15.3 C
New York kenti
Pazartesi, Ekim 19, 2020
Ana Sayfa Yaşam Pandemi: Tarihin Akışını Değiştiren En Ölümcül 6 Salgın Hastalık

Pandemi: Tarihin Akışını Değiştiren En Ölümcül 6 Salgın Hastalık

Tarihin akışını değiştiren en ölümcül salgın hastalıklar, kimi zaman insanlığın sonunun gelmeye başlamasına neden olan hastalıklardır.

Salgın hastalıklar ve virüsler nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Peki, ciddi can kaybı yaşanmasını sağlayan salgın hastalıklar ve virüsler nelerdir?

Ebola Salgını

Ebola salgını

Ebola salgını, ilk olarak 1976 yılında görülen ve ilerleyen zamanlarda dünyayı etkisi altına alan bir salgın hastalıktır. Ebola salgınının ilk vakaları  Sudan ve Kongo Cumhuriyeti’nde görüldü. Uzun yılların ardından 2013 yılında Batı Afrika’da yayılmaya başlayan virüs, dünya genelinde ciddi ölüm oranlarına neden oldu.

30 bin kişiye bulaşan Ebola virüsü, korunma yöntemlerinin oldukça az olması nedeniyle çok fazla insanın ölümüne yol açtı. Virüs insanların yanı sıra hayvanlarda da yaygın bir şekilde görüldü. Ölenlerin defnedilmesi sırasında bile bulaşabilen Ebola Salgını, dünyanın en tehlikeli virüslerinden bir tanesidir.

Rabies Virüsü

Rabies virüsü

Rabies virüsü, insanlar arasında “kuduz” adıyla bilinen salgına yol açan ve ölümlerin çok ciddi bir oranda yaşandığı hastalık türüdür. Rabies salgını, gelişmiş toplumlarda çok yaygın değildi. Bunun nedeni ise kuduz aşısının kolaylıkla temin edilebilmesiydi. Afrika ve Hindistan başta olmak üzere henüz gelişmemiş olan toplumlarda çok tehlikeli etkileriyle baş gösterdi. Rabies virüsünden en etkili kurtulma yöntemi ise kuduz aşısıydı. Aşı sayesinde insanlar bu salgın hastalıktan kurtulabiliyordu fakat aşı yapılmadığı takdirde ölüm oranları %100 gerçekleşiyordu.

Dünyayı Katleden Virüs: HIV-AIDS Virüsü

AIDS

HIV-AIDS Virüsü, ortaya çıktığı zamanlarda adeta dünyayı katleden bir etkiye sahipti. Özellikle de bağışıklık sistemine zarar veren HIV virüsünün en büyük hastalık türü ise AIDS’ti. Tarihin akışının değişmesine neden olan virüs, 35 milyon insanın ölümüne yol açtı.

HIV virüsü, günümüzde 40 milyon kişinin hâlâ taşıyor olduğu ve ölümcül etkilerini sürdüren ciddi bir hastalıktır.

Grip Salgını

Grip salgını

Grip salgını, dünyanın en ölümcül salgın hastalıklarından biridir. İlk ortaya çıktığı yıllardan günümüze kadar birçok ölüme neden oldu. Zaman zaman insanlığı yok edecek etkileri olan grip salgını, ortaya çıktığı yıllardan bu yana 60 milyon insanın ölümüne sebebiyet vermiştir.

Grip virüsü, günümüzde her yıl ortalama 500 bin insanın ölümüne neden oluyor. Hâlâ ölümcül etkisini sürdüren dünyanın en tehlikeli salgın hastalıklarından biri olan Grip, dünyanın %40’ını etkisi altına almıştır.

SARS-CoV-2 (Covid-19)

Covid-19-virüsü

SARS-CoV-2 virüsü, 2002 yıllarında ortaya çıkmış olan SARS-CoV ile aynı virüs türündendir. İlk SARS-CoV-2 vakaları Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Yarasalar ile başladığı düşünülen virüs, 2019’un aralık ayı itibariyle tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı. Dünyanın her yerine yayılan ve hâlâ yayılma devam eden virüs, binlerce insanın ölümüne yol açan ciddi bir hastalıktır.

Covid-19 virüsünün belirtilerinde, yüksek ateş, nefes darlığı, kuru öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve göğüste oluşan ciddi baskılar, tat alma kaybı, ciltte oluşan döküntüler ve daha birçok semptomlar görülür. Korona virüs belirtileri, kişiden kişiye ve yaş aralığına göre değişiklik gösterebilir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte virüs, zatürreye kadar gidebilir.

Çiçek Hastalığı

Çiçek hastalığı

Çiçek hastalığı, dünyanın en ölümcül salgın hastalıklarından biridir. Çoğunlukla çocuklarda oluşan hastalık, vücutta kalıcı izlerin oluşmasına ve cilt dökülmelerine neden olabiliyor. Çiçek hastalığı semptomlarının görüldüğü bireylerin %30’u hayatını kaybediyor. Çiçek hastalığı, hava yoluyla, temas yoluyla ve hatta nesneler yoluyla bile bulaşabiliyor.

İlk ortaya çıktığı yıllardan bu yana hastalığa yakalanan kişilerin 3’te 1’inin hayatını kaybetmesine yol açan çiçek hastalığı, kimi zaman körlüğe de neden olmuştur. 20. yüzyılın en ölümcül hastalıklarından biri olan virüs, 300 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Domuz Gribi

Domuz gribi

Birçok insanın hâlâ adını duyunca bile tedirgin olduğu domuz gribi, dünyanın en ölümcül ve en tehlikeli salgın hastalıklarından biridir. Domuz gribi, H1N1 virüsü nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Domuz adının verilmesi nedeni ise, domuzlarda görülen hastalıkla aynı etkileri ve benzerliği taşıyor olmasından kaynaklıdır. Her yaştan insanı etkisi altına alabilen domuz gribi, öksürme, baş ağrısı, yüksek ateş, titreme, üşüme ve daha birçok semptomların gözüktüğü ölümcül bir hastalıktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

“Özgür Ruhun Sesi” Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 yılında Eğridere’de dünyaya geldi.Ünlü Edebiyatçı,1948 yılında yurt dışına kaçarken yolculuk sırasında öldürülmüştür. Sırf yazdıklarınız yüzünden yargılanırken pes etmeden fikirlerinizin arkasında...

Türk Edebiyatı’nın Kilit İsmi Sabahattin Ali’nin Sözleri ve Şiirleri

Türk Edebiyatı'nın önemli yazar ve şairlerinden Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde dünyaya geldi. Sancılı bir hayat yaşayan Cumhuriyet Dönemi edebiyatçısı, 2 Nisan 1948'de...

Hayata “Tutunamayan” Oğuz Atay Kimdir?

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934'te Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde dünyaya gelmiştir. 3 Aralık 1971 yılında 44 yaşındayken hayatını kaybeden Oğuz Atay, Türk Edebiyatı'nın önemli yazarlarından...

Oğuz Atay’ın Kitaplarından İnsan Ruhuna Dokunan 65 Söz

12 Ekim 1934'te dünyaya gelen Oğuz Atay, arkadaşlarına "sevinmeyin, daha ölmedim" dedikten 10 dakika sonra 13 Aralık 1977 tarihinde hayatını kaybetmiştir.  Türk Edebiyatı’nın en önemli...

Recent Comments

Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]