Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri nelerdir?

1
234

Hamilelikle gelen vajina ağrısı, çoğu anne adayının en çok problem ettikleri konulardan biridir. Bu durumun ana nedeni, hamilelik döneminde annede meydana gelen fizyolojik değişimlerdir.

Hamilelik dönemi, kolay atlatılır bir dönem değildir. sancıları ve ağrıları olan bir dönem olmakla birlikte sonucunda dünyanın en güzel mucizesini kucağa almak olduğu için anneler bu durumlara sabrederler. Gebelik döneminde, eklemlerin su tutması ve gevşemesi gibi durumlar meydana gelir. Bu da gebelik döneminde bel ağrısı şikâyetlerine neden olmaktadır. Bununla birlikte sırt ağrıları ve vajinada ağrı ve vajina batması gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Hamilelikte en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alan bu durumlar, normal olarak karşılanmaktadır. Regl gecikmesinden 2 veya 3 hafta sonrasında başlayan bu ağrılar, hamileliğin 12 ile 16. Haftaları arasında daha sık ve şiddetli olarak hissedilmektedir.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Hamilelikte neden vajina ağrısı olur?

Gebelik dönemi ciddi ağrıların oluştuğu ve bazen anneleri büyük oranda rahatsız eden durumların yaşanmasına neden olmaktadır. Gebelikte gelen vajina ağrısının birçok nedeni olmakla birlikte en büyük nedenlerinden biri de rahmin genişleyerek kaslarda oluşan baskının ve kaslarda meydana gelen kasılmaların oluşmasıdır.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

İlk defa anne olacak kadınlarda daha fazla görülen bu ağrıların nedeni rahmin ilk defa genişlemesi ve kasların kasılması ile ilgilidir. Ancak ikinci veya diğer doğumlarını yapan annelerde bu tip durumlar çok fazla görülmemektedir.

Hamilelikte vajina ağrısını arttıran nedenler nelerdir?

 • Hormonal değişimler,
 • Yerleşme ağrısı,
 • Düşük yapmak,
 • Yuvarlak ligament ağrısı,
 • Kabızlık,
 • Bebeğin uyguladığı baskı,
 • Dış gebelik,
 • Erken doğum,
 • Yalancı doğum kasılmaları,
 • Böbrek taşları,
 • İdrar yolu enfeksiyonu,

Hormonal değişimler nedir?

Hamilelik döneminde relaksiyon ve progesteron hormonlarının yükselmesi, vajina ağrısına neden olur. Bu ağrılar bazı kadınlarda daha az şiddetli iken bazı kadınlarda da ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bazı annelerde vajinada batma, zonklama ve kasık ağrısı gibi rahatsızlıklar da görülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Saç Açma Yöntemleri

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Yerleşme ağrısı nedir?

Hamileliğin 8 ile 12 haftalarında daha fazla kendini gösteren yerleşme ağrısı, ikinci ve daha sonraki doğumu gerçekleştirecek anne adaylarında daha fazla görülen rahatsızlıklardır. Yerleşme ağrısında dikkat edilmesi gereken en büyük şey, kanamanın olup olmadığıdır. Kanama yoksa anne adayının korkmasını gerektirecek bir durum da söz konusu değildir.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Düşük yapmak

Hamilelikle gelen vajina ağrısı normal olarak kabul edilse de bazı durumlar dikkat etmeyi gerektirmektedir. Hamileliğin en riskli dönemi ilk trimester dönemi yani gebeliğin ilk 3 ayıdır. Bu dönemde düşük yapma riski çok yüksektir ve bazen gelen vajina ağrıları, düşük yapmanın habercisi olabiliyor. Jinekoloji uzmanlarına göre bu dönemlerde gelen ağrılarda yüzde 15 ile 20 arasında düşük yapma durumu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden hamileliğin ilk 3 aylık döneminde vajina ağrısı ile karşılaşan anne adaylarının zaman kaybetmeden uzman doktora görünmeleri gerekmektedir.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

 Yuvarlak ligament ağrısı

Rahim bağlarının gerilmesi, hamileliğin ilk 3 aylık döneminde görülmeye başlar. bu da beraberinde yuvarlak ligament ağrısı adı verilen ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Ani hareketler, oturulan yerin pozisyonunun rahat olmaması, rahim bağlarının gerilmesine daha fazla neden olmaktadır. Bu yüzden hamilelik oturuş pozisyonuna son derece dikkat etmelerinde fayda vardır.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Kabızlık

