Coronavirus (Korona Virüs) Nedir, Nasıl Başladı, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir?

1
37

2019 yılının Aralık ayında ilk defa Çin’in Wuhan kentinde görülmeye başlayan coronavirus (korona virüs), kısa sürede Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın büyük bir bölümünü etkisi altına aldı. Kısa sürede ciddi oranda ölümlere neden olan coronavirus, erken dönemde belirti göstermediği için de çoğu insan virüse yakalandığını belirtileri kendini göstermeye başlayınca fark ediyor. Peki, coronavirus nedir, nasıl başları, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir, tedavisi var mı, coronavirus aşısı bulundu mu? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda ayrıntılı bir şekilde siz değerli ziyaretçilerimize sunacağız.

Coronavirus (Korona Virüs) Nedir?

Çin’de başlayarak kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs ya da diğer adıyla “COVID-19” bir tür solunum yolu hastalığıdır. Ancak hastalık hakkında çok fazla bilginin olması, gerçek bilgilerin gölgede kalmasına neden oluyor. Sosyal medya sitelerinden işin ehli olan-olmayan herkes, Corona hakkında bir şeyler söylüyor, bir şeyler yazıyor. Bu da insanların aklının karışmasına ve var olan gerginliğin daha da tırmanmasına neden oluyor. Peki, Corona Virüs (COVID-19) nedir?

Solunum yolu ile çok kısa sürede geniş kitlelere ulaşabilen ve kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek bir virüs olarak tanımlanan korona virüsü, ilk defa Çin’de ortaya çıktı. Bu hastalığın Çin’de ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden biri tükettikleri besinlerden kaynaklanıyor. Hayvan, böcek ve Türk milletinin kültüründe olmayacak birçok hayvanın tüketildiği Çin’de hastalığın başlamasının nedeni olarak da yine tüketilen bu hayvanlar olarak gösteriliyor. Wuhan kentinde balıkçı pazarında bir kadına bir yılandan bulaştığı tespit edilen Corona Virüs, ilk bulaştığı kişiden sonra 17 kişide daha belirti göstermeye başladı ve böylelikle ilk etapta Çin’de kırmızı alarm verilmesine neden oldu.

Hayvanların taşıdıkları bazı mikroplar, insana adapte olabilme özelliğine sahip virüslerdir. Bu tip virüsler yeni çıktıkları dönemde insanlarda bağışıklık sisteminin bu mikroplara karşı dayanıklı olmamasından dolayı ölümler gerçekleşmektedir. Uzmanların belirttiğine göre virüsün mutasyona uğramasından sonra bugün ki gibi ölümlerin gerçekleşmeyeceği, insanların bu mikroplara karşı bağışıklık kazanacakları bildiriliyor. Ancak bu sürenin tam olarak ne kadar süreceğine dair farklı söylentiler olsa da kesin olarak mutasyona ne zaman uğrayacağı hakkında somut bir bilginin olmadığını belirtmek gerekir.

Coronavirus (COVID-19), her insana bulaşabilir ancak her insanda aynı tahribatlara yol açamayacağını söyleyebiliriz. kronik hastalığı olanlar, zayıf/düşkün/çok yaşlı kişiler virüsten daha çok etkilenen kişilerdir. Yaşlıların dışarı çıkmasının yasaklanmasının nedeni de budur. Bünye olarak virüse karşı dayanıklı bir yapıya sahip olmayan kişilerde daha erken görülebilen COVID-19, yine bu insanlarda daha öldürücü etkiye sahiptir. Bu yüzden Türkiye dahil olmak üzere dünyanın diğer tüm ülkelerinde 65+ yaş üzerinde olanların dışarı çıkmaları yasaklanmıştır.

Coronavirus (Korona Virüs) Nedir?

Türkiye’de Corona Virüs Ne Zaman Görüldü?

