Hamilelikte en sık görülen rahatsızlıklar

2
207

Hamilelik dönemi, kadınlar için zorlu bir dönem olsa da sonunda kucaklarına alacakları mucize sayesinde bu zorluklara katlanmak onlar için daha kolay bir hale geliyor.

Hamilelik dönemi, ortalama 9 ay 10 gün kadar sürer ve bu dönemde anne adaylarında fizyolojik, biyolojik ve psikolojik olarak bazı değişimler meydana gelir. Hormon seviyesinin değişmesi, psikolojik baskı altında hissetme gibi durumlar, bu süreç tamamlanıncaya kadar devam eder. Hamilelikte en sık görülen rahatsızlıklar hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızın faydalı olmasını ümit ediyoruz.

Hamilelikte en sık görülen rahatsızlıklar

Hamilelik döneminde en çok hangi rahatsızlıklar görülür?

  • Reflü
  • Kabızlık ve hemoroid (basur)
  • Sık idrara çıkma veya idrar kaçırma
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Hamile diyabeti
  • Nefes darlığı
  • Kramplar, uyuşmalar ve karıncalanma
  • Ödem.

Reflü

Aslında her insanda görülebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen hamilelik döneminde daha sık görülen reflü, mide asidinin yükselmesi veya yemek yendikten sonra yenilen yiyeceklerin yemek borusuna çıkmasına verilen isimdir. Hamilelik döneminde daha sık görülen bu rahatsızlığın nedeni hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin mideye baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlığın önüne geçmek için kadınların dikkat etmeleri gereken en önemli şey; gün içinde az ama sık temek yemeleridir. Yani yemek yerken tıka basa yemek yerine aç kalkarak kısa bir süre sonra yeniden yemek, hamilelikte reflü sıkıntısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Hamilelikte reflü

Kabızlık ve hemoroit (basur)

Yine en sık görülen ve hamilelik döneminde kendini daha fazla gösteren rahatsızlıklardan bir diğeri de halk arasında “basur” olarak adlandırılan hemoroit hastalığıdır. Sindirim sisteminin yavaşlaması ve rahmin genişleyerek bağırsaklara baskı yapmasından dolayı hamilelik döneminde hemoroit hastalığı sık karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Hafif kanamalara neden olabilen bu durumun önüne geçebilmek için bol su ve sıvı tüketmek, lifli besinleri yemeye dikkat etmek gerekir.

İlginizi Çekebilir  Rahim Filminden Sonra Adet Gecikmesi Neden Olur?

Hamilelikte hemoroit

Sık idrara çıkma veya idrar kaçırma

Hamilelik döneminin 9 aylık sürecinde anne adaylarının en sık karşılaştıkları durumlardan biri de sık idrara çıkma ve idrar kaçırma sorunudur. Aslında bu durum gayet normaldir. Gebeliğin ilk 3 ayında yani 1. Trimester döneminde ve son dönemlerinde daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hissetme ve idrar kaçırma durumları görülmektedir. Bunun nedeni yine hormon düzeyinin değişmesi ve azalan egzersizlerdir. Hamilelik döneminde yaşanan bu sıkıntının önüne geçmek için doktorunuza danışarak “kegel egzersizleri” yapmanız rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelikte sık idrara çıkma

İdrar yolu enfeksiyonu

Anne adaylarının sevimli mucizelerini kucaklarına almaya az zaman kala yaşadıkları sorunlardan biri de idrar yolu enfeksiyonu sorunudur. Hamilelik döneminde bu tip sorunların görülmesi çok normaldir aslında ama bazen anne adayları bunu büyüterek psikolojik sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için hijyenik olmak gerekir ve hijyenik olmayan ortamlardan da uzak durmak gerekir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu normal olsa da idrarda kötü koku ve koyu renklilik varsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışmak gerekir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu

Hamile diyabeti

Hamilelik döneminde hormonlar normal düzeylerini kaybederler ve dengelenmesi artık gerçekleşmez. 24-28. Haftalar arasında hamilelerde en çok görülen rahatsızlıklardan biri “hamile diyabeti” olarak adlandırılan hastalıktır. Bu durumda doktorunuza danışarak hangi besinleri tüketmeniz gerektiği konusunda bilgi edinebilirsiniz. Tabi normal bir durum gibi görünse de yine de kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayın.

Hamile diyabeti

Nefes darlığı

Rahmin genişlemesinden dolayı hamilelik döneminin ilerleyen zamanlarında kadınlarda nefes darlığı sorunu görülebilen durumlardan biridir. Bu sorunun önüne geçebilmenin en önemli noktası oturuş bozukluğunu düzeltmektir. Dik oturmak, uyurken yüksek yastık kullanmak, hamilelik döneminde nefes darlığı sorununa çözüm olacaktır.

Hamilelikte nefes darlığı

Kramplar, uyuşmalar ve karıncalanma

Hamilelik demek kendi başına bir sorumluluk demektir. Düşünsenize 9 ay 10 gün boyunca karnınızda bir çocuk taşıyorsunuz bunun kramp ve uyuşmalara neden olacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Aslında bu tip durumlardan korunmak için basit birkaç hareket yapmanız yeterli olacaktır. Mesela uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçını, bol yürüyüş yapın, sabit bir pozisyonda durmaktan şiddetle uzak durun.

İlginizi Çekebilir  Doğumunuza az mı kaldı? Doğum belirtileri nelerdir?

Hamilelikte kıramp ve uyuşma

Ödem

Gebelik döneminde vücuttaki su oranı artar ve bu da ödem oluşmasına neden olur. Her kadında görülmese de genel olarak görülebilen bu durumun önüne geçmek için bol bol su içmenizi öneririz. Ayrıca ayakta uzun süre kalmamaya ve uzun süre hareketsiz durmamaya özen göstermeniz gerekir. sancılarınız artarsa kesinlikle doktora başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Hamilelikte ödem

Doktorunuzdan bilgi alın

Genel olarak hamilelik döneminde yaşanan rahatsızlıklar hakkında bilgi verdik. Ancak bu rahatsızlıklar kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bazen basite aldığınız bir durum sağlığınız açısından önemli riskler oluşturabilir. Bu yüzden karşılaşacağınız ani bir durum karşısında mutlaka kadın doğum uzmanından yardım almanız gerekir. Ayrıca kontrollerinizi de ihmal etmeyin.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here