kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Mesleklerin Kazanç Potansiyeli: En Çok Para Kazandıran Meslekler

Mesleklerin Kazanç Potansiyeli: En Çok Para Kazandıran Meslekler
23.12.2022
319
A+
A-

Meslekler, kişilerin kariyerlerini oluşturmak için seçtikleri ve çalıştıkları alanlardır. Genellikle para kazandıran meslekler, düzenli ve yüksek ücretler sunan işlerdir. Örneğin, doktorlar, avukatlar ve mühendisler gibi meslekler genellikle yüksek ücretler sunmaktadır.

Ayrıca, finans ve yönetim alanlarında çalışan profesyoneller de genellikle yüksek ücretler kazanmaktadır. Ancak, para kazandıran meslekler arasında yer alan işlerin çoğu da yoğun çalışma koşulları ve yüksek stres seviyeleri gerektirir.

Türkiye’de 15 Para Kazandıran Meslekler

Para kazandıran meslekler

Türkiye’de para kazandıran meslekler, genellikle düzenli ve yüksek ücretler sunan işlerdir ve kişilerin kariyerlerini oluşturmak için seçtikleri alanlardır. Bu meslekler arasında doktorlar, avukatlar, mühendisler ve finans ve yönetim alanlarında çalışan profesyoneller yer almaktadır.

İşte Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler…

1- Yazılım Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler listesinde ilk sırayı yazılım mühendisliği alıyor. Türkiye’de çalışan mühendisler ABD, Kanada gibi ülkelerde çalışan mühendisler kadar kazanmasalar da yine de ortalama 30,000 TL maaş aldıkları bilinmektedir.

Yazılım mühendisi olarak çalışan kişiler ayrıca primler, ikramiyeler ve diğer ödemeler gibi ek ödemeler de alabilirler, bu nedenle kazançları aylık maaş rakamından daha yüksek olabilir.

2- Diş Hekimliği

Diş Hekimliği

Diş hekimi olarak Türkiye’de ortalama bir maaşın ne kadar olduğunu belirlemek zor olabilir, ancak Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2022 yılında diş hekimi olarak çalışanların aylık ortalama brüt maaşı 14 bin TL ile 25 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam, çalışanın sektörü, çalıştığı bölge ve çalışma koşulları gibi faktörlerden etkilenebilir ve farklılık gösterebilir.

3- Avukatlık

Avukatlık

Türkiye’de en çok kazandıran meslekler arasında yer alan Avukatlık, kişinin çalıştığı kuruma ya da aldığı özel dosyalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Türkiye’de avukat maaşı 10 yılı dolduran avukatlar; 8,901,94 TL, 11 yılı dolduran avukatlar; 8,923,94 TL, 12 yılı dolduran avukatlar; 8,934,15 TL, 13 ve 25 yıl arasında olan hizmet süresi içerisinde 9,493.97 – 10,008,66 TL şeklindedir. Ancak avukatlar sadece devletten para almazlar.

Sabit maaşlarına ek olarak aldıkları dosyalardan da ücret talep eden avukatlar, Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler grubunda yer almaktadır.

4- Finansal Danışmanlığı

Finansal danışmanlığı

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan Finansal danışman mesleği, kişinin çalıştığı kuruma göre farklılık gösterir. Ancak yüksek kazanç sağlayan işler arasında yer aldığı bilinmektedir.

Finansal danışmanlar, müşterilerine finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için çeşitli finansal ürünler ve hizmetler hakkında bilgi verir ve tavsiyelerde bulunur. Finansal danışmanlar, müşterilerinin bireysel ya da şirket finansal durumlarını analiz eder ve onların para yönetimine yardımcı olur. Finansal danışmanlık kazancı ise müşteri sayısına göre değişiklik gösterir. Yine de en çok para kazandıran meslekler arasındadır.

5- İnşaat Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisleri, en çok para kazanan meslek grupları içerisinde yer alırlar. Aldıkları iş başına göre aylık kazancı değişen bu meslek grubu da en çok para kazandıran meslekler arasında yer alır.

Türkiye’de inşaat sektörünün sadece son dönemleri aradan çıkartırsak ciddi bir yükselişte olması, inşaat mühendisi ihtiyacını arttırıyor. Bu da en çok para kazandıran meslekler arasına girmesini etkiliyor. Alacağı proje sayısı ve projenin büyüklüğüne göre aylık kazançları değişir.

6- IT Yöneticiliği

IT Yöneticiliği

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında IT yöneticiliği de yer almaktadır. Çalıştığı kurumun büyüklüğüne ve iş hacmine göre aylık kazancı da artan IT yöneticileri, yüksek gelire sahip meslek grupları arasında yer almaktadır.