Çin’den başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü, Türkiye’yi de pençesine aldı. Alınan tüm tedbirlere rağmen 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de görülmeye başlayan Korona Virüs, 30 Mart 2020 Pazar günü itibari ile toplam test sayısı 76 bin 4981, vaka sayısı 10 bin 827, vefat sayısı 168, yoğun bakım hastası 725, entüba hasta sayısı 523 ve iyileşen sayısı 162 şeklinde açıklandı. Ciddi anlamda Türkiye’de görülmeye başlanan Corona Virüs’e karşı alınan önlemler her ne kadar yeterli olmasa da yine de diğer ülkelere göre daha az bir kaybın yaşandığını söylemek gerekir.

İlginizi Çekebilir  Magnezyum Eksikliğini Hafife Almayın

Corona (COVID-19) Virüs Nasıl Bulaşır?

COVID-19, solunum yolu ile bulaşan bir virüs tipidir. Ancak yapılan değerlendirmeler sonucunda henüz net bir sonucun elde edilmemesinden dolayı virüsün her türlü solunum yolu ile bulaşabileceği söyleniyor. Öksürük, tıksırma gibi yollarla kolaylıkla bulaşabildiğini açıklayan uzmanlar, bundan dolayı kişilerin toplu alanlarda bulunmamaya dikkat etmeleri konusunda sık uyarılarda bulunuyor.

Coronaviruse yakalanan biri henüz belirti göstermeden önce, solunum yoluyla başka insanlara da yayabilir. Alınan ciddi tedbirlerin uygulanmada kararlı olunmasının en büyük nedeni de budur. Çünkü tam olarak ne şekilde bulaştığı ile ilgili henüz net bir bilginin olmadığını söylemek gerekir. Yine de şuana kadar yapılan en iyi değerlendirmelerin coronavirus (Korona Virüs)’ün kuluçka süresinin 2-14 gün arasında olduğu ile ilgili yapılan değerlendirme olduğunu söyleyebiliriz.

Coronavirus (Korona Virüs) Nedir?

Coronavirüs (Korona) Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüs ile ilgili yapılan değerlendirmelerde pek çok solunum yolu hastalığı belirti olarak kabul ediliyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı, başta olmak üzere tüm solunum yolu hastalıkları, coronavirus belirtisi olarak kabul edilebiliyor. Uzmanların yaptıkları açıklamalarda burun akıntısı, halsizlik, vücut ağrısı gibi belirtiler de yine hastalığın belirtisi olarak kabul edilebiliyor. Virüsün bulaştığı kişilerde belirtiler 2 günde ortaya çıkabileceği gibi bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor. Bu nedenler herkesin üzerine düşenen en iyisini yerine getirilmesi konusunda uyarılıyor.

Yeni Corona Virüs (COVID19) ile ilgili yapılan son değerlendirmelerde solunum yolu hastalıkları ile birlikte tat alamama, koku alamama ve gözlerde kızarıklıklar da belirtiler arasında yer aldığı söylendi. Uzmanlar, yeni tip corona virüsün ilk bulgularının gözde olabileceğine karşın, vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kimler Corona Virüs Riski Taşıyor?

Coronavirus, damlacıkların ağza, buruna veya göze temas etmesiyle bulaşabilen bir hastalıktır. bu nedenle risk gurubundakileri ayrı tutmak mümkün değil. Her insan, her birey, yeni tip coronaviruse yakalanabilme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden dışarı çıkma yasağında yaş sınırlaması getirilse de mecbur kalınmadıkça kimsenin dışarı çıkmaması gerektiğini unutmamak gerekir.

Coronavirus (Korona Virüs) Nedir?

Corona Virüs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni bir hastalık olmasından dolayı henüz Corona Virüs’e özgü (Corona Virüs’ü “öldüren”) bir ilacın keşfedilmediğini belirtmek gerekir. Her ne kadar zaman zaman bazı ülkeler, aşı ya da ilaç bulduklarına dair haberler yaysalar da kesin bir ilacın henüz olmadığını söylemek gerekir. Corona Virüs tedavisi, semptomların ağır şekilde gösterdiği kişilerde, tedavi altına alınarak “destekleyici tedavi” uygulanmaktadır. Bunun dışında kalanların ise 14 günlük karantina kuralına uygun olarak hareket etmeleri istenmektedir.

Corona Virüsten Nasıl Korunurum?

