Faydalı Bitkiler, Kullanım Alanları, Tarifler

0
224

Faydalı bitkiler, hayatımızın her alanında kullandığımız ve faydaları ile hem sağlık hem de sağlıklı beslenme konusunda bize yardımcı olan, doğanın mucizeleridir.

Bu yazımızda, sizlere bitkilerin faydaları hakkında bilgi verirken hangi bitkinin ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz. İyi okumalar.

Sağlığınız için kullanabileceğiniz faydalı bitkiler listesi

  • Defneyaprağı
  • Hibiskus
  • Papatya
  • Tarçın
  • Yeşil çay
  • Limon
  • Adaçayı
  • Isırganotu
  • Nane
  • Afrika Mangosu

Defneyaprağının faydaları nelerdir?

Defneyaprağı, bitkiler arasında en çok bilinen ve yemeklerde kullanılan bir bitki türüdür. Özellikle sulu yemeklerde daha fazla tercih edilen bu bitkinin çayı da yapılmaktadır.

Sulu yemeklerin vazgeçilmezi olarak değerlendirilen defneyaprağı aracılığı ile sizlerde kısa zaman zarfı içinde tüm problemlerinize çözüm bulabilirsiniz. Defneyaprağı a vitamini aracılığı ile tanınmaktadır. Magnezyum ve kalsiyum ile desteklenerek ön plana çıkarılan defneyaprağı sindirim problemlerinin arka plana atılmasına olanak tanır. Mide ağrılarını iyileştireme sürecine katkı gösteren defneyaprağı terleme sorununda yok olmasını sağlar.

Defneyaprağının faydaları nelerdir

Göz sağlığını korumanız adına oldukça ideal olan defneyaprağı antioksidan özelliği sayesinde cilde iyi gelmektedir. Tansiyonun kısa zaman zarfı içinde dengelenmesinde büyük rol oynayan defneyaprağı yaraların iyileşmesini sağlayarak iz sorununun yok olmasına imkân tanır. Gaz gidererek uykuyu düzene alan defneyaprağını kaynatarak her gün bir bardak tüketmelisiniz. Romatizma ağrılarının hafiflemesine yardımcı olan defneyaprağı kilo almak isteyenler içinde oldukça idealdir. Öksülük sorununu da yok olmasını sağlayan defneyaprağı aynı zamanda balgam sökücü olarak da uygulamaya alınabilir. Defneyaprağının faydaları oldukça fazladır ve erkek ve kadınlarda saç problemleri konusunda da son derece etkili olan defneyaprağının saçlara faydaları ile ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Defne Çayı Tarifi

Defne çayı tarifi için öncelikle 3 adet defneyaprağını su aracılığı ile birlikte kaynatalım. Bu uygulama sonrasında ocağı kapatalım ve 5 dakika boyunca çayın demlenmesini bekleyelim. Defne çayını bardağa dökerek de bekletebilirsiniz. Çayın içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında tüm problemlerinize deva olacak defne çayı ile sizler de kusursuz yaşam formunu enlerde yaşatabilirsiniz. Yaklaşık 2 gün içerisinde öksürüğü keserek eski sağlığınıza kavuşmanıza imkan tanıyan defne çayını mutlaka denemelisiniz.

Hibiskus çayının faydaları

Sahip olduğu mucizevî faydaları ile tanınan hibiskus ‘’Jama Gül’’ olarak da isimlendirilmektedir. Tansiyonun düşürülmesine yardımcı olan hibiskus çayı aynı zamanda kan basıncının da düşürülmesini desteklemektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına biçilmiş bir kaftan olarak adlandırılan hibiskus çayı antioksidan özelliğine sahiptir ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Hibiskus çayı mide kanserine karşı koruma kalkanı yaratarak tüm problemlerin yok olmasını desteklemektedir:

Kilo vermek isteyen bireyler adına oldukça ideal olan hibiskus çayı diyet listeleri aracılığı ile desteklenerek olumlu sonuçların elde edilmesine imkân tanımaktadır. Kalp hastalıklarına karşı uygulamaya alınan hibiskus çayı aynı zamanda sindirim sisteminin de çalışmasına yardımcı olmaktadır. Günde en az iki bardak hibiskus çayı tüketerek sağlık sorunlarınızın arka plana alınmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hibiskus çayı

Güçlü antioksidan özelliği ile tanınan bu bitki kırmızı, beyaz, turuncu renklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ekşi tada sahip olan hibiskus alt taç yaprakları ile ön plana çıkmaktadır. Hibiskus bitkisinin alt taç yapraklarını özellikle diyabet ve wilson hastaları kullanmaktadır. Demir deposu olarak tanımlanan hibiskus magnezyum ile birlikte vücut direncinin artmasına yardımcı olmaktadır. Malik asite ev sahipliği yapan hibiskus, laksatif olarak kullanılmaktadır.

