Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

0
22

Bu yazımızda kıskançlığı azaltmanın en etkili yolları hakkında sizler bilgi vereceğiz. Faydalı olması dileğiyle…

Kıskançlık, değerinde tutulduğunda karşısındaki insanın kendine değer verdiği hissettiren bir duygudur. Ama kıskançlık krizi için aynı şeyi söylemek doğru değildir. Bazen partnerini hayatından soğutur bazen de ilişkilerin yürümesini engeller ve sonuna ayrılık kapıya dayanan bir bekçi olur. Peki, kıskançlık krizine girmemek veya aşırı kıskançlık yapmamak için ne gibi önlemler alıyorsunuz? Bu yazımız, kendini tutamayan erkek ve kadınlar için güzel bir yol gösterici olacaktır.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

Uzmanlara göre aşırı kıskanç erkek ve kadınların özgüvenlerinin olmadığını söylüyor. Çünkü aşırı kıskanç erkek veya kadınlar, ortada herhangi bir neden yokken bile kıskançlık krizine girebiliyorlar ve partnerlerine hayatı zehir edebiliyorlar. “Bu kıza neden baktın”, “arayan o adam kimdi?” gibi sorular işin en basit yönleri iken bazen de hayatın kısıtlanmasına kadar yol açabilecek durumlar yaşanabilmektedir. Peki, kıskançlığı azaltmanın yolları nelerdir? İşte, kıskançlığı azaltmanın en etkili 10 yolu

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Seçilmiş insan olduğunuzu unutmayın

Partnerinize karşı kıskançlık krizlerine girdiğiniz ilk andan itibaren bir kere kendinizin seçilmiş bir kişi olduğunuzu unutmayın. Mesela erkek arkadaşınızın bir kızla konuştuğunu gördüğünüzde bunu hemen kötüye yormanın anlamı yoktur. Belki bir ihtiyacından dolayı konuşuyordur veya önemli bir konu vardır. Yoksa bunu hemen sizi aldattığı düşüncesine kapılarak değerlendirmeniz, kendinize ve ilişkinize zarar vermekten başka bir yere gitmeyecektir.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Sevdiğiniz insana değer verin

İlişkiler, iki kişiliktir ve üçüncü kişinin bu ilişkide yeri yoktur. Bazen yanlış yönlendirmelerden dolayı ikililer durduk yere kavga ederler. Ailenizin veya çevrenizin size aşıladığı dersleri bir kenara bırakın ve sevdiğiniz insana değer verin. Başkalarının ne söylediği çok da sizi ilgilendirmesin, çünkü bu hayat ikinizindir ve birbirinizin eksiklerini tamamlayacak olanlar da sizlersiniz.

İlginizi Çekebilir  Parfüm nasıl seçilir? Cilde göre parfüm seçimi nasıl yapılır?

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Tehdit ve baskıdan vazgeçin

Çoğu zaman ilişkilerin çıkmada girmesinin en büyük nedeni, partnerlerin birbiri üzerinde baskı kurmaya çalışmasından kaynaklanır. Hatta bu durum öyle bir ileri gitmeye başlar ki bazen iş tehdit boyutuna kadar gelir. “Şunu yapmazsan seni terk ederim”, “söyle yaparsan bir daha yüzümü göremezsin” gibi absürt ve gereksiz tehditler, ilişkinin sağlamlaşmasını sağlamaz, aksine zamanla soğumaya neden olur. Bu yüzden, birbirinize karşı bu tür söylemleri ifade etmekten kaçının.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Aşırı kıskançlık yaparak sevdiğinizi gösteremezsiniz

Kıskançlığın kararında olanı güzeldir ama aşırı kıskançlık ilişkileri kökünden yok etmeye kadar götüren tehlikeli bir silahtır. Belki de çok sevdiğiniz için partnerinizi kimseyle paylaşmak istemezsiniz, hatta ailesiyle bile ilişkilerinde kısıtlı davranmasını istersiniz. Ama unutmayın, her ne kadar siz onun için çok değerli olsanız da dünya sizden ibaret değildir ve aşırı kıskançlığınız, ilişkinizin bitmesine neden olabilir.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Sevgilinizin telefonunu karıştırmayın

Telefon kurcalamak, mesajları incelemek, sosyal medya hesaplarını didik didik inceleyerek kim kimdir, sorularına takılı kalmanız hem zamanınızı alır hem de ilişkinizin zedelenmesine neden olur. Kendini bilen insanlar, nerede nasıl davranması gerektiğini bilirler ve sizin bu şekilde yapmanız, onlara güvenmediğinizin göstergesi olur ki bu da ilişkinizin çıkmaza girmesine neden olur.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Geçmişi kurcalamayın