Son dönemlerde büyük bir etkinin yayılmasına ve herkesin bir şekilde tedbir almasına neden olan corona virüs ile ilgili yayınlanan tedbir uygulamalarına ciddi şekilde uyulduğunda, hastalığın daha fazla yayılmayacağı belirleniyor. Peki, corona virüsünden etkilenmemek için alınacak tedbirler ve uyulması gereken kurallar nelerdir?

İlginizi Çekebilir  Diş Ağrısını Geçirecek Etkili 10 Yöntem

Yurtdışından dönüşlerde “14 Gün Kuralı”

Korona Virüsün Türkiye’de kendini göstermesinden sonra yurtdışından gelenlere bir şart getirildi. Bu şarta göre yurtdışından gelen kişilerin ilk 14 gün boyunca evde kalmaları ve kendilerini özel bir odada karantina altına almaları istendi. Evde karantina uygulanırken, ev halkının diğer üyeleriyle bir araya gelmemeye çalışılması gerektiği bildiriliyor.

Coronavirus (Korona Virüs) Nedir?

Coronaviruse Karşı Uygulanacak 14 Kural

 • Yurtdışına çıkmayın. Seyahatlerinizi iptal edin veya erteleyin.
 • Yurtdışına çıktıysanız, dönüşte 14 günlük karantina kuralına uyun.
 • Aile üyelerini korumak adına evde kendinizi izole edin.
 • Evde geçen süre boyunca ziyaretçi kabul etmeyin.
 • İzole edilmiş kişinin odasına maskesiz girmeyin.
 • Odanızı ve evinizi sık sık havalandırın.
 • İnsanlarla özellikle kronik hastalığı bulunan ve yaşlı insanlarla temas kurmamaya çalışın.
 • Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye yıkayın.
 • Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri deterjan ve su ile sık sık dezenfekte edin.
 • Havlu ve kişisel eşyalarınızı ortak kullanmaktan kaçının.
 • Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjan ile yıkayın.
 • Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzenine dikkat edin.
 • Evden mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayın.
 • Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığı varsa maske kullanarak bir sağlık kuruluşuna zaman kaybetmeden gidin.

Türkiye’de Coronavirus’e Karşı Hangi Tedbirler Alındı?

Dünyayı kasıp kavuran bir virüs tipi olarak görülmeye başlanan Coronavirüs, Türkiye’yi de etkisi altına aldı. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere devletin diğer tüm kurumlarında virüse karşı alınan tedbirler sayesinde hastalık az da olsa yayılması engellenebiliyor. Peki, Türkiye’de COVID-19’a karşı alınan tedbirler nelerdir?

Coronavirus (Korona Virüs) Nedir?

Turizm Sektöründe Corona Virüs Alarmı

Corona Virüs’ün Türkiye’de görülmeye başladığı ilk andan itibaren ciddi tedbirlerin alınması sayesinde, diğer ülkelere göre kontrolün daha iyi şekilde sağlandığını söyleyebiliriz. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı açıklamada, Mart ayında başlayan rezervasyonların Corona Virüs nedeniyle Nisan ayı sonuna ertelendiğini açıkladı.

Borsa İstanbul’dan (BİST) Devre Kesici Karar

Her alanda alınan tedbirler, BİST’te de alındı. Yapılan istişareler sonucunda 13 Mart’tan itibaren aşağı-yukarı yönlü yüzde 5 olarak uygulanan devre kesici tetikleme oranı, sabitlendi. İkinci bir duyuruya kadar devre kesici yukarı yönlü olarak kaldırıldı. İlgili sıralarda yüzde 5 devre kesici tetikleme oranı, aşağı yönlü olarak uygulanmaya devam edecek. (Devre Kesici Uygulaması (Otomatik Seans Durdurma Sistemi) kısaca; Sürekli İşlem Bölümü’nde fiyat değişiminin eşik değeri aşması durumunda işlemlerin geçici süre durdurulması ile emir toplama aşamasına alınması durumuna denir.)

