kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

FTX 400 Milyon Dolarlık Hackle Karşılaştı, Kalan Fonlar Soğuk Depoya Taşındı

Vadeli işlem kripto borsası FTX 400 milyon dolarlık hack ile karşılaştı. Yetkililer kalan fonların soğuk cüzdana taşındığını bildirdi.

FTX 400 Milyon Dolarlık Hackle Karşılaştı, Kalan Fonlar Soğuk Depoya Taşındı
12.11.2022
208
A+
A-
Son birkaç saat içinde FTX borsasından yaklaşık 400 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Birkaç saat önce iflas ilan ettikten sonra borsa, saldırıya uğradığını belirtti. FTX Topluluk Sohbeti yöneticisi, borsanın resmi Telegram grubuna, iflas etmiş platformun saldırıya uğradığını ve tüm uygulamaların kötü amaçlı yazılım olduğunu belirten bir mesaj gönderdi. Yönetici, kullanıcılara uygulamayı silmelerini ve web sitesini ziyaret etmemelerini veya Truva atları ile sonuçlanabilecekleri için mobil uygulamalarını açmamalarını tavsiye etti.

380 Milyon Doların Üzerindeki Kullanıcı Fonları Kayboldu

Borsadan çekilen gerçek miktar, kaynakların 380 milyon ile 600 milyon dolar arasında olduğunu iddia ettiği için henüz belirlenmedi. Etherscan’a göre  140’tan fazla işlem gerçekleştirdi ve FTX’e bağlı birkaç cüzdandan para alındı. Sadece iki saat içinde adresten 83.878.63 ETH (105.3 milyon doların üzerinde) alındığı bildiriliyor.
Cüzdan, para almanın yanı sıra, DAI için USDT’yi de değiştirdi. Ayrıca, Binance Smart Chain ve Solana gibi diğer ağlar arasında fonları taşıdı. Kripto istihbarat firması Arkham Intelligence, bilgisayar korsanının tüm varlıkları aşamalı olarak CowSwap DEX toplayıcısına boşalttığını ortaya çıkardı.
Basın zamanı itibariyle Arkham, bilgisayar korsanının LINK, MATIC, AAVE ve SHIB’yi boşaltmayı bitirdiğini de belirtti. Bilgisayar korsanı, daha sonra satılabilecek olan PAXG ve SNX’i hala elinde tutuyor. Bu arada, USDT ihraççısı Tether, kara listeye alınmış Solana’da 27.5 milyon USDT ve Avalanche’da 3.9 milyon USDT.

FTX İçerden Biri Tarafından mı Hacklendi?

Hâlâ bilinmeyen birçok kişi, bunun bir hack ise, içeriden bir iş olması gerektiğine inanıyor. Adam Cochran kayıt edilmiş bilgisayar korsanının “özel anahtara, web sitesindeki kök düzeyine ve uygulamalara yayıncı anahtarı erişimine” erişimi olduğunu söyledi. Başka kullanıcı vurgulanmış ihlalin bir Apple yayıncı anahtarı ihlali içerdiğini. Bu, “hacker”ın kötü amaçlı yazılımları FTX uygulamasına yandan yüklemesine izin verdi. Birçok kullanıcı, FTX bakiyelerinin artık sıfır olduğunu bildiriyor. Kripto topluluğundaki birçok kişi, FTX’in faaliyete başladığından beri hiç saldırıya uğramadığına işaret ediyor. Bu nedenle, iflas başvurusunda bulunduktan hemen sonra borsanın saldırıya uğraması fikri gölgeli.

FTX Fonlarını Soğuk Hava Deposuna Taşındı

Her ne kadar haberler bu yönde gelse de şirket tarafından yapılmış resmi bir açıklamanın olmadığını belirtmemiz gerekiyor. FTX.US genel avukatı Ryne Miller, borsanın “değişimler arasında FTX bakiyelerinin konsolidasyonuyla ilgili cüzdan hareketleriyle ilgili bazı anormallikleri” araştırdığını kabul etti. Miller ayrıca, “yetkisiz işlemler” dalgasının ardından borsanın fonlarını soğuk depoya taşındığı ile ilgili attığı twitter: “Bölüm 11 iflas başvurularının ardından – FTX US ve FTX [dot] com, tüm dijital varlıkları soğuk depoya taşımak için ihtiyati adımlar attı. Bu akşam süreç hızlandırıldı – yetkisiz işlemlerin gözlemlenmesiyle oluşan hasarı azaltmak için bu adım atıldı” ifadelerini kullandı.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto borsaları ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.