 Hibiskus Çayının Tarifi

Bir miktar zencefil

Bir avuç kurutulmuş hibiskus

1 adet çubuk Tarçın

Bir adet limon.

Bir avuç hibiskusu su aracılığı ile kaynatalım. Demlenme süresinin ardından çayımızı süzerek içerisine limon suyu ekleyelim

Papatya Çayının Faydaları

Özellikle uyku bozukluklarını gidererek rahat bir gece geçirmeniz adına biçilmiş bir kaftan olarak tanınan papatya çayı aynı zamanda tüm yorgunluğunuzun da alınmasına yardımcı olur. Papatya çayında özellikle Alman papatyası kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kıskançlığı Azaltmanın En Etkili Yolları

Dillere destan faydaları ile tüm sorunlarınızın arka plana atılmasına yardımcı olan papatya çayını günde en fazla 2 bardak tüketebilirsiniz. Romatizmal hastalıkların geçmesine yardımcı olan papatya çayı aynı zamanda cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılarak olumlu sonuçların alınmasına yardımcı olmaktadır.

Papatya çayı

Akşam yemeklerinden sonra bir fincan papatya çayı tüketerek sindirim probleminizin çözülmesine imkan tanıyabilirsiniz. Ülseratif kolit sorunun tedavi süresinde ön plana çıkan papatya çayı aynı zamanda gastritin de geçmesini destekler.

Hamilelik öncesi bulantı şikâyetlerinizin sona ermesi adına biçilmiş bir kaftan olarak değerlendirilen papatya çayı stres sorunun da azalmasına yardımcı olur. Sınav öncesi bir bardak papatya çayı tüketerek kaygı probleminin azalmasına yardımcı olabilir ve rahatlayarak motive olabilirsiniz. Bağırsak iltihaplanması geçirerek eski sağlığına kavuşmasınız sağlayan papatya çayı kasların gevşeyerek kısa zaman zarfı içinde rahatlamasına da olanak tanımaktadır. Eğer diş eti hastalıklarından şikâyetçiyseniz günde 1 bardak papatya çayı tüketebilirsiniz.

Papatya Çayı Tarifi

3-4 yemek kaşığı kurutulmuş papatya

Yarım litre kaynamış su

1 tatlı kaşığı bal

Mucizevî papatya çayı karışımı için kurutulmuş papatyalarımızı su aracılığı ile kaynatalım ve ardından çayımızı demleyerek süzelim. Bekletme süresinin adından çayımıza 1 tatlı kaşığı bal ilave edelim.

Tarçının Faydaları

Toz halinde bulunan tarçın aynı zamanda kabuk şeklinde de tüketilebilir. Özel kokusu ile dikkatleri çeken tarçın birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tarçın soğuk algınlığı probleminin arka plana atılmasını destekleyerek eski sağlığınıza kavuşmanıza olanak tanır.

Mide rahatsızlıkları adına oldukça ideal olan tarçın aynı zamanda menstürel ağrılarında azalmasına da yardımcı olmaktadır. Kilo vermek isteyen bayanlardansanız doğru adrestesiniz. Diyet listenizde tatlı ihtiyacınızı giderecek meyvenin üst kısmına 1 çay kaşığı tarçın ekleyerek kısa zaman zarfı içinde kilo probleminizden kurtulabilirsiniz. Anti bakteriyel özelliği ile tanınan tarçın aynı zamanda mide kramplarının da geçmesi adına büyük rol oynar. Tarçını bütün ya da toz halinde kullanarak tatlılarınızın vazgeçilmez bir tat almasına imkân tanıyabilirsiniz.