Türkiye’de IT yöneticisi olarak ortalama bir maaş 10.000 TL ile 15.000 TL arasında değişebilir. Ancak, daha deneyimli olan IT yöneticileri daha yüksek maaşlar alabilirler ve bazı şirketlerde IT yöneticisi olarak çalışan kişilerin maaşları 20.000 TL üzerindedir.

7- İnsan Kaynakları Yöneticiliği

İnsan Kaynakları yöneticiliği

İnsan kaynakları yöneticisi de en çok para kazandıran meslekler arasında yer almaktadır. Türkiye’de para kazandıran meslekler arasında yer alan insan kaynakları, aylık işlem hacmine göre ve çalıştığı kurumun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Türkiye’de ortalama bir insan kaynakları yöneticisinin maaşı aylık 7,500 TL ile 12,000 TL arasında değişebilir. Bununla birlikte, bu miktar insan kaynakları yöneticisinin eğitim düzeyi, deneyimi ve çalıştığı şirketin büyüklüğü gibi faktörlere göre değişebilir.

8- Üniversite Profesörü

Üniversite Profesörü

Çalışma hayatında çalışmasının karşılığını alan meslek grupları arasında Üniversite profesörleri de yer almaktadır. Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan profesörlük, kişinin deneyim ve mesleki hayatındaki döneme göre değişiklik gösterir.

Türkiye’de üniversite profesörlerinin maaşları, çalıştıkları üniversite ve öğretim dalına göre değişebilir. Örneğin, bir çalışmaya göre, Türkiye’de ortalama bir üniversite profesörünün maaşı aylık 1/4, 25 + yıllık Profesör maaşı (en az 4 yıllık): 24,270.49 TL1/3 17 yıllık Profesör maaşı (3 yıllık): 24,203.36 TL1/2 16 yıllık Profesör maaşı (2 yıllık): 21,605.44 TL olarak bilinmektedir.

9- Mali Müşavirlik

Mali Müşavirlik

Türkiye’de en rahat kazanan ve en çok para kazandıran meslekler arasında mali müşavirlik de yer alır. Mali müşavirler, mükellef sayısına göre aylık kazanç ortalaması değişen meslek gruplarıdır. Ortalama bir şahıs firmasından aylık 500 TL hizmet bedeli alan bir mali müşavir, 30 mükellefi olduğunda aylık 15,000 TL maaş kazanır ve Türkiye’de her mali müşavirin en az 50 mükellefi olduğunu düşündüğünüzde iyi para kazandıkları söylenebilir.

Ayrıca devlet kurumlarında çalışan mali müşavirlerin en düşük maaşı 11.770, en yüksek maaş ise 26,500 TL’dir.

10- Müzisyen

Müzisyen

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan müzisyenlik, ciddi anlamda para kazandıra bir meslektir.

Müzisyenler, aylık çıktıkları program sayısına göre farklı rakamlarda para kazanırlar. Buna ek olarak eğer ünlü bir müzisyen ise oynayacağı reklam filmleri, diziler gibi diğer ek işlerden de para kazanırlar. Müzisyenler, yerel olarak da çok para kazanırlar. En iyi para kazandıran meslekler arasında yer alan müzisyenlik, kişinin vereceği özel dersler doğrultusunda da ayrıca para kazanabilir.

11- Psikolog

Psikolog

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında Psikologluk da yer almaktadır. Hem devlet çalışanları hem de özel klinik hizmetleri sunan psikologlar, aylık danışman sayısına göre farklı oranlarda para kazanırlar.

Türkiye’de psikologlar, genellikle sağlık sektöründe çalışır ve bu sektörde çalışan diğer meslekler gibi, kamu ve özel sektörlerde de çalışabilirler. Kamu sektöründe çalışan psikologlar, genellikle memur olarak atanır ve bu nedenle memur maaşı alırlar. Özel sektörde çalışan psikologlar ise, genellikle çalıştıkları şirketlerin ücret politikalarına göre ücret alırlar.

12- Dahiliye Uzmanı

Dahiliye Uzmanı

Dahiliye uzmanı, Türkiye’de en çok para kazanan meslekler arasında yer alır. Özel klinik ya da devlet hastanesi olması aylık kazancını değiştirir.

Türkiye’de dahiliye uzmanlarının ortalama maaşları hakkında kesin bir bilgi vermek zor olabilir, ancak genellikle dahiliye uzmanlarının maaşları, mesleki deneyimlerine, eğitimlerine ve başarılarına göre değişiklik gösterir. Özel sektörde çalışan dahiliye uzmanlarının maaşları, kamu sektöründe çalışan dahiliye uzmanlarının maaşlarından daha yüksektir. Dahiliye uzmanları en düşük 27.860 TL, en yüksek 34,500 TL maaş alırlar.

13- Aile Hekimi

Aile Hekimi

Aile hekimliği, 6 yıllık tıp üniversitesinden sonra başlangıçta yapılan doktorluktur. Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alır. Aile hekimleri, atandıkları bölgenin yoğunluğuna göre farklı maaşlarla çalışırlar.

