Doktorlar Uyarıyor: İnatçı Öksürüğe Dikkat!

0
64

Doktorlar uyarıyor: İnatçı öksürüğe dikkat. Geçmek bilmeyen ve kış aylarından itibaren kendini göstermeye başlayan bu durum, farklı etkenlerden kaynaklanabiliyor.

Kışın tüm mevsimsel özelliklerini fazlasıyla hissettiğimiz şu günlerde; inatçı öksürüğe dikkat etmek, diğer belirtilerle birlikte değerlendirerek mümkün olan en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmak son derece önemli. Çünkü bazen üzerinde durmadığımız, basit bir soğuk algınlığından ya da alerjiden kaynaklandığını düşündüğümüz bu tür semptomların altında çok daha ciddi nedenler yatıyor olabilir.

İnatçı Öksürüğe Dikkat

Öksürük Nedir, Neden Olur?

Öksürük, akciğerlerimizdeki aşırı sekresyonu, solunum yollarını ve boğazı temizlemek ve   kendini korumak adına vücudun gösterdiği bir refleks olarak tanımlanabilir. Öksürüğün nedenleri oldukça fazladır. Bu nedenler arasında çok basit ve geçici rahatsızlıklar olabileceği gibi ciddi bir hastalık da yatıyor olabilir.

Halk arasında öksürüğün en bilindik nedenlerinden biri üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bunun yanında grip, soğuk algınlığı, nezle gibi yine solunum yollarını etkileyen hastalıkların ilerleme ve iyileşme sürecinde en sık rastlanan semptomlardan biridir. Bu da aslında öksürüğün hafife alınmasına, öksürük nedeni ile doktora başvurma sürecinin ötelenmesine neden olmaktadır. İsterseniz hep birlikte öksürüğün altında yatan nedenler neler olabilir, bir göz atalım.

İnatçı Öksürüğe Dikkat

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

İlk olarak öksürüğün türünün hastalığın teşhisi bakımından son derece önemli olduğunu unutmamak gerekir. Balgamlı öksürük, balgamsız (kuru) öksürük, kronik öksürük ya da akut öksürük pek çok hastalıkta karşımıza çıkabilecek öksürük çeşitleri arasındadır. Öksürüğün türü altında yatan nedene, yaşa ve sekresyon yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Balgamsız (kuru) öksürük çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonları sonucunda ortaya çıkmaktadır.

İnatçı Öksürüğe Dikkat

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi viral hastalıkların seyrinde ve sonrasında kuru öksürük sık rastlanan bir durumdur. Balgamlı öksürüğün nedenleri arasında ise sigara kullanımı, alt solunum yolları enfeksiyonları olan bronşektazi (bronşların aşırı genişlemesi), bronşit, zatürre ve akciğer apsesi sayılabilir. Balgamlı öksürükte dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri öksürüğün süresidir. Bir öksürüğün akut mu yoksa kronik mi olduğunun anlaşılabilmesi için de yine öksürüğün ne kadar süredir devam ettiği bilgisi son derece önemlidir. 4 haftadan az süredir devam eden öksürük “akut öksürük”, 4 haftayı aşan bir zamandır devam eden öksürük ise kronik öksürük olarak tanımlanmaktadır. Kronik öksürüğün varlığında öncelikle hastanın sigara kullanımı, pasif içici olup olmadığı ve mesleği gibi öksürüğü tetikleyebileceği düşünülen etkenlerin varlığı sorgulanır. 8 haftadan fazla süredir devam eden öksürükler kesinlikle geçiştirilmemeli ve mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Diş Ağrısını Geçirecek Etkili 10 Yöntem

İnatçı Öksürüğe Dikkat

Alerji Kaynaklı Öksürük

Alerjiden kaynaklı öksürükler mevsimsel olarak en sık görülen öksürük çeşididir. Özellikle polen alerjisi olan pek çok insan ilkbahar ve sonbahar döneminde sık sık yoğun öksürükle karşı karşıya kalmaktadır. Alerjik öksürüğe göz sulanması, gözde ve burunda kaşıntı,  hapşırma, burun ve geniz akıntısı gibi belirtiler de eşlik etmektedir. Bunun dışında, toz alerjisi, alerjik astım,parfüm ve esansiyel kokulara karşı duyarlılık da yine bu tür öksürüklerin alevlenmesine neden olabilir. Bu tür durumlarda hastanelerin uygun bölümlerine gidilerek alerji testinin yapılması gerekmektedir. Doktorun uygun göreceği ilaçlar yardımı ile dönemsel olarak ortaya çıkan bu belirtiler kolaylıkla giderilebilmektedir.

