DOLAR 7,8041
EURO 9,1008
ALTIN 471,777
BIST 1121,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Gök Gürültülü

Coronavirüsten Ölenlerden Hastalık Bulaşır mı?

Coronavirüsten Ölenlerden Hastalık Bulaşır mı?
01.04.2020
35
A+
A-

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ölümlere neden olmaya devam ediyor. Korona virüs salgınından ölenler ise ailelerine verilmeden İstanbul’da Kilyos ve Beykoz’da defnediliyorlar. Beykoz’daki Baklaca Mezarlığı’na defnedilen kişilerin bu durumu, civarda oturanların rahatsızlığına neden oldu. Yerleşim yerine yakın bir konumda olması, halk arasında paniğe neden oldu. Peki,  korona virüsten ölenlerden hastalık bulaşır mı?

Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının verdikleri bilgiye göre, korona virüsten ya da başka bir virüsten ölenlerden virüs bulaşmaz. Ancak buna karşın salgın hastalığın yayılabilmesi durumu söz konusu olduğu için ve ölünün bedeninden çıkacak sıvının hastalıklara neden olabileceği için; ölü yıkama ve kefen giydirme ile defin işlemlerini yapanların son derece dikkatli davranmaları gerektiği bildiriliyor.

Coronavirüsten ölümler devam ediyor

Coronavirüsten Ölenlerden Hastalık Bulaşır mı?

Dünyayı kasıp kavuran “küresel salgın” halini alan COVID-19 Türkiye’de de etkilerini göstermeye devam ediyor. Son yapılan açıklamada korona virüsten ölenlerin sayısının 214’e vaka sayısının ise 13 binin üzerinde olduğu belirtildi. Türkiye’de durum böyle iken dünyanın diğer ülkelerinde de benzer tablolar görülmeye devam ediyor.

 

Korona virüsten hayatını kaybedenlerin defin işlemlerinin başlaması ise akıllara başka sorular getirmeye başladı. Çin ve İtalya’da uygulanan ölüleri yakma işlemi Türkiye’de yapılmıyor. İslam geleneklerine uygun şekilde cenazeler yıkanıp kefenleniyor, namazları kılındıktan sonra defnediliyorlar. Ancak bir farkla, korona virüsten hayatını kaybedenler, ailelerinin istedikleri yere gömülmüyorlar. İstanbul’da Kilyos ve Beykoz’daki Baklaca Mezarlığı’na defnediliyorlar, diğer şehirlerde ölenler de yine ayrıca oluşturulan mezarlıklara gömülüyorlar. Durum böyle olunca, insanların akıllarına “Korona virüsten ölenlerden hastalık bulaşır mı?” sorusu gelmeye başladı.

Coronavirüsten Ölenlerden Hastalık Bulaşır mı?

İstanbul’un Avrupa yakasında Kilyos, Anadolu yakasında ise Beykoz’un Baklaca Mezarlığı’na korona virüsten ölenlerin defnedilmesi, çevrede yaşayanların tepki göstermesine neden oldu. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İBB yetkilisi; defin işlemlerinin Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı‘nın bilgisi dâhilinde yapıldığını ifade ederek, korona virüsten ölenlerden insanlara hastalığın bulaşmadığını belirtti.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarından Açıklama

Halkın ölenlerin yerleşim yerlerine yakın yerlerdeki mezarlıklara gömülmesi, halk arasında paniğe neden oldu. İBB yetkililerinin yaptığı açıklamaları doğrular nitelikte olan bir diğer açıklama ise enfeksiyon hastalıkları uzmanlarından geldi. Uzmanlar, konuyla ilgili yaptıkları açıklamada;

“Kovid-19’dan veya başka bir hastalıktan ölen kişilerden virüs bulaşmaz. Ancak ölen kişilerin bedenlerinden akan sıvıların salgın hastalıklara neden olabileceğinden, yıkama, kefenleme ve defin işlemleri yapan kişilerin son derece dikkatli olmaları gerekir” ifadelerine yer verdiler.

