Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve bilinmesi gereken önemli yöntemler

1
81

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri birden fazladır. Bu konuda yapılan araştırmalara bir yenisini daha ekleyen Beyond Med Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi Dr. Bashar Bizrah, kadınlarda saç dökülmesinin nedenlerine ilişkin önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Dr. Bashar Bizrah’a göre dünyada her geçen gün kadınlarda saç dökülmesi oranı artmaya devam ediyor ve bu da kadınlarda ciddi psikolojik rahatsızlıkların yaşanmasına neden oluyor. “Stresli bir deneyim” olarak adlandırdığı saç dökülmesi hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunan Birzah, özellikle kadınlarda doğumdan sonra saç dökülmesi durumunun daha sık yaşandığını belirtiyor.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Kadınlarda doğumdan sonra neden saç dökülür?

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri her zaman için aynı değildir ama genel olarak doğumdan sonra hormonal dengenin bozulması, saç dökülmesinde en önemli nedenlerden biridir. İngiliz TV yıldızı Tyla Carr, oğlu Archie‘yi doğurduktan sonra saçlarında önemli oranda dökülmenin meydana geldiğini söylüyor ve genel olarak çoğu kadında bu durum kendini sık göstermektedir.

Tyla Carr
Tyla Carr

Saçların uzamasına veya dökülmesinin engellenmesine en çok katkıda bulunan şey sağlıklı hormonlardır. Hamilelik döneminde ise hormon salınımı biraz daha seyrek hale geldiği için telojen daha erken sürede devreye girer. Telojenin erken dönemde devreye girmesi demek ise bazen saçların yüzde 70’i kadarının dökülmesine neden olabilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Dr. Bashar Bizrah; “ hormon dengesizliği varsa saç dökülmesi de yaşayabilirsiniz. Kadınlardaki östrojen hormonu saçın uzaması evresinde gerekli olduğu gibi saçların dökülmemesinde de önemli bir yere sahiptir. Öte yandan testosteron, dihidrotestesteron hormonuna dönüşür. DHT dediğimiz bu hormon saçın ihtiyacı olan besini almasını önler. Saç kökü hücreleri zayıflar, küçülür ve ölürler” diyen Doktor Birzah; “Bunun tedavisi oldukça karmaşık olabilir fakat, genelde saç diplerine uygulanan solüsyonlarla önlem alınabilir” şeklinde açıklamada bulunuyor.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri

Saç modeli saç dökülmesinde önemli bir etkendir

Saç modelleri, saçların dökülmesinde veya sağlıklı kalmasında önemli bir yere sahiptir. Mesela uzun süre saçlarınızı gergin bir şekilde topluyorsanız, saç köklerinde enflamasyona ve hasara neden olabilirsiniz. Dr. Bashar Bizrah’a göre bu durum da telojenin erken devreye girmesine neden olabiliyor. Tıptaki adıyla “trakisyon saçkıranı” olarak adlandırılan bu durum; sıkı saç toplamak, ekleme saç kullanmak, rasta yaptırmak ve Afrika örgüsü yaptırmak buna neden olan etkenlerdendir.

İlginizi Çekebilir  Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Gergin saç modelleri

Demir eksikliği ve anemi saç dökülmesine neden olur

Dr. Birzah’ın aktarımlarına göre kadınlarda saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri de kandaki demir eksikliğidir. Demir eksikliği yani “anemi” kandaki hemoglobin seviyesinin düşük olmasına neden olmaktadır ve bu durum hemoglobinin hücreleri onaran ve saç kökü hücrelerine oksijen taşımasını engeller, bu da saç dökülmesine neden olur.

Demir eksikliği

Bu konuda önerilerde de bulunan Birzah; ıspanak, mantar, kabak çekirdeği, kaju, çam fıstığı ve badem gibi demir bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesi, bu sorunların önüne geçmeden oldukça etkilidir.

Demir eksikliği için faydalı besinler

B12 eksikliği ve yorgunluk saç dökülmesine neden olabilir

Metabolizmanın işlevini yerine getirebilmesi için vücudun B12 vitamini almasına ihtiyacı vardır Kırmızı kan hücreleri saç diplerine oksijen taşır saçların güçlü olmasına yardımcı olur. Ancak vücut yeteri kadar B12 vitamini alamadığında bu fonksiyon gerçekleşmez ve kırmızı kan hücreleri üretilemez. Bu da yine saç dökülmelerine neden olur.

B-12 ekikliği

Genetik durumlar da saç dökülmesine neden olabilir

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri yukarıda sayılan nedenlere bağlı olmanın yanında bir de genetik durumlara bağlı da olabiliyor. Doktor Birzah, “androjenik alopesi” denilen rahatsızlıktan dolayı da kadınlarda yoğun saç dökülmesi sorununun yaşanabildiğini söylemekte ve bunun da genel olarak ailede kalıtsal olmasından kaynaklandığını ileri sürmektedir.

Genetik durumlar

Aşırı spor yapmak saç dökülmesine neden olabilir

Henüz bilimsel bir dayanak olmasa da özellikle doğumdan sonra kadınların aldıkları kiloları vermek için aşırı spor yapmalarının da saç dökülmelerine neden olduğunu belirten Dr. Bashar Bizrah, kilo vermek için öncelikle bir diyetisyenden yardım alınması gerektiğini vurguluyor. Bununla birlikte aşırı spor yapmaktan da kaçınılması gerektiğini söylüyor.

Aşırı spor yapmak

Saç dökülmesini engellemek için sağlıklı yaşam

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam, her konuda olduğu gibi saç dökülmesi konusunda da en büyük yardımcıdır. Genellikle yapılan yanlış beslenme programları ve eksik diyetlerin de saç dökülmesine yol açtığını bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here