kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

2019’da Hacklenen Cryptopia, Geri Ödemelerle İlgili Yeni Güncelleme Yayınladı

2019’da Hacklenen Cryptopia, Geri Ödemelerle İlgili Yeni Güncelleme Yayınladı
12.11.2022
166
A+
A-

Yeni Zelanda kripto borsası Cryptopia, müşterilerin 15 milyon dolardan fazla kaybettiğini gören 2019 hackinin ardından geri ödeme planının üçüncü aşamasını duyurdu.

Üçüncü aşamada, kimlikleri daha önce doğrulanmış hesap sahipleri, bakiyelerinin doğruluğunu teyit etmek için bir talep portalına giriş yapabileceklerini duyuran yetkililer, bundan sonra, 4. aşamada müşteriler ödenmemiş varlık bakiyelerini alabileceklerini duyurdu.

Cryptopia’nın 2019 Hack’i

Yeni Zelanda’nın yerel kripto borsası Cryptopia, 2019 yılında siber saldırı ile karşı karşıya kalmıştı. Bu dönemde “iflas koruması” başvurusunda bulunan şirket, Ocak 2019’da müşteri fonlarının %15’inin çalındığını duyurmuştu. Şirker, 2019 Mayıs’ında tasfiyeye girmişti.

Tasfiye memuru Grant Thornton, 2020’den beri hesap sahiplerini kayıt olmaya ve kendilerini tanımlamaya çağırıyor. Bunun nedeni, Cryptopia’nın müşteri fonlarını bireysel cüzdanlar yerine havuzlanmış bir cüzdanda depolamasıdır. Borsa, dahili bir defterde alım satım gerçekleştirdi ve bunları bir veritabanına kaydetti. Buna göre, tasfiye memuru, hack’ten önce müşteri bakiyelerini bulmak için her ikisini de uzlaştırmak zorunda kaldı.

Grant Thornton yaptığı açıklamada “söz konusu davetiyelerin müşterilere gönderilmesi biraz zaman alacaktır” ifadelerini kullandı. Tasfiye memuru, müşterilere, sorular için Cryptopia müşteri destek portalıyla iletişim kurma seçeneği sundu.

Henüz bir hesabınıza yoksa %20 komisyon indirimli Gateio üyeliği oluşturmak için tıklayın.

FTX müşterileri bütünlüğe giden uzun yolculuğa başlıyor

Cryptopia müşterileri neredeyse iki yıl süren tasfiye sürecinin ardından biraz daha rahat nefes almaya başlasalar bile, belirli bir Bahama borsasının müşterileri bütünlük yolculuğuna yeni başlıyor.

10 Kasım 2022’de FTX CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), çökmekte olan kripto işinin müşterilerini geri ödemeye yardımcı olmak için yaklaşık 8 milyar dolarlık likidite elde etmek istediğini açıkladı.

Mayıs 2022’de TerraUSD stablecoin’in çöküşünden sonra önemli varlıklara sahip kripto şirketlerinin sayısı önemli ölçüde azaldı ve bu olaydan sonra kripto borsalarında çöküşler gelmeye başladı.

11 Kasım 2022’de FTX, gerekli sermayeyi artırmadığı için Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Bu, mahkemelerin müşterilere ve diğer paydaşlara nasıl ödeme yapılacağına karar vereceği anlamına gelir. FTX’in alacaklıların incelemesi için bir yeniden düzenleme planı sunmak için 120 günü var. Nihayetinde, Delaware Chancery Mahkemesinin planı onaylaması gerekiyor. Bir iflas başvurusu ayrıca FTX’in çalışmaya devam etmesine izin verir.

Kısa vadede FTX, Tron blok zincirindeki belirli token sahiplerinin varlıklarını geri çekebileceğini duyurdu. Bloomberg TV’de konuşan kripto avukatı Timothy Spangler, FTX müşterilerinin geri kalanının bir bütün haline getirilmesinin yıllar olmasa da aylar alabileceğini söyledi.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto borsaları ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.