Kış Mevsiminde Yağ Yakmanın 7 Etkili Yolu

0
83

Kış mevsiminde yağ yakmanın 7 etkili yolu ile soğuk havaların ardından sıcak yaz aylarına girerken yağlı bir vücut yerine daha fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Havaların soğuması ile birlikte her yerde, her alanda değişimler yaşanmaya başlar. insan vücudu da soğuk havalarda değişmeye başlar. Soğuk havalarda vücudun kendini korumaya almasıyla birlikte vücut yağlanmaya başlar ve yaz ayları geldiğinde bu yağlar kendini göstermeye başlar.

Kış Mevsiminde Yağ Yakmanın 7 Etkili Yolu

Kış mevsiminde nasıl yağ yakılır?

Yaz aylarında evde durmak isteyen insan sayısı pek azdır ama kış ayları geldiğinde ise aksine, çoğu insan evine kapanır ve daha az hareket eder. Bu da vücudun yağlanmasına neden olur ve bu da fazla kiloların ortaya çıkmasına neden olur. Sağlıklı zayıflama yöntemleri ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Peki, ama nasıl? İşte cevabı…

Yürüyüşe çıkmayı ihmal etmeyin

Uzmanlara göre kış aylarında kendini tamamen eve kapatmak kesinlikle doğru değil. Günlük en az 45 dakika dışarıda zaman geçirilmesi gerekiyor. Bunu yapmak için de kendinizi ikna edebilmeniz gerekir. Mesela türlü bahanelerle dışarı çıkabilirsiniz. Pazar alışverişi, açık hava yürüyüşleri veya etkinliklere katılmak için kendinizi dışarı atmanız, kış aylarında vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olabilir.

Spor yapmayı ihmal etmeyin

Kış sebzelerine yer verin

Kış aylarına özel olan ıspanak, pazı, karnabahar, pırasa, lahana gibi lifli besinlerin tüketilmesi, vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olacaktır. Sürekli yazdan kalma sebze ve meyveleri tüketmek veya sadece balık ve diğer et türevlerini tüketmeniz, vücudunuzun yağ biriktirmesine neden olacak ki bu da yaz ayları geldiğinde vücut ölçülerinizin değişmesine neden olacaktır.

Kış sebzeleri tüketin

Makarna, Pilavdan uzak durun

Kış aylarında daha çok sulu yemekler tüketildiği için haliyle yanına yakışacak pilavlar yapılır. Elbette bunları tamamen kesmek de doğru olmaz ama daha az tüketmeye gayret etmek, fazla kilo alma endişenizin yersizleşmesine yardımcı olacaktır. Mesela çok fazla makarna ve pilav tüketmek yerine 1-2 dilim tam buğday ekmek tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Akciğer Kanseri Nedir?

Makarna pilavdan uzak durun

Metabolizmanızı hızlandırın

Kış aylarında daha az hareket eden vücudun metabolizma üzerinde olumsuz etkileri bir hayli fazladır. Bunun önüne geçebilmek için yapılabilecek en güzel şey, akşam yemeklerinden sonra metabolizmayı hızlandıracak tarçınlı ve zencefilli yeşil çay tüketmeniz önerilir. Tabi bunun yanında kuruyemiş yemeyi de ihmal etmeyin ama bunun da fazlasının zarar olduğunu unutmamanız önemli bir detaydır.

Yeşil çay tüketin

Meyveleri gün içinde tüketin

Genel olarak yapılan yanlışlardan biri de meyvelerin akşam yemeğinden sonra tüketilmesidir. Aslında gün içinde tüketmek daha uygundur. Hem karnınızı tok tutmak hem de vücudunuzun yağ birikmesine engel olmak için kış meyvelerinden olan nar, portakal, mandalina, Trabzon hurması, ayva gibi meyveleri, gün içerisinde kontrollü bir şekilde tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kış meyveleri

Su içmeyi ihmal etmeyin

Kış aylarında insanın su ihtiyacı daha az olur ama buna dikkat etmek gerekiyor. Uzmanların verdikleri bilgilere göre, kış mevsiminde yağ yakmanın en etkili yolları arasında su tüketmek ilk sıralarda gelir. Her ne kadar su ihtiyacı olmasa da kontrollü olarak gün içerisinde su tüketilmesi gerekir. Su, en güzel detokstur. Ödem atma, bağırsak temizleme gibi özelliklerinin olması sayesinde kış mevsiminde yağ yakmanız daha rahat olacaktır.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Uzmandan yardım alın

Tabi ki yukarıda verdiğimiz bilgiler faydalı ve etkili sonuç alabileceğiniz yöntemlerdir. Ama yine de sağlıklı kalabilmek, kış mevsiminde vücudunuzun yağ yakmasını sağlamak için, işin uzmanından destek almanız daha doğru olacaktır. Kış döneminde kişiye özel diyet hazırlayan uzmanlardan destek alarak daha sağlıklı ve daha zinde kalabilirsiniz. Yaz aylarına daha fit girmek, daha da önemlisi sağlıklı şekilde girebilmek için kış aylarından itibaren hazırlıklı olmanız gerektiğini unutmayın. Sağlıkla kalın.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here