“Virüsü, ölüler değil hayatta kalanlar yayar”

Korona Virüsten ölenlerin şehir merkezlerine yakın mezarlıklara defnedilmesiyle birlikte sosyal medya sitelerinde de çok fazlasıyla tartışmalara neden olan ölenlerden virüs bulaşması tehlikesine karşı Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBU) Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın yanıt verdi. Aydın, yaptığı açıklamada, virüsü ölenlerin değil hayatta kalanların yaydığını söyledi. Aydın’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

“Bir mevtanın etrafa bulaştırma şansı yok! Virüsün toprağa, oradan bitkiye, oradan da insana bulaşması mümkün değil. Virüsü ölüler değil, asıl hayatta kalanlar yayıyor! Buradaki asıl nokta şu, kişiler cansız bedenlerden koronavirüs bulaşma korkusunu canlılardan da duyarsa, sorun o zaman çözülür. Cansızlardan bulaştığı kadar canlılardan bulaşmasından korksunlar.”

Coronavirüsten Ölenlerden Hastalık Bulaşır mı?

“Yıkama ve defin işlemlerini yapanların tedbirli olması gerekir”

Üniversitesi (SBU) Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, açıklamasının devamında, yıkama işlemleri ile defin işlemlerini yapanlara uyarıda bulunarak dikkatli davranmaları gerektiğini hatırlattı. Aydın, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

“Yıkama ve defin işlemlerinde ölüden çıkan sıvılarda virüs olma ihtimali vardır. Eldiven, maske ve tulum ile ölüyü yıkamalı ve kefenlemeli. Ölüyü yıkama, kefenleme ve defin etmeye kadarki temaslarda risk var ancak ölü defnedilip toprağa konulduktan sonra çevreye bulaşı (bulaşma riski) söz konusu değildir. Standart bir defin işlemi yeterlidir.”

“Cenaze ortamları salgın açısından tehlike arz ediyor”

Sosyal medyada yapılan tartışmalara en net şekilde cevap veren Prof. Dr. Kemalettin Aydın, yıkama ve defin işlemlerini yapanların işlemlerden sonra kıyafetlerini doğru bir şekilde çıkartıp çöpe atmaları, ellerini de yıkamaları gerektiğini söyledi. Ayrıca cenazelerden sonra oluşturulan taziye evlerinin salgın açısından ciddi risk barındırdığını hatırlatan Aydın, bu tip merasimlerde, bireysel izolasyona uyulup, 1.5 metre kuralının korunmasının güç olmasını gerekçe gösterdi.

Defin işlemlerine katılımcı sayısının az olması, enfekte riskini azaltmaya yardımcı olduğunu belirten Aydın, açıklamasının devamında şu cümleleri kurdu;

“Cenaze sahipleri ve cenazeye gelenler, birbirini enfekte edebilir. Camide ve mezarlıktaki işlemler, çok kısıtlı sayıda kişi ile yapılmalı. Kalabalık taziye ortamlarına girmeyip telefonla taziye yapılmalı. Toplu Kur’an-ı Kerim okumaları, mevlitler de bu dönemde yapılmamalı. Gidilmek zorunda kalınırsa bireysel izolasyon mesafesi korunmalı, 1.5 metreden fazla yaklaşılmamalı. Dua rahmetlilere her yerden gider.”

Coronavirüsten Ölenlerden Hastalık Bulaşır mı?

Corona Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ciddi şekilde ölümlere neden olan corona virüse karşı, bireysel olarak tedbir alınması gerekiyor. Özellikle toplu alanlarda bulunmamaya özen göstermek, toplu taşıma araçlarına mecbur kalınmadıkça binilmemesi, sürekli olarak ellerin yıkanması, kolonya ile dezenfekte edilmesi, temastan uzak durulması, fiziksel temasta 1,5 metreden fazla yaklaşmamaya dikkat etmek gibi basit önlemler, enfekte olma riskini en aza indirir. Ayrıca dışarıda işi olmayanların dışarıya çıkmamaları da önemli bir konudur.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]
YORUMLAR