İnatçı Öksürüğe Dikkat

 Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları

Bronşit, zatürre, akciğer apsesi gibi hastalıklar da öksürükle birlikte seyreden hastalıklar arasındadır. Özellikle balgamlı öksürükler soğuk algınlığının belirtisi olabildiği gibi akciğerlerde iltihabın varlığını da işaret ediyor olabilir. Bronşitte şeffaf yahut sarı renkli balgam gözlenirken, zatürre ya da akciğer apsesinde gri ya da yeşil renkli balgam gözlenebilir. Bu tür durumlarda mutlaka doktorun öngöreceği bir tedavinin uygulanması gerekmektedir. Yine sigara kullanımına bağlı olarak inatçı balgamlı öksürük gelişebileceği gibi; bu tür bir öksürük bronş kanseri gibi çok ciddi bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkmış olabilir. Ne olursa olsun, bu tür bir öksürüğün altında yatan nedenler araştırılmalıdır.

İnatçı Öksürüğe Dikkat

 Astıma Bağlı Öksürük

Alerjik ya da kronik astım, öksürüğün en çok rastlandığı hastalıklar arasındadır. Astıma bağlı öksürükler daha çok sabaha karşı ortaya çıkar ve oldukça inatçıdır. Astım hastalığı kontrol altına alınmadığında ilerleyerek göğüste baskılanma, nefes darlığı gibi belirtilere neden olmakta ve ani gelişen astım atakları bireyler için hayati bir tehdit oluşturabilmektedir. Bu nedenle, kendinizde astım hastalığı belirtileri olduğunu düşünüyorsanız; hemen sizin için uygun bir hastanenin Göğüs Hastalıkları bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  “İğde” Deyip Geçmeyin, İğdenin sandığınızdan çok faydası var!

KOAH

KOAH yani Kronik Obstüraktif Akciğer Hastalığı, dünyada ölüm oranı en yüksek olan 4. hastalıktır. Oldukça ciddi sonuçlar doğuran, kronik ve ilerleyici bir hastalık olan KOAH’ın nedenleri arasında %90’lık pay sigara ya da tütün kullanımına aittir. KOAH nedir sorusuna ise; akciğerlerdeki bronşların tıkanması sonucu akciğer kapasitesinin daralması ve buna bağlı olarak vücuda giren oksijen miktarının azalması yani dokulara ihtiyaç duyduğu oksijenin sağlanamaması şekilde cevap vermek mümkündür. Yoğun balgamlı inatçı öksürük ile kendini belli eden KOAH hastalığı yazık ki tamamen tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Fakat uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilmektedir.

İnatçı Öksürüğe Dikkat

Kalp Hastalıkları

Çoğu zaman kalp hastalıkları ile öksürüğü çok fazla ilişkilendiremesek de; öksürüğün solunum yolları hastalıkları dışındaki nedenlerinden biri de kalp yetmezliğidir. Kalp yetmezliğinden kaynaklanan öksürük genellikle hasta yatar pozisyondayken artış gösterirken; hasta ayakta ya da oturur konumdaysa hafiflemektedir. Genellikle uyku sırasında başlayan ve nefes darlığının da eşlik ettiği bu öksürük sırasında kanlı balgam gelmesi de mümkündür. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalanların acilen Kalp ve Damar Hastalıkları bölümüne başvurması gerekmektedir.

İnatçı Öksürüğe Dikkat

Mide Hastalıkları ve Öksürük

Her ne kadar ilk bakışta çok alâkasız görünse de özellikle gastroözefageal reflü öksürüğünüzün nedeni olabilir. Eğer yemeklerden sonra yemek borunuzda aşağıdan yukarıya doğru yükselen bir yanma ve taşma hissine ek olarak öksürüğünüzde bir artış hissediyorsanız, bir Gastroenteroloji uzmanından yardım almanızda yarar var.

İnatçı Öksürüğe Dikkat

Sinüzit Öksürük Yapar Mı?

Yapılan istatistikler göstermektedir ki; kronik öksürük şikayeti ile hastaneye başvuran her 3 kişiden birinde sinüzit bulunmaktadır. Özellikle; sinüzitten kaynaklanan geniz akıntısı akciğerlerde birikmekte; bu durum da akciğer enfeksiyonu için uygun zemin hazırlayabildiği gibi yoğun öksürükle beraber balgam olarak dışarı atılabilmektedir. Öksürüğünüzün sinüslerinizdeki iltihaplanmanın bir göstergesi olduğunu düşünüyorsanız bir K.B.B. doktorundan randevu alarak, gerekli tetkiklerin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here