Hamilelik döneminde doktorlar anne adaylarına demir eksikliğinin giderilmesi için demir ilaçları ve kansızlığa karşı birtakım ilaçlar vermektedir. Bu ilaçlar, kabızlığa neden olmaktadır ve bu da hamilelikle gelen vajina ağrılarına neden olmaktadır. Bu tip durumlarda anne adaylarının yapması gereken şey bol sıvı ve su tüketmeleri, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Bebeğin uyguladığı baskı

Anne adayı olmanın kendine göre bazı zorlukları ve beraberinde getirdiği bazı sancıları vardır. Hamilelikle gelen vajina ağrısı da bu sancılardan biridir. Bebeğin uyguladığı baskı, anne adayında vajina ağrısına neden olmaktadır. Özellikle gebeliğin son 3 ayında bebekte meydana gelen büyüme bunu daha fazla tetiklediği için rahim ve kaslara baskı uygulanır. Kilo alımının da bu dönemde daha fazla görülmesi, hamilelikte vajina ağrısı sorunlarına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Saç nemlendirme nasıl yapılır?

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Dış gebelik

Anne olmak isteyip de son çareyi tüp bebek tedavisinde (IVF) bulan kadınlarda daha fazla görülebilen dış gebelik, vajina ağrısına neden olan durumların başında gelmektedir. Tüp bebek uygulaması ile doğum yapan her 50 kadından 1’inde mutlaka bu tip rahatsızlıklar görülebilmektedir. Hamileliğin 6 ile 10. Haftalarında anne adaylarında vajina ağrısı, kasıklarda ağrı ve kasık çekilmesi gibi durumlar yaşanmaktadır. Bu ağrıların görülmesi normal karşılanmakla birlikte ileri derecede olduğunda mutlaka uzman hekimden destek alınması gerekir.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Erken doğum

Hamilelik döneminde vajina ağrısına neden olan durumlardan bir diğeri de erken doğumdur. Erken doğum, aynı zamanda sancıların da erken başlamasına neden olur. Kasıkta baskı ve vajinada ağrı durumlarının yaşanması, tuvalet sonrası dinlenildiği halde ağrıların dinmemesi gibi sorunlar kendini gösterebilir. Bu tip durumlarda kesinlikle hastaneye gitmeniz gerekir, çünkü erken doğrum habercisi olarak kabul edilmektedir.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Yalancı doğum kasılmaları (Braxton hicks)

Gebeliğin sancılı geçmesine neden olan durumlardan biri de braxton hicks yani yalancı doğum sancılarıdır. Bu sancılar da genellikle kısa süreli olur ve vajinada ağrıların yaşanmasına neden olmaktadır.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Böbrek taşları

Hamilelikle gelen vajina ağrısının bir diğer nedeni de böbrek taşlarıdır. Bu ağrıya neden olan durumun böbrek taşları olup olmadığını anlamak için böğür ve kasıklarda ağrıların olup olmadığını değerlendirmek gerekir. Eğer bu bölgelerde de ağrılar mevcut ise böbrek taşları, vajina ağrısına neden olur anlamı çıkartılabilir.

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonu

Hamilelikte en sık görülen durumların başında idrar yolu enfeksiyonudur. Bu durum da yine anne adaylarında vajina ağrısına neden olmaktadır. İdrar yaparken yanma hissi, sık idrara çıkma, idrar renginde değişme gibi durumlar söz konusu ise idrar yolu enfeksiyonu riski yüksek olarak değerlendirilmektedir. Bu tip durumlarda kesinlikle doktora görünmekte fayda vardır.

İlginizi Çekebilir  Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri ve bilinmesi gereken önemli yöntemler

Hamilelikle gelen vajina ağrısının nedenleri

Hamilelik döneminde vajina ağrılarını hafifleten şeyler

Özellikle gebeliğin son günlerinde daha çok kendini gösteren vajina ağrısı için uygulanacak birkaç yöntem vardır. Bunları doğru şekilde uyguladığınız taktirde, rahatsızlıklarınızın boyutu da düşebilir.

 • Ani hareketlerden kaçının
 • Düzenli beslenin
 • Verilen ilaçları aksatmayın
 • Oturuş pozisyonunuzu düzeltin.
Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here