Kepek problemi için yapılması gerekenler nelerdir?

1
133

Kepek problemi, kadın ve erkeklerde en sık görülen saç problemlerinden biridir. İlk oluşum zamanlarında pek rahatsızlık vermese de ilerleyen zamanlarda ciddi anlamda rahatsızlıklara neden olan kepek sorununa çözüm bulacağımız bu yazı ile en iyi sonuçlara ulaşmanızı umuyoruz.

Kepek sorununa çözüm yöntemleri hakkında bilgi vermeden önce kepeğin neden ve nasıl oluştuğunu açıklamak daha doğru olacaktır.

Kepek problemi için yapılması gerekenler nelerdir?

Saçlarda kepek nasıl oluşur?

Saç derisinin en üst tabakası sürekli olarak soyulur, bunun nedeni ise bu tabakanın sürekli olarak yenilenmesidir. Buna göre her insanda aslında kepeklenme sorunu vardır ama işin önemli kısmı, kepek parçalarının büyük olup olmamasıdır. Yani omzunuza dökülen kepekler varsa saçlarınızda kepek oluşumunun başladığını kabul etmeniz gerekir. Kepek sorununu ortaya çıkartan bazı nedenler vardır. Bunlar;

  • Seboreik dermatit
  • Saçları yeterince taramamak,
  • Düşen hava sıcaklıkları,
  • Yeteri kadar şampuanlamamak,
  • Bazı hastalkıklar,
  • Beslenme düzeni,
  • Stres,
  • Yeteri kadar durulamamak,
  • Saçların ıslak bırakılması,
  • Bazı saç bakım ürünleri.

Tüm bu yukarıda saydığımız nedenler, saçlarda kepek oluşumuna etki eden durumlardır. Saçlarda oluşan ve zamanla rahatsızlığın artmasına neden olan kepeğe karşı çözümler vardır ve doğru şekilde kullanıldıklarında bu gibi sorunlardan kolaylıkla kurtulmanız mümkün olur.

Kepek problemi nasıl geçer?

Kadın, erkek, genç, yaşlı… Kısaca her insanda kepek problemi vardır. Özellikle de kullanılan saç bakım ürünleri, saç düzleştiriciler, maşa gibi aletler, ilk zamanlarda saçlarda istediğiniz güzelliği elde etmenize yardımcı olsa da ilerleyen zamanlarda saçlarınızda kepek oluşumuna neden olan şeylerdir. Peki, tüm bunlar karşı kepek nasıl geçer?

Saçlarda oluşan kepeklenmeyi önlemenin en doğru ve en temel yollarından biri düzenli olarak saç bakımı yapmaktır. Saç bakımı, doğru şekilde uygulandığında, yaşanacak sorunun boyutu küçülmeye başlar. Saçların düzenli olarak taranması, saçları kuru saç derisinden arındırmak, kepek sorunu için bitki özleri ve bitkisel yağlar kullanmak gibi basit işlemler sayesinde saç kepeklenmesinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Makyaj nasıl yapılır, makyaj hileleri nelerdir?

Kepek problemi için yapılması gerekenler nelerdir?

Sirke ile kepekten kurtulabilirsiniz

İnsan sağlığı üzerinde sayılmayacak kadar çok faydası bulunan sirke, saç problemlerine karşı da etkili bir yöntemdir. Banyodan önce iki yemek kaşığı sirkeyi direkt veya sprey şeklinde saçlarınıza uygulayın. On dakika kadar masaj yaparak saç derinize iyice nüfuz etmesini sağlayın. Bu işlemden sonra saçlarınızı hafif şampuan yardımı ile yıkayın ve bolca durulayın.

Sirke ile saç kepeğinin önüne geçmek son derece kolaydır. Yukarıda söylediğimiz yönteme ek olarak durulama suyuna iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek saçlarınızı durulayabilirsiniz. Bu da saç kepeklenmesinin önüne geçmek için son derece etkili bir yöntemdir.

Saçlarınıza aspirin

Aspirin, baş ağrısı, diş ağrısı gibi hastalıklara en sık başvurulan ilaçların başında gelir. Peki, aspirinin kepek problemini de yok ettiğini biliyor muydunuz?

Aspirin ile saçlarınıza masaj yapmanız, yaşadığınız kepek probleminin önüne geçmek için en iyi yöntemlerden biridir. Tabi yukarıda bahsettiğimiz sirke gibi saçlara direkt olarak uygulanmıyor. İki veya üç adet aspirini toz haline getirdikten sonra şampuanın içerisine ilave edin. Daha sonra saçlarınızı şampuanınız ile yıkayın ve iyice saç derisine nüfuz ettiğinden emin olduktan sonra bol suyla durulayın.

Tuzun kepeğe karşı etkisi

Mutfakların olmazsa olmazlarından biri de tuzdur. Her yemekte kullanılan, kullanılmadığında yemekte damak tadının eksik olmasına neden olan tuz, saç kepeklenmesine karşı da etkili çözüm sunmaktadır.

Banyo yapmadan önce saçlarınıza sofra tuzu dökün ve on dakika masaj yaptıktan sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayarak bol suyla durulayın. Her banyo öncesinde bunu yapmanız, saçlarınızda yaşadığınız kepek sorununun önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Ağız gargarası ile saç bakımı

Ağız gargarası, ağız kokusu sorunlarının önüne geçmek için kullanılan bir üründür. Ama aynı zamanda kepeklenme sorununa karşı da etkili bir çözüm sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Banyo yaptıktan sonra ağız gargarası ile saçlarınızı durulayın. Gargaranın saçlarınıza iyice nüfuz ettiğinden emin olduktan sonra yan etkilerinin oluşmaması için saçlarınızı bol suyla durulayın. Saç bakım uzmanlarının önerdiği bu yöntemi, her banyoda kullanabileceğiniz gibi saçlarınızdaki kepek problemi geçene kadar da tekrar edebilirsiniz.

Karbonat ya da kabartma tozu

Saç kepeklenmesi, can sıkıntısına en çok neden olan durumların başına gelir ve kepek problemi ile karşı karşıya olan her insan, bu sorundan kurtulmak için çeşitli yöntemler dener. İşte saçlarınızdaki kepeklenmeden kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacak bir öneri daha. Karbonat veya kabartma tozu.

Saçlarınızı hafif nemlendirdikten sonra saçlarınıza bir paket kabartma tozunu dökerek on dakika kadar masaj uygulayın. Saç ve saç derinize masaj yaparak kullandıktan sonra saçlarınızı şampuan kullanmadan yıkayın. Ancak saçlarınız çok kirli ise kabartma tozu maskesini banyo yaptıktan sonra da kullanabilirsiniz. Yine bu yöntemi her banyo öncesinde kullanmanız, saçlarınızda meydana gelen kepek probleminden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here