10.410 TL’dir. Aile hekimlerinin maaşları kıdemleri ve mesailerine göre 17.070 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Mesleki hayat uzunluğuna göre daha yüksek oranlarda maaş alabilen aile hekimlerinde en yüksek maaş, 25,170 TL’dir.

14- Anestezi Uzmanı

Anestezi Uzmanı

Sağlık sektörü, Türkiye’de en çok para kazanılan meslek grubudur. Anestezi uzmanı da yine bu sektörde olup en çok para kazandıran meslekler arasında değerlendirilmektedir. Anestezi uzmanlarının maaşları, devlet hastanesi ya da özel hastane olmasına bağlı olarak değişmektedir.

Mesleğe yeni başlayan anestezi teknikeri ortalama 8 bin 500 TL civarında maaş alırken, uzun yıllardır çalışan, evli ve çocuklu olan kişiler ise 10 bin 500 TL ile 11 bin 500 TL arasında maaş almaktadırlar. Ancak özel hastanelerde anestezi teknikerliği yapanların maaşları daha yüksektir.

15- Jinekolog (Kadın Doğum uzmanı)

Jinekolog

Kadın doğum uzmanı (jinekolog), en çok para kazanan meslekler arasında yer almaktadır. Çalışılan hastanenin büyüklüğüne göre, devlet ya da özel kurum olmasına bağlı olarak farklı maaş oranları kazanabilen jinekologlar, en çok para kazandıran meslekler arasında yer alır.

Türkiye’deki kadın doğum uzmanları, aylık en düşük 32.860 TL maaş almaktadır. Ortalama maaş 41.080 TL iken en yüksek jinekolog maaşı ise 69.460 TL’dir.

Para Kazandıran Meslekler Nasıl Seçilir?

Seçtiğiniz meslek, kariyerinizde başarılı olmanızı ve para kazanmanızı sağlayabilecek önemli bir etkendir. Öncelikle, kendi yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve hedeflerinizi dikkate alarak bir meslek seçimi yapmayı düşünmelisiniz. Ayrıca, araştırma yaparak pazar koşullarını, iş imkanlarını ve mesleğin gelecekteki potansiyelini değerlendirin.

Meslek seçiminde aşağıdaki öğeleri de dikkate alabilirsiniz:

  1. İlgi alanlarınız: İlgi alanlarınızı dikkate alarak sevdiğiniz bir meslek seçmek, işinizi yaparken daha mutlu ve başarılı olmanıza yardımcı olabilir.
  2. Yetenekleriniz: Eğer bir meslekte başarılı olmak istiyorsanız, o meslekte gerekli olan yeteneklere sahip olmanız önemlidir. Örneğin, bir avukat olmak istiyorsanız, hukuk alanında bilgi sahibi olmanız ve yüksek düzeyde iletişim yeteneğine sahip olmanız gerekir.
  3. İş imkanları: Seçtiğiniz mesleğin gelecekte iş imkanlarının olup olmadığını araştırın. Örneğin, teknolojinin hızla ilerlemesi nedeniyle bazı mesleklerin önemi azalabilirken, diğerlerinin önemi artabilir.
  4. Para kazanma potansiyeli: Seçtiğiniz mesleğin para kazanma potansiyelini değerlendirin. Ancak unutmayın ki, para kazanma potansiyeli sadece bir faktör olmalı ve diğer etkenlerle de dengeli bir şekilde değerlendirilmelidir.

Sonuç olarak, para kazandıran meslekleri seçerken kendi yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve hedeflerinizi dikkate alarak, pazar koşullarını ve mesleğin gelecekteki potansiyelini değerlendirin. Bu sayede, seçtiğiniz meslek size mutluluk ve başarı getirecek bir meslek olabilir.

Evden Para Kazanma YollarıStok Fotoğrafçılığı
Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleriİnternetten Para Kazanmanın 14 Yolu

SSS

Türkiye'de en çok para kazandıran meslekler hangileridir?

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler; yazılım mühendisliği, diş hekimliği, avukatlık, psikolog, jinekolog, aile hekimi, dahiliye uzmanı, IT yöneticisi, insan kaynakları yöneticisi gibi meslek gruplarıdır.

Yüksek maaşlı işler nelerdir?

Yüksek maaşlı işler, Türkiye’de genellikle bilgisayar teknolojisi, tıp, insan kaynakları, sağlık sektörü gibi alanlardır. En yüksek maaşlı işler ayrıca özel sektörde çalışan ve vasfı olan kişiler için de söylenebilir.

Önü açık meslekler hangileridir?

Türkiye’de kolay ölmeyecek meslekler; tıp, sağlık bilimi, bilgisayar iletişimi, gıda sektörü gibi alanlardır. Bu alanlar, her dönem ihtiyaç duyulan meslek gruplarıdır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.