İdeal Rahim Filmi Nasıl Olmalıdır?

0
512

Son bir yılda korumasız ilişkiye girdiği halde gebe kalamayan kadınların umut ışığı niteliğinde başvurdukları rahim filmi (HSG), rahim tüpü kanallarını ve rahim boşluğunu kontrol etmek ve değerlendirmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Rahim filmi ile ilgili bilinen yanlış şeyler, maalesef çoğu zaman kadınların rahim filmi çektirmekten korkmalarına neden oluyor. Peki, ideal rahim filmi nasıl olmalıdır? İşte detaylar…

Rahim filmi hakkında bilgi veren uzman doktorlar, bu işlemin doğru şekilde yapılmasının hayati önem taşıdığını söylüyorlar. Ayrıca histerosalpingografi çekiminden önce ve çekiminden sonra da kadınların dikkat etmeleri gereken bazı konular vardır. Buna göre ideal rahim filmi şu şekilde olur.

İdeal Rahim Filmi Nasıl Olmalıdır?

İdeal rahim filmi “kanamasız” olmalıdır. Ağrı veya kanamalar çoğu zaman kadınlarda korkuya neden olmaktadır ve işin uzmanı olan bir hastane ve doktorda çektirilmesi gereken rahim filminin kesinlikle herhangi bir ağrı veya kanamaya neden olmadığını bilmek gerekir. Rahim hastalıkları, klasik bir hastalık gibi değildir, dikkat edilip tedavi edilmediğinde kadınların doğurganlık özelliklerini kaybetmesine neden olmaktadır. Bunun altında yatan en büyük neden ise rahim tüpü kanallarıdır. Rahim tüpü kanallarında meydana gelen tıkanıklık kadınların gebe kalmasına engel olabilmektedir ve rahim filmi çektirenler, genellikle çekim esnasında verilen kontrast madde sayesinde yaşanan bu tıkanıklığın giderilmesine yardımcı oluyor. Bu da gebe kalamayan kadınların gebe kalma şansını arttırmaya yardımcı oluyor.

Rahim filmi nasıl çekilmelidir?

Rahim filmi çektirmenin de incelikleri ve dikkat edilmesi gereken önemli bazı hususları vardır. Yani sıradan bir yere giderek bu işlemi yaptırmak kesinlikle doğru değildir. İdeal rahim filmi (HSG) şu şekilde olmalıdır;

  • Rahim filmi çekilirken tam karşıdan çekilmesi gerekir. Çekim esnasında bu şekilde davranılmaması doğumsan anomaliler, rahim içindeki polip, myom ve yapışıklık gibi durumların meydana gelmesine neden olur.
  • Rahim filminin farklı açılardan çekilmesi gerekir. Bu şekilde yapıldığında tüp kıvrımları ve tüplerin içindeki mukoza kabartılarının görüntülenmesi daha sağlıklı olur.
  • İdeal rahim filminin ağrısız ve kanamasız olması gerekir. Bunun için işin uzmanından yaptırmak daha doğrudur.
  • HSG çekilirken kullanılan radyasyon seviyesinin çok az olması gerekmektedir.
  • İnceleme için çok fazla zaman harcamamak, incelemenin kısa sürede tamamlanması gerekmektedir.
  • çekiminden sonra alerji ve enfeksiyon riskinin çok az olması gerekir.
İlginizi Çekebilir  Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve bilinmesi gereken önemli yöntemler

Rahim filmi çektirmek zor mudur?

Sosyal medyanın yaygın bir şekilde kullanılması, bazı hastalıkların tedavisi hakkında yanlış bilgilerin paylaşılmasını da beraberinde getirmektedir. Aslında yukarıda söylediğimiz şekilde çekilen rahim filmi, herhangi bir ağrıya neden olmasa da yine de verilen yanıltıcı bilgiler, rahim filminin (HSG) zor olduğu izlenimine neden olmaktadır.

Uzman doktorların verdikleri bilgiler ise bu işlemin hem kısa sürede tamamlandığını hem de doğru şekilde çekim yapıldığında herhangi bir kanamaya veya ağrıya neden olmadığını bildirmektedir. İdeal rahim filmi nasıl olmalıdır sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Rahim filmi çekmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

HSG çekiminden önce özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Fakat doktor ile iyi bir iletişim kurulabilmesi için doktorun önerilerine göre hareket etmek gerekmektedir. Aksi halde işlemin sonucu net olamaz veya beklenen sonuçlar elde edilemez.

HSG neden çekilir?

Genellikle gebe kalmak isteyip bir yıl boyunca korumasız ilişkiye girdiği halde gebe kalamayan kadınların rahim boşluğu veya rahim tüpü kanallarında bir problem varsa bunu öğrenmek ve araştırmak için rahim filmi (HSG) çekilir. Ayrıca Rahim filmi, rahim içindeki miyom ve poliplerin tespiti için ve rahim içindeki yapışkanlıkların ve şekil bozukluklarının tespiti için de rahim filmi çekilmektedir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here