Her insanın ilişki ortağından önceki bir hayatı vardır. İyi veya kötü anıların olduğu bu geçmişi kurcalamak, geçmişte yaşadıklarını sorgulamak ilişkinin kötüye gitmesinden başka bir işe yaramayacaktır. Zaman, şimdiki zamandır ve bu zamanın kıymetini iyi bilir, geçmişle kalmak kimseye fayda sağlamadığı gibi ilişkinin daha iyi olması için de ilaç değil, aksine zehirdir.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Partnerinizi engellemeyin

Her insanın sevdiği dışında mutlaka sosyal bir çevresi vardır. Anti sosyal bir insanla zaten ilişki yaşamanız çok zor olur. Bu yüzden partnerinizin sizin haricindeki arkadaşlarıyla görüşmesini kısıtlamayın. Bu, onu çok sevdiğinizi göstermez, aksine kıskançlık krizine girdiğinizi gösterir ve bu da ilişkinizin kötü boyutlara ulaşmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir  Zarafetin Sembolü Orkide

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Aldatmak isteyene yol çok…

Aldatmak veya aldatmamak, tamamen insan karakterine bağlı bir şeydir. Aldatmak isteyen bir insanı ne yaparsanız yapın engelleyemezsiniz. Ama aldatma gibi bir niyeti olmayan partneriniz üzerinde sürekli bu yönde baskı kurmanız, zamanla sıkılmasına neden olacaktır. Evli iken bunu yapmanız ise çok tehlikeli bir oyun içerisine girmenize neden olur ve “birine kırk defa deli derseniz deli olur” felsefesinin vücut bulmuş bir haline neden olursunuz ve kendi elinizle eşinizin sizi aldatmasına yol açarsınız.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Kıyafetleri konusunda baskı kurmayın

Çoğu erkek, kız arkadaşının üzerinde baskı kurar ve en çok baskıladığı konuların başında kıyafeti gelir. Elbette her insanın kendine göre bir giyim tarzı vardır ve siz sevdiğiniz kızla tanışırken farklı bir kıyafetle karşınıza çıkmamıştır. Birini sevip ya da sevmemek sizin tercihinizdir, kıyafet giyimi hoşunuza gitmiyorsa ve bu konuda taviz vermeyeceğini biliyorsanız bu ilişkiye başlamadan bitirmeniz en doğrusu olur. Ama ilişki başladıktan sonra “öyle giyinemezsin,” “bunu giyemezsin” gibi ifadeler kullanmanız kesinlikle ilişkinize zarar verir.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

  • Görüşlerine saygı duyun

İkili ilişkiler her zaman “lay lay lom” olmaz, bazen inişli bazen çıkışlı olur. Siz bir şey söylersiniz, karşınızdaki farklı bir görüş belirtir. İlla sizin söylediğiniz şey doğrudur diye bir kural yoktur. Bazen sizin söylediğinizin de yanlış olabileceğini düşünerek hareket edin ve bir konu üzerinde tartışırken karşınızdakinin fikirlerine değer verin ve saygı duyun. Sizin için doğru olmasa bile en azından partnerinize değer verdiğiniz için söyledikleri şeylere saygı duyun. “Her zaman benim söylediğim doğrudur, benim söylediğim olacak” demeniz ilişkinizin yıkılmasına yol açar. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmanız gerekir.

Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

Bonus

Sevdiğinizle uyum içinde kalmak için birbirinizi anlamaya çalışın. İşlerine çok fazla karışmayın, iş arkadaşlarından kısıtlamayın. Tanıştığınız ilk zamanlarda ne iş yaptığını elbette sorabilirsiniz ve sizin için engel bir durum olacaksa ilişkiye hiç başlamamanız daha sağlıklı olur. İş ortamları birbirinden farklı olabilir, iş akışı içinde karşı cinsle iletişim kurulmak zorunda kalınabilir. Bu tip durumları kıskançlık meselesi haline getirmeniz kesinlikle doğru olmayacaktır. Onu anlamaya çalışın, ona güvenin, onu sevin, onun yanlış bir harekette bulunmayacağından emin olun ve ilişkinizi korumak için bazen kendinizden ödün verin. Çünkü her zaman karşınızdakinin kendinden ödün vermesi söz konusu bile değildir, o da sizden en az kendisinin size duyduğu kadar bir saygıyı hak ediyor.

İlginizi Çekebilir  Kur’an-ı Kerim’de Geçen Erkek İsimleri

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here