Ders Çalışma ve Ödev Yaptırma Krizleriyle Başa Çıkmak

0
109

Okulların açılması ile birlikte pek çok ebeveynin ortak sorunu ders çalışma ve ödev yaptırma krizleriyle başa çıkmak  için yöntemler geliştirmeye çalışmak oluyor.

Her ne kadar bu sorun tüm çocuklar için geçerli olmasa da, öğrencilerin ve velilerin çok büyük bir kısmı için ev çalışma saatleri ve ev ödevleri için ayrılan zaman dilimleri oldukça stresli geçiyor. Bu durum ebeveynler için çocuklarının okula başlaması ile birlikte daha fark edilir bir hâl alsa da; aslında bu sorunun temellerinin çok daha öncelere dayandığını söyleyebiliriz. Özellikle, küçük yaşlardan itibaren sorumluluk verilmeyen, ebeveyn tarafından tüm ihtiyaçları karşılanan ve görevleri üstlenilen çocuklar okul döneminde de sorumluluk alma konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor ve yaşatıyor.

Ders Çalışma ve Ödev Yaptırma Krizleriyle Başa Çıkmak

Tüm anne-babalar için elbette ki çocukları son derece önemli ve kıymetli. Bu hassasiyet birçok ebeveynin çocuklarını rahat ettirmek adına onların alması gereken küçük sorumlulukları da üstlenmesine, aşırı koruyucu ve kollayıcı bir tutum sergilemesine yol açıyor. Bu tamamen sevgi kaynaklı ve iyi niyetli bir yaklaşım olsa da çocukların bağımsızlaşamamasına, birey olarak toplum içinde bir rol üstlenememesine, sorumluluk alamamasına ve verilen sorumlulukları ebeveynler gibi daha önceki tüm görevleri üstlenen bireylere yıkmaya çalışmasına kadar gidebiliyor. Peki, okula başlama dönemi ile birlikte bu gerçekle yüzleşen  ebeveynler nasıl davranmalı, ödev sorununu aşmak için izlenmesi gereken yöntemler neler?

İlk Yıl Çok Önemli

Okula başlanan ilk yıl geç kalan sorumluluk duygusunun yavaş yavaş verilmesi , ödev yapma ve ders çalışma alışkanlığının kazandırılması açısından son derece önemli; hatta dönüm noktası niteliğinde bir süreç. Çocuğunuzun yeni tanıştığı ve yabancısı olduğu bu süreçte elbette ki ebeveyn olarak ona gerekli desteği sağlamalısınız. Fakat burada üstlenici olmaktan çok yönlendirici olmanız ve onun “öğrencilik” kimliğini kavraması ve uyum sağlaması konusunda doğru şekilde desteklemeniz çok önemli. İlk yılda edinilen davranış şeklinin tüm eğitim yaşamı boyunca devam edeceğini asla unutmamanız gerekli.

İlginizi Çekebilir  KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Hakkında Merak Edilenler

Ders Çalışma ve Ödev Yaptırma Krizleriyle Başa Çıkmak

Ders Çalışma ve Ödev Disiplini

Çocuklarda ödev yapma disiplininin ve günlük ders çalışma sisteminin oturtulmasında en önemli rol ebeveyne düşüyor. Ebeveynler, çocuklarının ödevlerini ve gün içinde işledikleri dersleri yakından takip etmeli. Saatlerce onunla birlikte oturup, onu sürekli telkin etmek ise doğru bir davranış tarzı değil. Bunun yerine çocuğu ödev başına geçmesi için motive etmek, ona doğru bilgi kaynaklarına nasıl ulaşabileceğini, araştırma yapması gereken durumlarda kaynak olarak hangi yolları kullanabileceğini anlattıktan sonra ödevi ile baş başa bırakmak çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu tabi ki, kendi başına çözemediği sorunlarda sizden yardım alamayacağı anlamına gelmiyor. Fakat öncelikle araştırmasına, kendine özgü yöntemler geliştirmesine ve olanakları değerlendirmeye çalışmasına fırsat vermeniz gerekli. Tek başına bir şeyleri başarabildiğini görmek onu motive edecek en önemli adım aslında. Bu zafer duygusunu yaşayan ve sonunda da sizden takdir gören çocuğunuzun kendine güven duygusu ve başarabileceğine olan inancı gelişecek, bu da onu yeni başarılara götürecektir.

Ders Çalışma ve Ödev Yaptırma Krizleriyle Başa Çıkmak

Ödev Kontrolü

Öğrencilerde ödev yapma motivasyonu sağlamanın en önemli rollerinden biri de öğretmene düşüyor. Düzenli olarak ödev kontrolü  yapmayan öğretmenler, çocuklara ödev yapmanın çok önemli olmadığını düşündürebiliyor. “Nasıl olsa öğretmen kontrol etmiyor?” rahatlığı çocukları ödev yapmaktan alıkoyan en önemli neden aslında. Bu durumu yaşayan veliler öğretmen ile diyaloğa geçerek ödevlerin sınıfta öğretmen tarafından kontrol edilmesini talep etmeli ki; öğrenci ödev yapmanın gerekliliğini kavrayabilsin.

Ders Çalışmak Çekici Hale Getirilebilir Mi?

Eğitimcilerin pek çoğu ödül ya da ceza kavramına son derece karşı. Bu nedenle, çocuklarda ödev yapmayı çekici hale getirmek için bu kavramlardan herhangi birini kullanmamalısınız. Evet, ders çalışmak ve ödevlerini yapmak onun yerine getirmesi gereken görevler. Siz çocuğunuzun zevklerine, ilgi alanlarına ya da kişilik yapısına uygun küçük detaylarla bu zorunluluğu sıkılmadan yerine getirmesine yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  İngilizce öğrenmek isteyenlerin bilmesi gerekenler

Ders Çalışma ve Ödev Yaptırma Krizleriyle Başa Çıkmak

Ders aralarına kendisine ayıracağı küçük zaman dilimleri koymak, zor bir dersin ardından kolay ya da ilgi duyduğu bir dersi koyarak dikkatini tazelemesine yardımcı olmak, çabasını takdir etmek, eleştiren ve yaptırım uygulayan tutumlar sergilememek, arkadaşlarıyla daha verimli ders çalışıyorsa onun için evde grup çalışma ortamları hazırlamak gibi yöntemler “çocuğum ödev yapmak istemiyor” ya da “çocuğum ders çalışmıyor “  v.b. sorunlarınızı en aza indirgemenize yardımcı olabilir. Çocuğunuz için ders motivasyonu nasıl sağlanır, onu ders çalışmaya nasıl teşvik edebilirsiniz? Bunun için en doğru yöntemi aslında onu en iyi tanıyan bireyler olarak siz ebeveynler bulabilirsiniz. Yalnız unutmayın, ilk yıllardaki tutumunuz ve kazanılan alışkanlıklar son derece önemli.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here