Tarçının faydaları

Cinnamomum ismi ile tanınan tarçın bitkisi yaklaşık olarak 100 den fazla türe ev sahipliği yapmaktadır. Geleneksel tatların vazgeçilmez adresi olarak isimlendirilen tarçın Şeytan tarçını ve Çin tarçını olmak üzere gruplara ayrılmaktadır. Şeytan tarçını olarak adlandırılan tür diğerlerine göre daha rafinedir.

Çin tarçını ise daha çabuk bulunabilir ve sahip olduğu fiyatı da oldukça uygundur. Sindirim sistemi bozukluklarını düzeltmek adına günde 1 tatlı kaşığı tarçını farklı yollar aracılığı ile tüketebilirsiniz.

Mucizevi bitkiler arasında öncülüğünü koruyan tarçın bal aracılığı ile karıştırıldığında tüm hatalıklara deva bulmaktadır. Herhangi bir yan etki yaratmayan bal ve tarçın karışımı ile sizler de tüm sorunlarınızın çözüme kavuşmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay sahip olduğu faydaları ile özellikle kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmezi olarak değerlendirilmektedir. Diyet programını gerçekleştiren bireyler genellikle ham olma sebebi ile siyah çay yerine yeşil çay tercih etmektedir.

Kısa zaman zarfı içinde idrar söktürerek zayıflamanıza yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda güçlü antioksidan özelliği ile vücudunuza fayda sağlamaktadır. Kanser problemine karşı bireyi adeta bir kalkan gibi koruyan yeşil çay aracılığı ile sizler de tüm sağlık problemlerinizin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Kalp sağlığı adına oldukça ideal bitkiler arasında yer alan yeşil çay aynı zamanda diş çürüklerinin yok olmasını destekler ve diş eti hastalıklarına karşı dirençli olmanıza imkan tanır.

Yeşil çayın faydaları

Metabolizmayı hızlandırarak zayıflama sürecinize katkı sağlayan yeşil çayı her öğün tüketebilirsiniz. Diyet programı uygulayan bayanlar tatlandırma amacı ile çayına bir tatlı kaşığı limon ilave edebilirler. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda bağırsak hastalığının da yok olmasını sağlamaktadır. Sahip olduğu anti-inflamutuvar özelliği ile bağırsak hastalığına iyi geldiği tespit edilen yeşil çay özellikle irritable bağırsak sendromu adına oldukça idealdir.

İlginizi Çekebilir  Kırmızı renginin anlamı ve psikolojik etkisi

Meme kanseri riskini arka plana alarak sağlık kavramını en üst safhaya çıkaran yeşil kan basıncının da düzenlenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Yeşil Çay tarifi

1 adet limon

3 poşet yeşil çay

2 adet çubuk tarçın

4 adet nane yaprağı

Yeşil çay tarifi için önerilen tüm malzemeler ile birlikte çayımızı kaynatalım. Bekleme süresinin ardından içerisine limon suyu ilave ederek tüketelim.

Limonun Faydaları

Sahip olduğu C vitamini ile ön plana çıkan limon aynı zamanda mikrop öldürücü özelliği ile tanınmaktadır. Grip ve nezle adına biçilmiş bir kaftan olarak değerlendirilen limon aynı zamanda sivilce ve akne tedavisi içinde oldukça idealdir. Karbonat aracılığı ile elde edeceğiniz limon karışımını akne problemi yaşadığınız bölümlere ince bir tabaka halinde sürerek kısa zaman zarfı içinde gözle görülür farklar elde edebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini ön plana alarak kusursuzluğun elde edilmesine imkân tanıyan limon aynı zamanda böbreklerinizin de temizlenmesini desteklemektedir. Eğer dişlerinizin beyaz olmamasından sikayetçiyesniz doğru adrestesiniz. 1 çay kaşığı karbonat ve 1 adet limon suyu aracılığı ile hazırlayacağınız karışımı dişlerinizi sürerek bekletirseniz ilk adımda bile fark edilir beyazlığı elde edebilirsiniz.

Limonun faydaları

Kısa zaman zarfında vücut ısılarının sahip olduğu pH değerinin dengelenmesini sağlayan limon aynı zamanda karaciğerinde temizlenmesine de olanak tanımaktadır. Günde bir bardak limon suyu tüketerek safra taşlarında gözlemlenen problemi çözüme kavuşturabilirsiniz.

