Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

0
132

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi veren uzmanlar, çocukların yetişkinlere göre daha fazla korunmaya ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.

İshal, dışkılamanın normalden daha sıvı şekilde olmasına verilen isimdir. Bu durum, her mevsim yaşanabildiği gibi daha çok yaz aylarında havaların sıcak olmasına ve besinlerin değişmesine bağlı olarak daha fazla kendini gösterebilmektedir. Bağırsak fonksiyonlarının bozulması ile birlikte başlayan ishal (diyare), su kaybına neden olur. Ağır ishal durumlarında günde ortalama 13/14 litre sıvı kaybı yaşanmaktadır. Çocuğunuzun ishal olup olmadığını anlamak için gün içinde kaç defa dışkılamanın sıvı şekilde geldiğine dikkat etmeniz yeterlidir. Uzmanlar, günde 3 defadan fazla seyreden durumun söz konusu olması halinde ishal vakası olarak kabul edildiğini belirtiyorlar.

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Sıcak havalara dikkat!

Sıcak havaların artık etkisinin iyiden iyiye görüldüğü bu günlerde sağlık konularının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini hatırlatmak gerekiyor. Uzmanların dikkat çektikleri konulardan birinin de çocuk sağlığı üzerinde daha dikkatli durulması gerektiği yönünde. Yaz sıcaklarından etkilenen çocukların ishale kapılma riskleri daha yüksek. İshal hastalıkları da basite alınmayacak kadar ciddi rahatsızlıklar olmasıyla birlikte özellikle çocuklarda yaz ishali, böbrek yetmezliğine yol açabiliyor.

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

İshal belirtileri nelerdir?

İshal belirtileri rahatsızlığın durumuna yani şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Eğer düşük derecede bir sıvı kaybı yaşanmışsa daha çok susuzluk belirtisi kendini gösterir. Orta derece bir sıvı kaybı durumunda ise; ağızda kuruma, huzursuz ruh hali ve idrar miktarında azalma gibi durumlar baş göstermeye başlar. Uzmanlar, vücudun yüzde 10’luk bir kısmında sıvı kaybının yaşanmasını ciddi ishal vakası olarak değerlendirmektedir. Buna göre en sık görülen ishal belirtileri şöyledir;

  • Sıvı dışkılama,
  • Acil dışkılama isteği ve büyük abdesti tutamama,
  • Susuzluk,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Ateş yükselmesi,
  • Halsizlik,
  • Karın bölgesinde ağrı ve gaz.
İlginizi Çekebilir  Bebeği Sakinleştirmek İçin Emzik Kullanmak Doğru mu?

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Uzmanlar yaz sıcaklarında besinlere bakteriyel hücrelerin daha erken sürede bulaştıklarını ifade ederek, bunun da çocuklarda ishale yol açtığını ifade ediyorlar. Havaların sıcak olması sebebiyle Besinlerden geçen enfeksiyonlar genellikle gastroenterit olarak bilinen ishal ve kusma şikayetlerine yol açtığını vurgulayan uzmanlar, bunun da çocuklar üzerinde ishal, kusma ve başka sıkıntılara yol açtıkları konusunda ebeveynleri uyarıyorlar. Dikkatli olunması gerektiği yönünde farklı açıklamalar yapan uzmanların görüşüne göre, özellikle tatil beldelerinin bu tür vakalar için tam yer olduğu yönünde.

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Tatilde dikkat etmeniz gereken durumlar

Deniz yoluyla da enfeksiyon kapabilen çocukların ishal olması böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunların kapıya dayanmasına neden olabiliyor.

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Yaz aylarında ailelerin gezi ve piknik etkinliklerine daha çok ağırlık vermesi bazı tehlikelere daha yakın olduğu anlamına geldiğini söyleyen çocuk hastalıkları uzmanları, az pişirilmiş yemekler, yıkanmasına özen gösterilmeyen sebze ve meyveler, kaynağı hakkında bilgi olmayan kaynak suları gibi nedenlerin çocuklar üzerinde enfeksiyon kapma adına ciddi sorunlara neden olduklarını söylüyorlar.

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Bu nedenle çocuklar üzerinde ciddi bir şekilde düşünülmesi gerekiyor. Yine uzmanların açıklamalarına bakıldığında çocuklarda bağırsak enfeksiyonları, virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar, gıda zehirlenmesi, diş çıkarma, bazı gıdalara alerji oluşumu, aşırı meyve ve meyve suyu tüketilmesine bağlı olduğu yönünde de değerlendirmelerde bulunuluyor.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here