Domuz Gribi Salgını Yeniden mi Başlıyor?

0
44

Son günlerde Çin’de etkili olan coronavirus salgınından sonra domuz gribi salgını da kendini göstermeye başladı. 

Her yıl havaların soğuması ile birlikte ortaya çıkan inatçı gripler “domuz gribi salgını yeniden mi başlıyor?” sorusunu akıllara getiriyor. Ve bu tür endişelerin kelimelere dökülerek halk arasında kulaktan kulağa yayılması ile birlikte de her grip belirtisi taşıyan soluğu hastanelerde alıyor. İtiraf etmek gerekirse gerçekten de “domuz gribi” ile ortaya çıkan tablo son derece ürkütücü. Özellikle çocuklar ve yaşlılarda bu hastalık çok daha ağır seyrediyor ve ne yazık ki kimi zaman da ölümle sonuçlanabiliyor. Oldukça kolay bulaşan bir hastalık olması domuz gribini daha da ürkütücü hale getiriyor tabi ki. Son yıllarda; özellikle kış aylarımızın kâbusu haline gelen domuz gribi yani H1N1 virüsü ile ilgili en çok merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Domuz gribi salgını nedir

 Domuz Gribi Nedir? Nasıl Bulaşır?

Domuz gribi, adından da anlaşılabileceği gibi domuzlarda görülen İnfluenza A virüsünün alt tiplerinden biri olan H1N1 virüsünün mutasyona uğrayarak insanlara bulaşması ile ortaya çıktı. İlk olarak 2009 yılında Amerika ve Meksika’da ortaya çıkan bu virüs bir çığ gibi yayılarak neredeyse bütün dünyaya yayılarak, tekrarlayan bir salgın halini aldı. “Domuz gribi ( H1N1 virüsü ) nasıl bulaşır” sorusunun cevabı ise bu salgını daha da korkunç bir tabloya dönüştürdü. İnsandan insana kolaylıkla bulaşan bu hastalık tıpkı mevsimsel grip gibi solunum yolu ile, hasta bireyin öksürük ya da hapşırık yolu ile etrafa yaydığı damlacıkların eşyalar üzerine düşmesi ve sağlıklı bireylerin bu eşyalarla temastan sonra ellerini yıkamadan gözlerine, ağız ya da burunlarına dokunması ile çok rahat bir şekilde bulaşabilmektedir. Özellikle kapalı alanlar ve toplu taşıma araçları hastalığın yaygınlaşmasına olanak tanıyan ortamlardır.

İlginizi Çekebilir  Pankreas kanseri ve tedavi yolları

Domuz gribi salgını nedir

 Domuz Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Pek çok insanın endişelenmesinin en önemli nedeni; domuz gribi belirtilerinin bildiğimiz grip virüsü ile hemen hemen benzer şekilde seyrediyor olması. Bu da hastalık belirtilerini mevsimsel grip belirtileri olarak değerlendiren bireylerin hastaneye başvurduklarında genel sağlık durumlarının son derece ağırlaşmış olduğunun gözlenmesine neden olabiliyor. Bu tabloyla karşılaşmak istemeyenler ise en ufak bir burun akıntısında hastanenin yolunu tutarak, acillerin dolup taşmasına yol açabiliyorlar. İşte domuz gribi bulaştıktan kısa bir süre sonra karşılaşılabilecek belirtiler;

 • Boğazda ağrı
 • Öksürük
 • Ateş
 • Burun akıntısı
 • Halsizlik
 • Vücut kırgınlığı ve ağrı
 • Baş ağrısı
 • Kimi vakalarda karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal.

Bunlar hastalıkla ilgili görülen hafif belirtilerdir. Bu belirtilerin dışında çocuklarda görülen;

 • Aşırı huzursuzluk,
 • İnatçı yüksek ateş,
 • Şiddetli öksürük,
 • Hızlı soluma,
 • Solunumda güçlük,
 • Yetersiz sıvı alımı,
 • Cilt renginde mavilik,
 • Uyaranlara karşı tepkisizlik,

yetişkinlerde yukarıda saydığımız belirtilere ek olarak gözlenen;

 • Nefes darlığı,
 • Solunum güçlüğü,
 • Baş dönmesi,
 • Göğüste ya da batın içinde basınç veya şiddetli ağrı,
 • Şiddetli mide bulantısı, kusma gibi semptomlarla karşılaşıldığında derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Domuz gribi salgını nedir

 Kimler Risk Altında?

Özellikle okullar, toplu taşıma araçları, havalandırmanın yetersiz olduğu kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunanlara hastalığın bulaşma ihtimali son derece yüksek. Bu risk için belirli bir yaş grubu yok. Fakat küçük çocuklar, yaşlılar, AİDS ve kanser gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklara maruz kalmış kişiler, şeker hastaları, kalp hastaları ve kronik akciğer hastalığı tedavisi görenlerde domuz gribinin daha ağır şekilde seyrettiği söylenebilir. Özellikle; geç kalınmış tedavilerde hastalık zatürreye dönüşerek ölüme sebebiyet verebilmektedir.

Domuz gribi salgını nedir

Domuz gribi; belirtiler ortaya çıkmadan bir gün önce ve belirtiler ortaya çıkmaya başladıktan sonraki 7 gün olmak üzere 8 günlük süre boyunca bulaşıcılığını korumaktadır. Yani, bu virüse maruz kalmış bir birey hastalık ortaya çıkmadan önce de farkında olmadan virüsü yakın çevresine bulaştırabilmektedir. Bu da hastalığın yayılmasını kontrol altına alınmayı zorlaştırmaktadır. Domuz gribi tedavisinde erken teşhis son derece önem taşımaktadır. Özellikle hastalığın ilk iki günü içinde ilaç tedavisine başlandığında hastalıkta hızla iyileşme sağlanmaktadır.  Tedavide ise Amerika Hastalık Kontrol Merkezi tarafından önerilen ilaçlar kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Alkali Su Nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir?

Domuz gribi salgını nedir

Hastalığın yayılmasını önlemek bakımından, domuz gribinden korunma yollarını araştırmak ve uygulamak son derece önemlidir. Oldukça basit birkaç adımla bu hastalığın yayılması büyük oranda önlenebilir. Sadece; hapşırdığımızda ya da öksürdüğümüzde temiz bir peçete ile ağzımızı kapatarak, ellerimizi sık sık bol sabun ve su ile yıkayarak, bol sıvı tüketerek, bulunduğumuz ortamı sık sık havalandırarak bile bu tehlikeli virüsün yayılmasını önleyebiliriz.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here