bir ürün tercih etmenizi öneriyoruz. Ayrıca kullanacağınız ürünün kullanım alanına göre sizin cilt yapınıza uygun olması da son derece önemli. Kozmetik ürünlerin de bir kullanım süresi olduğunu da göz ardı etmemek gerekli.

Kozmetik Ürün Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok kozmetik ürünün üzerinde üretim tarihi yer almasına rağmen son kullanma tarihi ile ilgili b,ir bilgiye yer verilmediği dikkatinizi çekmiştir mutlaka. Sık kullandığınızı ürünlerin raf ömürlerini önceden araştırmanız ve kullanım süresini doldurmuş ürünleri satın almamanız ya da evinizdeki ürünleri sık sık kontrol etmeniz de sağlığınızı korumak adına mutlaka yapmanız gerekenler arasında

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here