Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

0
49

Göz sağlığı, diğer tüm sağlık konularına göre çok daha önemlidir. Göz sağlığına zarar veren 10 şey hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımız, kendi elinizle yaptığınız şeylerin size ne kadar zarar verdiğini gösterecek.

Göz, insanın dünyaya bakışını, iletişim kurarken etkileyici olmasını ve daha günlük hayatın akışının doğru şekilde yürümesi için her an, her saniye kullandığımız duyu organlarımızdan biridir. Peki, gündelik olarak yaptığımız bazı işlerin gözlerimize ne kadar zarar verdiğini biliyor muyuz? Uzun süre bilgisayar karşısında durma, televizyon ekranına kitlenmek, sigara tüketimi, düzensiz beslenme vs. tüm bunların göz sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunun bilincinde misiniz?

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Hazırladığımız bu yazımızda, göz sağlığına zarar veren 10 şey hakkında bilgi vereceğiz. Yardımcı ve faydalı olması ümidi ile…

Göz sağlığını olumsuz etkileyen 10 etken

  • Televizyon ve bilgisayar
  • Sigara tüketimi
  • Kontrolsüz gözlük kullanmak
  • Uykusuzluk
  • Kötü beslenme
  • Hijyen
  • Kontrol yaptırmamak
  • Yanlış estetik operasyonlar
  • Lazer operasyonundan sonra ilaç kullanımını bırakmak
  • Reçetesiz ilaç kullanımı

Televizyon ve bilgisayara uzun süre bakmak göze zarar verir

Teknoloji dünyasının ilerlemesiyle birlikte televizyon ve bilgisayarların artması da söz konusu oldu. Elbette bilgisayarlar, özellikle çalışan insanlar için hayat kurtarıcı bir araçtır. Fakat doğru şekilde kullanılmadığında göz sağlığı için kesinlikle yanlış bir araç olmaktan öteye geçmiyor. Yapılan araştırmalara göre televizyon ve bilgisayar gibi teknolojik cihazlar, doğrudan göze zarar vermez, ama yaşlanmasına neden olur yani görme bozukluklarının oluşmasına davetiye çıkartır. Bu nedenle uzmanlar, sürekli bilgisayar başında kalmak zorunda olanların, 10-15 dakikalık periyotlarla bilgisayar ekranından uzak kalmaları gerektiğini söylüyor.

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Sigara göz sağlığına zarar verir

Sigara, sağlığın her alanına karşı tehlikeli bir maddedir. İnsan ölümlerinin yıllık ortalamasında, sigaradan ölen insanların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çoktur. Göz sağlığına da olumsuz etki eden sigara, retinadaki kılcal damarlara zarar veriyor. Bu da zaman içinde görme bozukluklarına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre sigaraya devam eden insanlarda görme problemi daha fazladır.

İlginizi Çekebilir  Magnezyum Eksikliğini Hafife Almayın

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Kontrolsüz gözlük kullanımı göze zarar verir

Maalesef moda dünyası bazen sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor. Özellikle yaz ayları geldiğinde daha çok kullanılan güneş gözlüğü, çok masum araçlar olarak görülebilir. Fakat uzmanlara göre doktorun önermediği bir gözlüğü kullanmak kesinlikle göz sağlığına olumsuz etki eder. İster güneş gözlüğü olsun ister numaralı gözlükler olsun, kesinlikle doktorunuza danışmadan gözlük kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Uykusuz mu kalıyorsunuz? Dikkat edin!

Uzun süre uykusuz kalmak, sağlığın diğer alanlarında olumsuz etkilere neden olduğu gibi en çok da göz sağlığını riske atmaktadır. Çok uzun süre uykusuz kalmak, retinadaki kılcal damarların zarar görmesine neden olur. Zaman zaman uzun süre uykusuz kaldığınızda, gözlerinizde batma problemi ile mutlaka karşılaşırsınız. İşte bunun tam olarak nedeni, kılcal damarların zarar görmesidir. Uykusuzluğu alışkanlık haline getirmek ise zaman içinde görme yetisinin kaybolmasına neden olmaktadır.

