Isırgan otunun saçlara faydaları nelerdir?

0
239

Isırgan otunun saçlara faydaları bir hayli fazladır. Dökülen saçların yeniden çıkmasına yardımcı olur, saç derisinin onarılmasına yardımcı olur, antioksidan özelliğe sahiptir, kepek sorununu ortadan kaldırır.

Isırgan otu, “ısırgangiller” familyasında yer alan bir bitkidir. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde bulunan bir ot olması kullanmak isteyenlerin kolaylıkla ulaşabilmesini etkilemektedir. Besin değeri bakımından zengin bir ot olan ısırgan otu, saçlara sunduğu faydaları ile de bilinen ve bu özelliği çoğu saç bakım ürünlerinde kullanılan bir değerdir. Hindistancevizi yağının saçlara faydaları gibi ısırgan otunun da birçok faydası vardır. Peki, ısırgan otunun saçlara faydaları nelerdir?

Isırgan otunun saçlara faydaları

Dökülmüş saçları yeniden çıkartıyor!

Günümüzün artan teknolojileri her ne kadar insan hayatını olumlu yönde etkilese de sağlık üzerinde ciddi riskler barındırmaktadır. Birçok hastalığın başlamasına neden olan dış etkenler ve teknolojik aletler, saçlar üzerinde de yan etkiye neden olmaktadır. Saç dökülmesi ise bunların en başında gelir. Saç düzleştiriciler, fön makinesi, saç boyaları vs. her biri teknolojik ürünlerdir ve bunların kullanımı zaman içinde saçların dökülmesine neden olur. Isırgan otu içeriğindeki Omega-3 uçucu yağ, vitaminler ve magnezyum zenginliği ile bilinen bir ottur. Bu otun çayını yaparak kullandığınızda, saç derisinin onarılmasına yardımcı olur ve dökülen saçların saç hücrelerinin onarılmasını sağlayarak yeniden saçların çıkmasına yardımcı olur.

Isırgan otunun saçlara faydaları

Saç derisi problemlerinde etkili çözüm

Saçlarda oluşan problemlerin ana kaynağı saç derisidir. Zaman içinde kalıtsal problemler ve kullanılan saç bakım ürünleri ile saç bakım malzemeleri, saç derisinin tahrip olmasına neden olur. Bu da saçların ciddi anlamda zarar görmesine neden olur. Isırgan otunun en büyük özelliği, bakterilere ve yabancı etkenlere karşı direnç göstermesidir. Yani saç derisini onarmak adına kullanılabilecek en etkili formüldür demek yerinde olacaktır. Saç için ısırgan otu maskesi yaparak saç derisi problemlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Armine Giyim Pardesü Modelleri 2020

Isırgan otu çayı maskesi yapmak son derece kolay bir iştir. Bir miktar suyun içerisinde bir tutam ısırgan otu ilave ederek kaynatın. Daha sonra çay ile saçlarınızı masaj yaparak yıkayın. Bir süre sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın.

Isırgan otunun saçlara faydaları

Kepek sorununa karşı etkili çözüm

Isırgan otunun saçlara faydaları arasında kepek sorunu ile mücadele etmesi de yer alır. Neredeyse her insan ömründe bir veya birden fazla defa kepeklenme problemi ile karşılaşır. Bazı insanlarda ise bu sorun uzun süre devam eder. Isırgan otu maskesi yapıp kullandığınızda ise bu problemin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz. Saç derisini onarıcı özelliğe sahip olması sayesinde oluşan kepeklenmeyi en iyi şekilde engeller, ölü saç derisinin yeniden canlanmasına yardımcı olur.

Isırgan otunun saçlara faydaları

Isırgan otu nasıl kullanılır?

Isırgan otunu tek başına suyla kaynatarak çay haline getirdikten sonra kullanabileceğiniz gibi farklı bitki özlerinin yağları ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Isırgan otu maskesi çeşitleri şunlardır;

  • Isırgan otu zeytinyağı maskesi,
  • Isırgan otu çayı,
  • Isırgan otu hindistancevizi yağı maskesi
  • Isırgan Otu, Lavanta ve Adaçayı

Isırgan otu zeytinyağı maskesi veya diğer maskeleri yapmak için yapmanız gereken tek şey orantılı bir şekilde malzemeleri birbirine karıştırmak ve saçlarınıza uygulamaktır. Basit bir şekilde evde kendi başınıza da yapabileceğiniz maskeler, saçlarınızın onarılmasına ve yeniden güçlü şekilde çıkmasına yardımcı olacaktır. Saçlarınızdaki doğal güzelliğe yeniden ulaşmak, kepek probleminden kurtulmak ve yıpranmış saçlarınızı ve onarıma ihtiyaç duyan saç derisini doğru şekilde besleyerek yeniden sağlıklı hale gelmesine yardımcı olan ısırgan otu ile yaşadığınız sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Isırgan otunun saçlara faydaları

Saç bakım uzmanından bilgi alın

Her saç problemi diğer problemle aynı olmadığı gibi her insanın yaşadığı saç probleminin nedeni de farkı olabilir. Isırgan otunun saçlara faydaları çok fazla olmasına rağmen yine de kullanmadan önce saç bakım uzmanı ile görüşerek saçlarınızda oluşabilecek yan etkilerin olup olmadığını öğrenerek kullanmanızı öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here