İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

0
219

İyot eksikliği insanda değişik bazı hastalıkların meydana gelmesine neden olur. 

Bir vücudun sağlıklı olabilmesi için bazı minerallere ihtiyacı vardır. İyot da vücudun ihtiyaç duyduğu temel minerallerden biridir. Tiroit hormonunun üretilebilmesi için vücutta belli oranda iyot bulunması gerekir. Sağlıklı bir bünye için günlük 150 mg. İyodun bulunması ideal olarak tespit edilmiştir.

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Sağlıksız bir vücutta her ne kadar yaşam değerinde kalitesizlik görünse, bazı hastalık belirtileri belirgin bir şekilde ortaya çıksa da iyot eksikliğini anlamak bazen çok güç olabilir hatta imkânsızlaşabilir. Vücut, iyodu idrara yolu veya dışkı yoluyla vücuttan attığı için eksikliğini anlamak güçleşir. İyot eksikliğini anlamak için iyot ile kreatin arasındaki değerler ölçülür ve böylece vücudun ihtiyacını karşılayan miktarın olup olmadığı anlaşılabilir.

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İyodu tetikleyen hormon tiroit hormonudur. Sağlıklı her insanın beyninde hipofiz hormonunun TSH hormonunu salgılamasını sağlayan tiroitler vardır. Bazı durumlarda bu hormon eksik çalışır veya çalışmaz bu da iyot eksikliğine neden olur. Sebepleri çok geniş anlamda açıklanabileceği gibi en çok nedenin fazla yağış alan bölgelerde yetişen sebze-meyvelerin tüketilmesi olarak bilinmektedir. Uzmanların sürekli olarak vurguladıkları “dengeli beslenme” veya “vücuda faydası olan besinler”deki amacın bir kısmı da iyot eksikliğinin giderilmesidir aslında. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlarda guatr hastalığı fazlasıyla görülmektedir. Bunun nedeni, ikliminden kaynaklanmaktadır. Fazla yağış alan topraklarda üretilen sebzelerde iyot eksikliği görülür, bu da sebzeleri tüketenlerde guatr hastalığının çıkmasına neden olur.

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İyot Eksikliği Hangi Dönemlerde Görülür?

Yine uzmanların araştırmaları sonucunda elde ettikleri bilgilere göre; iyot eksikliği sadece ileri yaşlarda görülebilen bir durum değildir. Daha anne karnında iken bile bu sorun yaşanabilmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi iyot eksikliğinin neden olduğu en temel hastalık guatr hastalığıdır ve bu hastalık maalesef küçük yaşlarda çok daha az görüldüğü için ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Ağız kokusu neden oluşur, nasıl önlenir?

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İşin özünü incelediğimizde, çözüm olarak karşımıza çıkan en büyük etkenin sağlıklı beslenme ve besinlere dikkat etmektir. Ancak iyot eksikliğini tamamlamak için bu kurallara dikkat edilmesi gerekir. Tabi bunun yanında doktorunuzun verdiği ilaçlar ve tavsiyeleri de göz önünde bulundurmanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İyot eksikliği nedir?

Sağlık ve tıp dünyasının son zamanlarda üzerinde en çok durdukları hastalıklardan biri de iyot eksikliğinin neden olduğu guatr hastalığıdır. Özellikle de ülkemizin Karadeniz bölgesinde yaşayanlarda bu hastalığın daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Nedeni ise bu bölgenin fazla yağış almasından dolayı, yetiştirilen sebze ve meyvelerin iyot eksikliği yaşamasıdır ki bu durumda tüketenlerin vücudunun ihtiyaç duyduğu iyot elementinin yeteri kadar salgılayamaması hastalığı tetiklemektedir.

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İyot eksikliği; kalbin hareketlerini kontrol eden, uyarılar karşısında yanıt veren sinirlerin cevap veremez hale gelmesidir. Bu durum, metabolizmayı denetleyen tiroit bezi salgısını doğrudan tetikleyen iyot elementinin vücuda yeteri kadar ulaşmamasından meydana gelir.

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İyot Eksikliğinin Zararları Nelerdir?

Her ne kadar daha çok guatr hastalığına neden olduğu üzerinde durulsa da aslında iyot eksikliğinin neden olduğu başka hastalıklar da vardır. Bunlardan en bariz olarak görülenler; saçların dökülmesi, cildin kuruması, yüzde belirgin bir şekilde şişlik, kaslarda gevşeklik ve halsizlik, kilo artışı, güç dengesinde azalma gibi hastalıklar da kendini gösterebilmektedir. Bu nedenle belirtileri hakkında iyi derecede bilgi sahibi olmak gerekir ve sağlık kontrollerini rutin bir şekilde yaptırmak gerekmektedir.

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İyot Eksikliği Nasıl Giderilir?

Sağlıklı bir insanda iyot eksikliğinden söz etmek elbette doğru olmayacaktır. Ancak sağlığı yerinde olmayan veya herhangi bir hastalık ile mücadele eden insanlarda kolaylıkla iyot eksikliği görülebilir. Doktorunuzun da tavsiyelerini dinleyerek iyot eksikliğini gidermek için bol miktarda deniz ürünü tüketmek, iyotlu sofra tuzu kullanmak, anne adaylarının iyot içeren besinlere daha fazla ağırlık vermeleri gibi birçok pratik ve uygulanabilir yöntemler sayesinde iyot eksikliğini gidermek mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Pankreas kanseri ve tedavi yolları

İyot Nedir, İyot Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

İyot Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Sağlık, insan hayatının daha verimli olabilmesi, iş ve sosyal hayatta daha aktif olabilmesi için olmazsa olmaz şartlardan biridir. İyot eksikliğinin neden olduğu hastalıkları detaylı bir şekilde incelediğimizde; guatr ve diğer hastalıklara yakalananların aktif olamadıkları görülmektedir. Bu nedenle ciddiye alınması gereken bir durum olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here