Doğumunuza az mı kaldı? Doğum belirtileri nelerdir?

0
190

Doğum belirtileri nelerdir, doğumunuzun geldiğini nasıl anlarsınız gibi soruların zihninizi meşgul ettiğini biliyoruz. Bu yüzden bu yazımızda size vereceğimiz önemli ipuçları, doğum zamanınızın gelip gelmediğini size haber verecektir.

Her hamile anne, sabahları uyandığında bir belirsizlikle güne başlar. Özellikle de doğumun yaklaşmasına kısa bir süre kala bu stres kendini daha fazla göstermeye başlar ve anne adayı da daha fazla tedirginlik duymaya başlar. Çoğu zaman “braxton hicks” de denilen “yalancı doğum sancıları, annenin bilmesine rağmen endişelenmesine neden olur ve “geç kalacağım” endişesi ile bazen çok panikli durumlar yaşayabilir. Bu da anneliğin verdiği içgüdüsel bir tepkidir. Peki, ama gerçek doğum sancısı ile yalancı doğum sancısını (braxton hicks) birbirinden nasıl ayırt edilebilir?

Doğum belirtileri nelerdir

Gerçek doğum sancısı nasıl olur?

Doğum sancılarının başladığı dönemlerde en çok strese giren kişi babadır. Çünkü sahte doğum sancısında da anne adayı eşini uyandırarak hastaneye götürür ve doktor “henüz zamanı değil” dediğinde eli boş geri döner. Yukarıda da söylediğimiz gibi bu durum tamamen içgüdüsel olarak annenin verdiği tepkidir. Ancak gerçek doğum sancısı ile braxton hicks arasında ciddi farklar vardır. Yalancı doğum sancısı, kısa ve hafif sancılı geçer, oysa gerçek doğum sancısı geldiğinde kısa aralıklarla olmaz ve şiddeti de daha fazladır. Bu yüzden iki sancıyı bir birinden ayırt edebilmenin en kolay yolu, sancıların ne şekilde olduğunu değerlendirmektir. Ama ne olursa olsun, tabi ki bir anne adayına bunu kabullendirmek biraz zor olacaktır.

Doğum belirtileri nelerdir

Gebelik dönemi, anne için her ne kadar tatlı telaşın getirdiği dönem olsa da yine de ağrısının ve acısının az olduğunu söylemek doğru değildir. Hamilelik döneminde prostaglandinlerin normal doğum sırasında iyice artar ve artan bu maddeler rahim kaslarını harekete geçirir. Hipofiz bezinden okstitosin salınmasını tetikler ve gerçek doğum sancısı olarak kendini gösterir.

İlginizi Çekebilir  Makyaj nasıl yapılır, makyaj hileleri nelerdir?

Doğum belirtileri nelerdir

Doğumun yaklaştığını nasıl anlayabilirsiniz?

Doğumun yaklaşıp yaklaşmadığını gösteren önemli bazı belirtiler vardır. Fiziki değişimler bu belirtiler arasında en büyüğüdür. Tabi bu belirtileri bazen anne adayı kendi başına anlayabilse de bazı belirtileri ancak doktor anlayabilir. Mesela 1 ay öncesinden rahim ağzı incelmeye ve genişlemeye başlar. Anne adayı bunu kendi başına anlayamaz, ancak kontrole gittiğinde kadın doğum uzmanı doğumunun yaklaştığını söyleyebilir.

Doğum belirtileri nelerdir

Peki, diğer belirtiler nelerdir?

  • İnme ve yerleşme
  • Kilo kaybı veya kilo alamama
  • Enerji düzeyinde değişiklikler
  • Sümüksü tıkacın kaybolması
  • Pembe veya kanlı nişan
  • Braxton Hicks kasılmalarının şiddetlenmesi

İnme ve yerleşme nedir?