Limonun faydaları

Beyin sağlığı adına oldukça ideal olan limon aynı zamanda anti bakteriyel özelliği ile tüm mikropların öldürülmesini desteklemektedir. Antioksidan özelliğine sahip olan limon kanser vakasına karşı tüm önemlerin alınmasına olanak tanımaktadır. Göz sağlığınızı ön plana alarak koruma adına tüm kalkanların desteklenmesine olanak tanıyan limon aynı zamanda kaşıntı problemini de iyi gelmektedir. Sizler de limon suyunu farklı karşımlar eşliğinde tüketerek tüm bu olumlu sonuçlara ev sahipliği yapabilirsiniz.

Ada Çayının Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez bitkisi adaçayı sahip olduğu vitamin ve mineraller aracılığı ile ön plana çıkmaktadır. Tüm olumlu sonuçları elde edilmesi adına biçilmiş bir kaftan olarak nitelendirilen ada çayı vücut direncini güçlendirerek bağışıklı kazanmanıza imkân tanımaktadır.

Her gün bir bardak ada çayı tüketerek hastalık problemini arka plana alarak zindeliğin oluşmasını destekleyebilirsiniz. Kas yorgunluğu adına da biçilmiş bir kaftan olarak değerlendirilen ada çayı aynı zamanda antiseptik özelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Boğaz iltihapları sonrasında ilaç tedavisi ile beraberinde desteklenerek kullanılan ada çayı farenjit problemine de oldukça iyi gelmektedir.

Adaçayının faydaları

Hastalık esnasında ateş düşürücü özelliği ile tanınan ada çayı aynı zamanda rahatlayarak gevşemenize de yardımcı olmaktadır. İshal problemini çözüme kavuşturma adına biçilmiş bir kaftan olarak nitelendirilen ada çayı baş ağrısını anında keserek yorgunluğunuzun alınmasını desteklemektedir. Yara ve kesik problemlerinde soğuk ada çayı kullanarak pansuman uygulamasını işleme alabilirsiniz.

Ada Çayı Tarifi

Ada çayı yapımı için öncelikle kıyılmış adaçaylarını 2 bardak su aracılığı ile haşlayarak demlendirelim. Bu uygulama sonrasında süzme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yarım adet limon suyu aracılığı ile ada çayınızı harmanlayarak servis edebilirsiniz. Limon ile beraberinde antiseptik özellik yaratacak ada çayı aracılığı ile sizler de kısa zaman zarfı içinde tüm olumlu sonuçların ön plana çıkmasına kaynaklık edebilirsiniz.

Adaçayının faydaları

Isırganotunun Yararları

Saymakla bitmeyecek faydaya ev sahipliği yapan ısırgan otu kısa zaman zarfı içinde vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olmaktadır. İdrar söktürücü olarak tanınan ısırgan otu detoks adına biçilmiş bir kaftan olarak tanımlanmaktadır.

İlaç tedavisinde ön plana alınarak kullanılan ısırgan otu yaklaşık olarak 1 metre uzunluğa sahiptir. Avrupa ve Asya’nın vazgeçilmez bitkileri arasında öncülüğünü koruyan ısırgan otu idrar söktürücü özelliği ile kullanıma alınmaktadır. Günde 1-2 bardak ada çayı tüketerek bu tür problemlerin çözüme kavuşmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Isırganotunun Yararları

Sahip olduğu demir mineralleri ile ön plana çıkan ısırgan otu aynı zamanda anemi hastalığının tedavi süresi boyunca kullanılmaktadır. İdrar yolu gibi yangı problemleri adına biçilmiş bir kaftan olarak nitelendirilen ısırgan otu öksürük ve boğaz iltihabı problemine de iyi gelmektedir. Bağışıklığa olan direncinizin kazanılmasına imkân tanıyarak ön plana çıkan ısırgan otu aynı zamanda sindirimin de düzenlenmesini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kozmetik Ürün Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saman nezlesi tedavisinde ilaç ile beraberinde desteklenerek uygulamaya alınan ısırgan otu aracılığı ile sizler bu tür problemleri geri plana alarak kusursuzluğun elde edilmesine imkan tanıyabilirsiniz. Tüm organlarınızı kısa zaman zarfı içinde temizleyen ısırgan otu aynı zamanda sindirim sisteminin de temizlenmesine olanak tanımaktadır.