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Kötü beslenme alışkanlığında vazgeçin

Kötü beslenme, insan sağlığını en çok olumsuz etkileyen durumların başında gelir. Vitamin eksikliği, kalsiyum eksikliği derken vücut direncinin ihtiyaç duyduğu besinlerin alınamaması, sağlığın ciddi anlamda riske girmesine neden olur. Göz sağlığı üzerinde de etkisi olan kötü beslenme alışkanlığı, zaman içinde görme problemine neden olmaktadır. Uzmanlar; A, E, C ve B2 vitaminlerinin göz sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor ve bu vitaminler de tükettiğimiz besinlerde vardır.

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Hijyen kurallarına dikkat edin

Hijyen, insan sağlığına önemli oranda etki eden bir kuraldır. Göz sağlığını koruma altına almak için de hijyen kurallarına dikkat etmek gerekir. Başkasına ait makyaj malzemelerini kullanmak, kesinlikle doğru değildir. Son zamanlarda artan lens kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlar, lenslerin 8 saatten fazla gözde kalmaması gerektiğini söylüyorlar. Bununla birlikte lens takmadan önce ve sonra mutlaka ellerin yıkanması gerekir. Lensleri muhafaza etmek için kullanılan kutuların da belli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında lensinizi çıkarttığınızda mutlaka dezenfekte etmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir  Magnezyum nedir? Magnezyum nelerde bulunur?

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Kontrollerinizi aksatmayın

Genel olarak Türkiye’de hastalanmadan hastaneye giden insanların sayısının çok az olmasından yakınan uzmanlar, diş kontrolü gibi göz kontrolünün de aksatıldığını bildiriyor. Çoğu zaman insanlar göz problemleri çok ilerlemedikçe doktorunun kapısını çalmıyor. Aslında bu çok riskli bir durumdur. Özellikle de katarakt, şaşılık, göz kuruluğu gibi problemi olan insanların mutlaka kontrollerine gitmeleri gerekmektedir.

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Yanlış estetik operasyonlar göz sağlığını etkiler

Son dönemlerde göz kapağı düşüklükleri için yapılan estetik operasyonların sayısı bir hayli artmaya başladı. Çoğu zaman güzel görünmek için uygulanan bu operasyonlar, dikkat edilmeden uygulandığında, göz sağlığını ciddi anlamda tehlikeye atar. Göz kapağı estetiği olmadan önce mutlaka göz kontrolünün yapılması ve uygunsuz bir durum söz konusu ise kesinlikle uzak durulması gerekir.

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Lazer ameliyatı mı oldunuz? İlaçlarınızı aksatmayın!

Görme bozukluğu olan insanların son dönemlerde başvurdukları yöntemlerden biri olan lazer operasyonları, görme bozukluklarını gideriyor ve gözlük kullanmaya gerek bırakmıyor. Fakat lazer operasyonu yapıldıktan 1 yıl sonrasına kadar düzenli olarak kullanılması gereken bazı ilaçlar vardır. Doktor bunu mutlaka hastasına söyler. Ama hastalar, genellikle umursamaz bir tavır takınarak görme probleminin ortadan kaybolmasından sonra ilaçlarını da bırakırlar. Uzmanlar, bunun çok tehlikeli bir iş olduğunu ve kesinlikle doktorun belirlediği süre içinde ilaçların kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Reçetesiz ilaç kullanmayın

Göz kuruluğu ve çapaklanma sorunları, çoğu insanda görülebilen göz problemlerinden biridir ve genellikle insanlar bu sorunun önüne geçmek için eczaneden herhangi bir ilacı alarak kullanırlar. Her ne kadar ilk zamanlarda bu ilaçlar faydalı gibi gelse de kesinlikle doktorunuza danışmadan rast gele ilaç kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Göz Sağlığına Zarar Veren 10 Şey

Göz sağlığı, insan hayatının en önemli konularının başında gelir. Ciddiyetle üzerinde durulmadığında başta görme problemi gibi basit şeylere maruz kalınsa da ilerleyen dönemlerde önlem alınmadığında, daha ciddi problemlerle karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle göz sağlığını korumak için yukarıda saydığımız konulara dikkat etmekle birlikte, doktorunuzun önerilerini kesinlikle uygulamanız gerektiğini unutmayın. Dünyayı daha güzel görmek, sevdiklerinize daha güzel bakmak ve yaşamınızı renklendirmek için göz sağlığını koruma yöntemlerini ihmal etmeyin, herhangi bir probleminiz yoksa bile periyodik aralıklarla mutlaka göz muayenesinden geçmeniz gerektiğini unutmayın. Dünyaya daha sağlıkla bakmak için gözlerinize iyi bakın…

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here