ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kedi Maltı Nedir, Ne İşe Yarar ve Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Kedi Maltı Nedir, Ne İşe Yarar ve Ne Sıklıkla Kullanılmalı?
18.03.2022
212
A+
A-

Kedi maltı, kedilerin yuttukları tüylerin yumak haline gelmesini engelleyerek bu sayede sindirim sisteminden ya da bağırsaklarından kolaylıkla geçerek dışa atmasını sağlamaya yarayan bir tür özel kedi macunudur. Kedilerin tüy yutmasına yardımcı olan mal macunu, içerisinde malt lifleri ve yüksek kalitede yağlar içerir. Bu içeriği ile de kedilerin yuttukları tüylerin kolaylıkla sindirim sisteminden geçmesini sağlar.

Kedi tüyü, bol miktarda keratin içerir ve kedilerin yuttukları tüyleri sindirim sisteminden kolay geçirememelerindeki en büyük sebep de budur. Kedi maltı, kedilerin yaşadıkları bu problemden kurtulmalarını sağlamak amacıyla üretilmiş bir macundur. Tadının da kedilerin hoşuna gitmesi sayesinde, zorlanmadan ya da tiksinmeden keyifle tüketirler.

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kedi maltı ne işe yarar

Kediler, doğaları gereği tüylerini sürekli yalarlar. Bu, onların temizlik ihtiyacını karşılamaları için doğal içgüdü ile yaptıkları bir işlemdir. Kedilerin yaladıkları ölü tüyler, haliyle midelerine iner ve bu da bir zaman sonra rahatsızlanmalarına neden olur. Sokak kedileri, yuttukları tüylerinin sindirim sistemlerine zarar vermesini engellemek için çim yerler. Çim, aslında yutulan tüylerin sindirim sisteminden rahat geçmesini sağlamaz. Kusmalarına neden olur ki bu sayede mide rahatsızlıkları ile sindirim sistemi rahatsızlıklarını bu şekilde engellerler.

Ev kedilerine çim yedirmek belki bir çözüm olabilir ama dediğimiz gibi çimen, kedilerin kusmasına neden olur. Bunun yerine malt macunu yedirmek, kusmalarını engellediği gibi sindirim sisteminden kolaylıkla geçmesini sağlar.

Neden Kedi Maltı Kullanılmalıdır?

Kedi maltı neden verilir

Kediler, doğaları gereği uyumadıkları zamanlarda genellikle tüylerini yalarlar. Bu onların temizlik yaptıklarını gösterir. Fakat kedilerin yaladıkları tüyler arasında ölü tüyler de vardır. Bunlar da direkt olarak sevimli patinizin midesine iner. Zamanla iştahsızlık, sindirim yolu problemleri gibi bazı problemlerle neden olur. Bunu engellemek için malt macunu kullanımı önerilmektedir.

Düzenli bir şekilde aşırıya kaçmadan kullanılan malt macunu, kedinin midesinin rahatlamasını sağlar, sindirim yolu problemlerinden kurtulmasına yardımcı olur.

Kedi Maltı Verilmezse Ne Olur?

Kedi maltı verilmezse ne olur

Doğada ya da sokakta yaşayan kediler de ev kedileri gibi tüylerini yalarlar ve kedilerde tüy yumağı problemi, sokak kedilerinde de oluşan bir problemdir. Ancak sokak kedileri ya da doğada yaşayan kediler, yuttukları tüylerin kendilerine zarar vermesini engellemek için çimen yerler. Çimen, kedilerin kusmasına neden olur ve bu sayede yuttukları tüyleri atmalarını sağlar. Ama ev kedilerinde tüy yumağı problemini bu şekilde çözemezsiniz ve bazı hastalıklara neden olabilir. Kedilerde tüy yumağı problemi hakkında yazdığımız makaleye göz atabilirsiniz.

Tüylerin midede birikmemesi için malt macunu kullanılır. İçerik bakımından kedilerin sağlığına zarar verecek herhangi bir maddenin kullanılmaması, kedilerde tüy yumağı problemini gidermekle birlikte sağlıklarını desteklemelerine de yardımcı olmaktadır.

Kedi Maltı İçeriğinde Ne Var?

Kedi Maltı İçeriğinde Ne Var?

