Diş Ağrısını Geçirecek Etkili 10 Yöntem

0
79

Diş ağrısı her insanın mutlaka yaşadıkları en can sıkıcı ağrılardan biridir. Ağrının yaşanmaya başladığı zamanda diş ağrısını geçirecek etkili 10 yöntem ile daha az ağrılı zamanlar geçirebilirsiniz. Tabi kesin çözüm için diş hekimine görünmeyi ihmal etmeyin.

Can sıkıcı ağrıların en başında gelen diş ağrısı, her insanın mutlaka yaşadığı sıkıntılı durumlardan biridir. Ağrıları hafifletecek veya tamamen durduracak pratik bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunları uyguladığınızda, yaşadığınız ağrıların hafiflediğini göreceksiniz. Diş ağrısı için kullanacağınız yöntem ne olursa olsun doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Diş ağrısıı geçirecek 10 etkili yöntem

Diş ağrısını geçici olarak durduracak 10 etkili yöntem

  • Tuzlu su ile gargara yapmak
  • Buz uygulaması yapmak
  • Karanfil veya karanfil yağı uygulamak
  • Limon suyu
  • Soğan suyu
  • Oksijenli su uygulaması
  • Siyah çay
  • Diş fırçalama
  • Sarımsak suyu uygulaması
  • Maydanoz

Tuzlu su ile gargara yapmak

Tuzlu su ile gargara yapmak

Antiseptik özelliği çok yoğun olan tuz, diş ağrılarının geçici olarak durdurulmasına yardımcı olacak bir malzemedir. Her evde mutlaka bulunan tuz ile gargara yapmak hem basit hem de etkili bir yöntemdir. Bir su bardağına yarım tatlı kaşığı tuz ilave ederek iyice karıştırın, su tuzu emdikten sonra ağzınızda gargara yapın. 5-10 dakika arasında tuzlu su gargarası yapmanız, diş ağrınızın dinmesine yardımcı olacaktır.

Buz uygulaması

Buz uygulaması

Diş ağrılarının sebeplerinin en başında apse gelir. Apselenmiş diş, ciddi anlamda rahatsızlıkların yaşanmasına neden olur. Bu tip durumlarda uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri buzlu kompres uygulaması olacaktır. Beze sarılmış bir parça buzu ağrıyan dişinize hafif baskı uygulayarak bekletmeniz, yaşadığınız ağrının dinmesine yardımcı olacaktır.

Karanfil veya karanfil yağı uygulaması

Karanfil veya karanfil yağı uygulaması

Can sıkıcı ağrıların başında gelen ve bazen ani bir şekilde kendini gösteren diş ağrısı nedenlerinden biri de çürümedir. Diş çürükleri, ciddi anlamda ağrılara neden olabilen bir durumdur. Doğal bir uyuşturucu olan karanfil ise bu ağrının dinmesine yardımcı olacak doğal bir yöntemdir. Bir miktar karanfili ağrıyan dişinizin üzerine koyun veya karanfil yağını ağrıyan dişinize sürün, kısa sürede ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Prostat Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Limon suyu diş ağrısını hafifletir

Limon suyu

Gecenin bir yarısında aniden başlayan diş ağrısı uykularınızın kaçmasına neden olur. Yakında nöbetçi bir dişçi de yoksa işiniz biraz daha zor olacaktır. Ama evinizde limon varsa ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Önemli oranda antiseptik özelliğe sahip olan limon suyunu dişinizin ağrıyan bölgesine damlatmanız yeterli olacaktır. Daha keskin bir hafifletme istiyorsanız üzerine biraz tuz ilave edebilirsiniz. Ama limon suyu ve tuz uygulaması yaparken diş etlerinizin hasarlı olmaması gerekmektedir, aksi halde canınızı daha fazla yakabilir.

