Hayvancılık sigortası nedir?

0
188

Hayvancılık sigortası, bu alanla ilgilenenlerin bilmeleri gereken önemli bir sigorta türüdür.

Hayvancılık, günümüzün ve geçmiş dönemlerin olmazsa olmaz mesleklerinden biridir. İnsan hayatının idamesi, sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli olan bir zanaat olan hayvancılık, günümüz şartlarında daha zor koşullarda yapılmaktadır. Özellikle de teknolojinin çevreye verdiği tahribattan hayvanlar en fazla etkilenen canlı türleridir.

Hayvancılık sigortası nedir?

Bazı zamanlarda beklenmedik bir şekilde hayvanların başına kaza gelebilmektedir. Bu tip durumlarda bazen çok büyük maddi kayıpların meydana gelmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Özellikle de çiftliklerde ya da tamamen hayvancılık üzerine ayrılan alanlarda bu tip vakaların sonucu daha büyük maliyetlere tekabül etmektedir. Bu durumda yine uğradığınız maddi hasarın temin edilebilmesi için yapmanız gereken sigorta türü hayvancılık sigortasıdır.

Hayvancılık sigortası nedir?

Günümüzde talep edilen sigorta türlerinden biri olan hayvancılık sigortası sayesinde, üretimlerinizi daha rahat bir şekilde yapmakla birlikte, hayvanların başına gelebilecek herhangi bir kaza durumunda alacağınız bir tazminat bedelinin olduğunu bilmeniz, elbette daha rahat davranmanızda büyük etken olacaktır.

Hayvancılık sigortası nedir?

Hayvancılık Sigortasının Teminatları

 • Her türlü hayvan hastalıkları ve gebelik, doğum veya cerrahi müdahale
 • Her türlü kazalardan, yılan ve böcek sokması
 • Zehirli çayır otları ve yeme bağlı zehirlenmeler
 • Her türlü doğal afetler ve güneş çarpmaları
 • Yangın ve infilak sebebiyle meydana gelen, ölüm ve mecburi kesim riskleri
 • Teknik şartlar çerçevesinde yavru atma riski

Yukarıda saydığımız olumsuzlukların meydana gelmesi durumunda hayvancılık sigortası devreye girerek kişinin maddi kayıpları karşılanır. Tabi ki detayında belli bir kısmının devlet tarafından, diğer kısmının sigorta firmasından karşılanması gibi durumlar da bulunmaktadır. Ancak sayılan tüm durumlarda maddi hasar, tedavi masrafları ve uygun görülen mali değerler, hayvancılık sigortası yaptıran kişiye ödenmektedir.

Hayvancılık sigortası nedir?

Hayvancılık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Yine yukarıda saydığımız hususların meydana gelmesi durumunda, avantajlarından faydalanabileceğiniz sigortanın oldukça faydasını göreceksiniz. Sigortanın avantajlarına gelecek olursak;

 • Poliçede yazılı primin %50’si Devlet tarafından karşılanır.
 • Ödenecek primin %25’i peşin alınır, kalan prim tutarını da 5 taksitle ödeme fırsatı
 • Hasar halinde, tazminatları en kısa zamanda alabilme imkanı.
İlginizi Çekebilir  E devlet nedir, e devlet ile neler yapılır?

Yukarıda sayılan avantajlardan faydalanılarak maddi kaybı en aza indirmenin keyfini hayvancılık sigortası ile yakalayabilirsiniz.

Hayvancılık sigortası nedir?

Hayvancılık Sigortası İçin gerekli olan Evraklar nelerdir?

Hayvancılık sigortasının faydaları, hayvancılık işi yapanlar için oldukça fazlasıyla mevcuttur. Kaza riski karşısında alacağı tazminat, ölüm veya hastalık sonucunda karşılanan maddi bedeller ve daha bunlar gibi birçok konuda hayvancılık sigortasının faydaları görülmektedir. Tabi ki her sigortada olduğu gibi bu sigorta türünde de başvuru süreci için ve kaza durumları sonrasında istenen bazı evrakların olması şarttır. Bunun için sigorta şirketinden detaylı bilgileri alabilirsiniz. Ancak internet web sitemizden de sizlere bu konuda bilgi sunarak daha pratik bir şekilde hayvancılık sigortası için gerekli olan evrakların neler olduğu hakkında yardımcı olacağız.

Hayvancılık sigortası nedir?

Hayvancılık sigortasında da yine farklı sigorta türleri görülmektedir. Bunlar, pet (evcil hayvanlar) için yapılan sigorta ve üretim için beslenen hayvanlar için yapılan sigorta türleridir. Her ikisi için farklı belgeler gerekmektedir. Ancak günümüzde en çok gerekli olan ve ihtiyaç duyulan çiftlik hayvanları için gerekli evrakları aşağıdaki gibi listelememiz mümkündür.

Bir hasar halinde sigortalı/sigorta ettirenin aşağıdaki belgeleri temin etmesi gerekmektedir.

Hayvancılık Sigortası için Gerekli Evraklar:

 • Sigortalı hayvanın ölümü veya mecburi kesimi durumunda ulusal veri tabanı kayıtlarından kaydının düşüldüğüne dair Tarım İl / İlçe müdürlüklerinden alınacak belge Hayvanın mecburi kesimi durumunda satılan kısmına ilişkin müstahsil makbuzu veya fatura
 • Hayvanın hasar anında çekilmiş fotoğrafları (yavru atma dâhil)
 • Mezbahada kesim durumunda mezbaha kesim raporu
 • Hayvanın ölümü veya kesim sonrası kısmı veya tam imhası durumlarında imha raporu
 • Hayvanın infertilite gerekçesi ile kesimi durumunda suni tohumlama belgeleri ve işletme döl verim kaydı
 • Hayvanın RPT nedeni ile hasar görmesi durumunda mıknatıs yutturulduğuna dair belge
 • Hayvanın yukarıda belirtilen aşılamalara ilişkin bir hastalıktan dolayı hasar görmesi durumunda, bu hastalığa ait aşılama belgeleri
 • Hastalığın teşhisi, ölüm nedeninin araştırılması veya Veteriner Hekim Eksperce gerekli görülecek diğer hususlarda laboratuvara gönderilen marazi maddelere ilişkin laboratuvar raporu.
İlginizi Çekebilir  Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hayvancılık sigortası nedir?

Belirtilen evrakların tamamlanması durumunda, üretim amaçlı beslediğiniz hayvanların başına istem dışı gelen kazalar sonucunda gerekli tazminat bedelini alabilir, hasarın karşılanmasını sağlayabilir ve kısacası yaptığınız için emniyet altında olmasını sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve detaylar için sigortacılık şirketinizle görüşerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here