Annelik duygusunu ilk defa tadacak kadınlarda “inme ve yerleşme” adı verilen durum görülmeye başlar. Bebeğin leğen kemiğine inmesine verilen bu durum, sadece ilk bebekte görüldüğü için ikinci ve sonrası doğumlarda kendini çok fazla göstermez. Leğen kemiği bölgesinde ve makatta bir basıncın oluşması, bebeğin aşağı inmesini sağlamaktadır. Yani doğumun yaklaştığını haber verir.

İnme ve yerleşme

Kilo kaybı veya kilo alımının durması

Annelerin kendilerinin de anlayabileceği ve doğumun yaklaştığının haberini veren bir diğer belirti ise anne adayının kilo kaybı yaşaması veya hamilelik döneminde aldığı kiloları artık alamamasıdır. Daha çok dokuzuncu ayda kendini gösteren bu durum, bazı anne adaylarında doğumun yaklaşması ile birlikte kendini daha fazla göstermeye başlar.

kilo kaybı

Enerji düzeyinde değişiklikler

Anne adaylarında hamilelik dönemi boyunca birtakım değişimler meydana gelmeye başlar. Özellikle 9. Ayda olan annelerde bu değişimlerden en çok görülen durum enerji düzeyinin düşmesidir. Çok nadir de olsa bazı annelerde “enerji patlaması” olarak görülebilir fakat genel olarak anne adayları bu dönemde kendilerini yorgun ve bitkin hissederler.

Enerji kaybı

Sümüksü tıkacın kaybolması

Gebe kadınların rahim ağızlarında gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sümüksü bir tıkaç görülmeye başlar. Yaklaşan doğumun habercisi olarak bu tıkaç kaybolmaya başlar. Genel olarak durum böyle olsa da bazı anne adaylarında doğum başlar başlamaz, tıkaç vajinadan dışarı çıkar.

İlginizi Çekebilir  Biberiye yağı ile saç problemlerinden kurtulun

Sümüksü tıkacın kaybolması

Pembe veya kanlı nişanın görülmesi

Annelik döneminin zorlu süreçlerinden olan hamilelik, annenin ciddi anlamda yorulmasına neden olur ama bu günlerin geçici olduğunu unutmamak gerekir. Doğumun yaklaştığını haber veren belirtiler arasında yer alan ve doğuma 24 saat kala kendini gösteren pembe veya kanlı nişan, gerçek doğum sancılarını da beraberinde getirir. Doğuma 24 saat kala rahim ağzındaki kılcal damarlar çatlamaya başlar ve akıntılar pembe şekilde kendini gösterir. Bazı kadınlarda bu durum doğumun gerçekleşmesinden 2-3 gün öncesinde de olabiliyor. Bu tip durumlarda hastaneye gitmeden önce akıntı ve sancıların artıp artmadığına dikkat edilmelidir.

Pembe veya kanlı nişan

Braxton Hicks kasılmalarının şiddetlenmesi

Yalancı doğum sancıları (braxton hicks), gebeliğin 20. Haftasından itibaren kendini göstermeye başlar. Bazı kadın doğum uzmanları bu duruma “doğum provası” adını vermektedir. Rahmin genişleyerek bebeğin doğmasına yardımcı olan yalancı sancıları aslında “gereksiz” olarak değerlendirmemek gerekir. Yalancı doğum sancıları 30 saniye ile 2 dakika arasında devam eder. Fakat dokuzuncu aya gelindiğinde yani doğumun yaklaşmaya başladı zamanlarda yalancı doğum sancıları artmaya başlar ve şiddeti de daha fazla şekilde kendini gösterir. Bu da yine yaklaşan doğumun belirtisi olarak kabul edilmektedir.

braxton hicks

İshal olma

İshal olma, çoğu kadında görülmese de bazı kadınlarda doğumun yaklaşması ile birlikte kendini göstermeye başlamaktadır.

İshal

En doğru bilgileri almak için doktorunuza başvurun

Yukarıda verdiğimiz bilgiler genel olarak doğumun yaklaşmasında kendini gösteren durumlardan alıntılardır. Ancak bazı kadınlarda bu belirtiler erken veya geç görülebilir. En doğrusu, doğum sancılarının başlamasından itibaren yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancılarını ayırt ederek doktora gitmektir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here