Soğan suyu diş ağrısını hafifletir

Soğan suyu

Soğan suyu birçok hastalığa iyi gelen, doğal bir antibiyotiktir. Yaşadığınız ağrı kısa süreli de olsa canınızın sıkılmasına yeterli gelir. Soğanın içerisinde iltihaba iyi gelen maddeler bulunmaktadır ve diş ağrısı için de en doğal ağrı kesicilerden biri olarak önerilmektedir. Gece veya gündüz, diş ağrısı çektiğinizde ağrıyan dişinizin üzerine soğan suyunu pamuk yardımı ile dişinize sürerek bir süre bekletin. Kısa sürede yaşadığınız diş ağrısının hafiflediğini göreceksiniz.

Oksijenli su uygulaması

Oksijenli su

İltihap diş ağrısına en çok neden olan durumların başında gelir. Diş iltihaplanmasının ardından yaşanacak muhtemel sıkıntı apsedir. Bu durum ile karşılaşmadan önce basit bir şekilde oksijenli su uyguladığınızda iltihabın kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Direkt olarak oksijenli su uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda su ile karıştırarak da iyi bir ağrı kesici elde edebilirsiniz. En azından kısa süreliğine de olsa diş ağrısının ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Siyah çayın dişe faydası

Siyah çay

Çayın faydaları saymakla bitmez, gerginliği azaltması özelliği, iltihap sökücü özelliği ve doğal bir ağrı kesici özelliği olmasından dolayı diş ağrılarında da kullanabileceğiniz etkili bir çözüm yöntemidir. Demlenmiş çayı pamuk yardımı ile dişinizin ağrıyan bölgesine uygulayarak diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir?
Diş fırçalama

Diş fırçalama

Diş ağrısına neden olan durumlardan biri de diş arasına kaçan yemek artıklarıdır. Bunlar, zaman içinde dişte iltihabın meydana gelmesine neden olur. Böyle bir ağrı kendini rahatlıkla gösterir. Diğer türlü diş ağrılarına benzemeyen bu diş ağrısını çözüme kavuşturmak için diş fırçalama en etkili yöntemlerden biridir. Ağrıyan dişinizi fırçalayarak iltihaba neden olan artıkların temizlenmesini ve iltihabın da giderilmesini sağlayarak diş ağrısına geçici çözüm sağlamış olursunuz. Ama bu tip durumların daha da ilerlememesi için kesinlikle en kısa sürede diş hekimine gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Sarımsak suyu ile diş ağrısını hafifletme

Sarımsak suyu

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, diş ağrısını gidermenize yardımcı olacak parçalardan biridir. İçerisinde yüksek oranda iltihap kurutucu madde barındıran sarımsak, birçok hastalığa iyi gelmektedir. Gecenin bir yarısında başlayan diş ağrınızı hafifletmek için iki veya üç diş sarımsağı ezerek ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz. Kalıcı bir çözüm olmasa da en azından diş hekimine gidinceye kadar ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Maydanoz

Maydanoz

Ödem ve iltihap sökücü özelliklere sahip olan maydanoz da diş ağrısına iyi gelen etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Gecenin bir vaktinde veya diş hekiminin bulunmadığı bir yerde iseniz ve dişinizde bir ağrı belirleye başlamış ise maydanozu sapları ile birlikte çiğneyerek yaşadığınız ağrılardan kurtulabilirsiniz.

En kısa sürede diş hekimine görünün

Yukarıda saydığımız diş ağrısına iyi gelen 10 etkili yöntem, geçici çözümlerdir. Diş ağrısı, hafife alınmayacak ve zamana bırakılmayacak kadar ciddi rahatsızlıktır. Bu nedenle en kısa sürede kesin çözüm için mutlaka diş hekimine gitmeniz gerekmektedir. Kanal tedavisi, diş çekme veya diğer bazı yöntemlerle yaşadığınız diş ağrısına kesin çözümü ancak bu şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca yukarıda saydığımız yöntemleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here