Kedilere bir şey beğendirmek zordur, özellikle de yabancısı oldukları bir şeyi yedirmek çok daha zordur. Kedi ürünleri üretiminde uzman olan kişiler ise kedilerde tüy yutma sonrasında oluşan rahatsızlıkları engellemek için kedi maltı üretmişler. Malt macunu, içeriğinde kedilerin sevdikleri ve tadını beğendikleri içeriklerle zenginleştirilir. Bu da kedilerin reddetmesini engeller. Her kedi maltı markası, farklı içeriklere yer verse de genel olarak; malt, sıvı yağlar, katı yağlar, şeker, protein, ham kül ve ham lif içeriğine sahiptirler.

Kedi Maltı Ne Zaman Verilmeli?

Kedi maltı ne zaman verilir

Kediler, doğumdan ortalama 5-6 aylık oluncaya kadar neredeyse hiç tüy dökmezler. Bu dönemlerde malt macunu vermeye gerek yoktur. Ancak bu dönemden sonra tüy dökmeye başlayan kedilerde tüy yumağı problemi ortaya çıkar. Bunun önüne geçmek için 5-6 aylıktan itibaren kedilere malt macunu verilmesi önerilmektedir.

Kedi Maltı Ne Kadar Verilmelidir?

Kedi Maltı Ne Kadar Verilmelidir?

Kedilerde tüy yumağının oluşmasının nedeni, yukarıda da belirttiğimiz gibi yuttukları tüylerdir. Bu durumun önüne geçmek için kedinize en iyi kedi malt macunu ile destek olmanız gerekir. Günde 1 defa malt macunu vermeniz ve 4-5 cm kadar olmasına dikkat etmeniz gerekir. Her ne kadar içerik açısından kedinize zarar vermese de yine de aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Bazı kedilerin kedi maltına karşı alerjisi olabilir ya da farklı bir rahatsızlığı söz konusu olabilir. Bu yüzden kedilerde tüy yumağı sorununun önüne geçmek için malt vermeden önce mutlaka veteriner uzmana danışmanız gerekir.

Kedi Maltı Nasıl Verilir?

Kedi Maltı Nasıl Verilir?

Kedi maltı içeriği açısından kedilerin damak tadına hitap eden besinlerle zenginleştirilir. Ancak yine de bu durum bazı kedilerin hoşuna gitmez. Uzman veterinerleri ilk defa malt macunu kullanacak kişilere, “eğer kedi, maltı reddediyorsa, bir miktar patisine sürülmeli böylelikle tüylerini yalarken maltı da yemesini sağlamış olursunuz” şeklinde öneride bulunmaktadır.

Malt macunu yemeye alışmış kedilerde ise böyle bir sorun olmayacağı için herhangi bir kaba bile koymanıza gerek yoktur. Krem şeklinde olduğu için 4-5 cm. kadar dışarı akıttığınızda kediniz kendiliğinden malt macunu yemeye başlayacaktır. Kıl yumağını önlemek için her gün ya da kedinin tüy yutma durumuna göre haftada 2-3 gün verilmesi yeterli gelmektedir. Fakat tüy yumağının giderilmesi için her gün verilmesi önerilmektedir.

Kedi Maltı Zarar Verir mi?

Kedi Maltı Zarar Verir mi?

Kedi malt macunu, içerik açısından kediye zarar vermeyen bir üründür. En iyi kedi maltı tercihinde bulunmanız, aşırıya kaçmadan vermeniz ve en önemlisi de veteriner hekim onayını aldıktan sonra vermenizde hiçbir sakınca yoktur. Yukarıda belirttiğimiz gibi kedilerde tüy atılmasına yardımcı malt macunu, günde 1 defa verilmesi yeterlidir.

İlginizi Çekebilir: Kediler Ne Yer?

Kedi Maltı SSS

Kedi maltı ne işe yarar?

Kedi maltı, kedilerin yuttukları tüylerin bağırsaklarından kolay bir şekilde geçmesini sağlayarak tüylerin dışkılama yoluyla dışarı atılmasını sağlamaya yardımcı olan bir macundur.

Kedi maltı ne sıklıkta verilmelidir?

Kedi malt macunu, günde 1 defa verilmesi yeterlidir. Tüpünden 4-5 cm. kadar dışarıya akıtılması yeterli gelmektedir.

Kedi maltı her gün verilir mi?

5-6 aylığı geçmiş kedilere günde 5 cm (2,5 gr) verilmesi, veteriner uzmanlarca önerilmektedir. Malt macunu, direkt olarak verilebileceği gibi yemeğine karıştırılarak ya da patisine sürülerek de verilebilir.

Malt macunu ne zaman etki eder?

Kedi maltı, verildikten ortalama 5-6 gün sonra etkisini göstermeye başlar. Ancak tam bir etki görmek için ortalama 2 hafta kadar sürenin geçmesi gerekmektedir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.