Maske İhracatına İzin Şartı Getirildi

Dünyanın diğer ülkelerini etkisi altına almaya başladığında maske satışları ciddi anlamda yükselmiş ve maskelerin çoğu yurtdışına ihraç edilmeye başlanmıştı. Ancak 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk defa görülen Coronavirus’ünden sonra alınan tedbirler kapsamına maskeler de alınmaya başladı. Yapılan duyuruda koruyucu maske, tulum, önlük, gözlük, cerrahi maske ve tıbbi eldiven gibi ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin ihracatı izne tabi olarak yapılacak.

İlginizi Çekebilir  Pankreas kanseri ve tedavi yolları

Benzine Etenol Karıştırılması Yasaklandı

Türkiye’de etkisini göstermeye başlayan Korona Virüsü karşısında devletin tüm kurumlarında bir dizi tedbirler alınmaya başladı. Türkiye’de görülmeye başladığı ilk gün özellikle market raflarında kolonya ve dezenfekte ürünlerinin yok satması, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın alarm durumuna geçmesini etkiledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan (EPDK) talepte bulunması ile benzine etenol karıştırılması 13 Haziran tarihine kadar yasaklandı. Mevcut olan etenol, kolonya ve dezenfekte ürünlerinde kullanılacak.

Emeklileri Sevindiren Haber

Korona Virüs tedbirleri kapsamında hareket eden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da aldığı tedbirleri açıkladı. Özellikle risk grubunda olan emekliler için talep durumuna bağlı olarak maaşlarının evde ödenmesi ile ilgili karar alındığı açıklandı. Bunun haricinde 65+ yaş üzerinde olan vatandaşlar için kapsayıcı yeni özellikler de COVID-19 nedeniyle getirildi.

Evden Çalışma Modeli

Kalabalık ortamlarda daha hızlı yayılmasına karşın özel sektörlerde ve devlet kurumlarında evde çalışma modeli hayata geçirildi. Bu kapsamda birçok firma, personellerini korumak ve korona virüse karşı tedbir almak amacıyla personellerinin ikinci bir duyuruya kadar evden çalışmalarını kararlaştırdı.

Emeklilere “Bankalara Gitmeyin” Çağrısı

Türkiye’de görülmeye başlanan Corona Virüs tedbirleri kapsamında Türkiye Bankalar Birliği duyuru yayınladı. Yayınladığı duyuruya göre, emekliler, promosyon işlemlerini banka şubelerine gitmek yerine internet bankacılığı, mobil bankacılık, çağrı merkezleri, ATM ve SMS kanallarından 7 gün 24 saat esasına göre yapabilecekler. Buna ek olarak bazı bankalar ATM’lerden günlük para çekim limitini 5,000 TL olarak belirledi.

E-Ticaret Sitelerinden Stokçulara İşlem Yapma Kararı Alındı

Özellikle Korona Virüs’ün Türkiye’de görüldüğü ilk günlerde bazı fırsatçıların makarna fiyatlarında ciddi artışa giderek normal fiyatı 3 TL olan makarna fiyatlarını 15 TL’nin üzerine çıkartması ile birlikte kitlesel olarak tepki alınmasına neden oldu. Türkiye’nin önde gelen pazaryerleri açıklama ve satıcı ortaklarına mail göndererek yapılacak stokçuluk ve fahiş fiyat artımına karşı, mağaza hesaplarının askıya alınacağını duyurdu. Şikâyet edilmesi üzerine mağazaya para cezası keseceklerini de ayrıca duyurdu.

Başkan Erdoğan’dan “Destek” Çağrısı

Alınan tedbirler kapsamında ekonomide yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek adına dün bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, destek kapsamında 7 maaşını bağışladığını duyurdu. Bunun üzerine devletin diğer bakanlıklarında görev yapan bazı bakanlar da maaşlarını bağışladıklarını duyurdu. “KORONA” yazıp 8119’a kısa SMS gönderenler de kampanyaya 10 TL bağışlayabilecekler. Sanat camiasından da bir hayli rağbet gören kampanya kapsamında Ahbap Derneği ile adını duyuran Sanatçı Haluk Levent de Başkan Erdoğan’ın çağrısına uyarak 30 bin TL bağış yaptığını Twitter hesabından duyurdu.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here