Isırganotunun Yararları

Isırgan Otu Çatı Tarifi

2 kaşık ısırgan otunu kaynamış suya atarak yaklaşık olarak 10 dakika bekletelim. Bekleme süresinin ardından karışımı süzerek içerisine 1 çay kaşığı bal ve limon ilave ederek servis edelim.

Nanenin Faydaları

Ballıbabagiller familyasının vazgeçilmezleri arasında öncülüğünü koruyan nane özellikle Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Pembe ve beyaz çiçekleri ile tanınan bu bitki sahip olduğu kokusu ile ön plana çıkmaktadır. Üşütme problemi adına biçilmiş bir kaftan olarak değerlendirilen nane bitkisi özel karşımlar eşliğinde kullanıldığında olumlu sonuçların alınmasını desteklemektedir.

Kilo alamıyorum diyenlerdenseniz nane bitkisini kullanarak kısa zaman zarfı içinde iştahınızın açılmasına olanak tanıyabilirsiniz. Sinirleri yatıştırarak huzura kavuşmanıza olanak tanıyan nane aynı zamanda baş ağrısı problemine de iyi gelmektedir. Grip ve nezle sorunları adına da oldukça ideal bir bitki türüne ev sahipliği yapan nane ateşi düşürerek vücut ısısın normale dönmesini destekler.

nanenin faydaları

Sindirim sistemi problemi yaşayan kullanıcılar yemeklerinde 1 tatlı kaşığı kuru nane kullanabilirler. Gaz söktürücü özelliğe sahip olan nane aynı zamanda bağırsak kurtlarının da arka plana alınmasını ve mide problemlerinin çözüme kavuşmasını sağlamaktadır. Mide bulantısı problemi adına limon aracılığı ile birleşerek çözümün elde edilmesine imkan tanıyan bu bitki aracılığı ile sizler de tüm sorunlarınızı geri plana alarak kusursuzluğun elde edilmesine imkan tanıyabilirsiniz.

nanenin faydaları

245 kaloriye ev sahipliği yapan nane 29,8 oranın karbonat, 4,9 gr yağ, 15,1 gr protein ve 1,49 B1 vitamine aracılığı ile kullanıcılarının tercih sebeplerini her geçen gün artırmaktadır. Nane bitkisini özel karışımlar aracılığı ile kullanıma hazırlayabilir ve diğer çeşitlerinden de faydalanabilirsiniz.

Afrika Mangosu

Son zamanlarda en çok tercih edilen meyveler arasında öncülüğünü koruyan Afrika mangosu zayıflatıcı özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Mucizevî etkisi ile farklılığın elde edilmesine imkân tanıyan Afrika Mangosu ile kısa zaman zarfı içinde zayıflayarak fit görünümün elde edilmesine imkan tanıyabilirsiniz.

Sağlık problemleri arasında öncülüğünü koruyan obezite ve şişmanlık faktörlerini arka plana alarak kusursuzluğu elde etmenizi destekleyen Afrika Mangosu sahip olduğu lifli yapısı ile beraberinde tok kalmanıza yardımcı olmaktadır. Posalı özelliği ile ön plana çıkan bu meyve aynı zamanda antioksidan aracılığı ile vücutta olağan tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Yağ yakma adına biçilmiş bir kaftan olarak değerlendirilen Afrika Mangosu A, B,  C vitaminleri ile ön plana çıkmaktadır.

Afrika mangosu

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekleyerek mikropların yok olmasına yardımcı olan Afrika Mangosu K vitamini aracılığı ile yağların yakış sürecini hızlandırmaktadır. Olağan tansiyon seviyenizi düzenleyerek kan basıncınızın azalmasını sağlayan Afrika Mangosu mucizevi meyveler arasında öncülüğünü korumaktadır. Açlık hissini tamamen keserek zindeliğin elde edilmesine imkân tanıyan Afrika Mangosu kanser probleminin de yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Afrika mangosu

Sahip olduğunuz DNA yapısını oksidatif zararlardan koruyarak oluşum göstermeye başlayan tümörlü hücre oluşumunu reddeden Afrika Mangosu daha birçok özelliği ile sağlık platformunun ön plana alınmasını desteklemektedir. Sizler de Afrika Mangosunu farklı kullanım çeşitleri ile zenginleştirerek kusursuzluğun elde edilmesine imkân tanıyabilirsiniz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here