Yaşam

Çocuk Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle yeni nesil çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda anne ve babaların çok zorlandığının farkındayız. Anne ve babalara düşen görev ve sorumlulukları oldukça kolaylaştırmak adına ve çocuklarınızı daha doğru şekilde yetiştirebilmeniz için bu yazıyı hazırladık.

Gelin hep birlikte çocuklarınızı daha iyi yetiştirmenin yöntemlerini ve çocuk yetiştirirken bilinen yanlışları görelim.

Çocuk Yetiştirirken Uyamanız Gereken 10 Altın Kural

 1. Çocuğun anne ve babayı rol model alması
 2. Çocuğun hayatına müdahale etmemek
 3. Kendi mutluluğunuzu geri plana atmamak
 4. Çocuğun tüm sorumluluklarını üstlenmemek
 5. Çocukların sorunlarını dinlemek
 6. Çocuğa örnek olmak
 7. Çocuklardan özür dilemek
 8. Çocuğa gerekli ilgiyi göstermek
 9. Çocukların fikirlerine önem vermek
 10. Çocuk yetiştirirken ölçülü olmak

çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

1- Çocuklar Gelişme Döneminde Anne ve Babayı Rol Model Alır 

En dikkat edilmesi gerekenlerden biri de çocuğun gelişiminde anne ve babayı rol alıyor olması. Çocuğunuzun büyürken ailesini, özellikle de anne babasını rol model aldığını biliyor olmalısınız. Bu yüzden çocuk yetiştirirken onun etkileneceği davranışlar sergilememeye ve daha huzurlu bir ortamda yetişmesini sağlamalısınız.

2- Çocuğunuzun Özel Hayatına Müdahale Etmeyin 

Çocuğunuzun özel hayatı hakkında bilgilenmek ve etkin olmak istiyor olsanız da çocuğunuzun özel hayatına müdahale etmemeyi ve özgürce yaşamasını engellememelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Aşk Acısı Çekenler Buraya: Yaranıza Tuz Basacak 15 Aşk Şarkısı

3- Kendi Mutluluğunuzu Göz ardı Etmeyin 

“Çocuğumu mutlu edeceğim” diye düşünürken kendi mutluluğunuzdan vazgeçmeyin ve aradaki dengeyi korumayı iyi bilin.

4- Çocukların Bütün Sorumluluklarını Üstlenmeniz Çocuğun Gelişimini Kötü Etkiler 

Çocuğun bütün sorumluluklarını anne ve baba üstlenmemeli. Aksine ona sorumluluk verin ki daha bilinçli ve zorlukların üstesinden gelebilecek bir birey olabilsin.

5- Çocuklarınıza da Söz Hakkı Tanıyın 

Çocuklarınızın sorunlarını dinleyin ve onlara da söz hakkı tanıyarak birlikte çözümler üretin.

6- Çocuklarınıza Örnek Olun 

Bir tavsiye veya nasihat verirken anne ve babaların da uygulamalı olarak örnek olması gerektiği gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

7- Gerektiği Yerde Çocuğunuzdan Özür Dilemeyi Bilin

Zaman zaman çocuğunuza sinirlenebilir ve kızabilirsiniz fakat sonrasında öz eleştiri yaparak haksız olduğunuz durumlarda çocuğunuzdan özür dileyin. Fakat özür dileme işini abartıya kaçırmayın.

8- Çocuğunuza Gereken İlgi ve Şefkati Gösterin

Çocuklar anne ve babalara sürekli soru sorabiliyor. O an meşgul durumda olabilirsiniz fakat sonradan bunu telafi ederek onlara gösterilmesi gereken ilgiyi ve şefkati gösterin.

9- Çocuklarınıza Düşüncelerini Önemsediğinizi Gösterin 

Çocuğunuzun düşüncelerini önemsediğinizi ve fikirlerini rahat bir şekilde belirtebilmesini sağlayın.

10- Çocuğun Gelişim Döneminde Ölçülü Davranın 

Çocuk yetiştirirken anne ve babanın yaptığı her davranışın bir dozu olmalı. Çocuğun her istediğine “evet” derseniz şımarık, her istediğine “hayır” derseniz de inatçı bir çocuk olacağını unutmayın.

Çocukların Gelişim Evreleri

Çocukların gelişim evreleri

Gelişim hızı her yaştaki çocuklarda değişim gösterebilir. Bu bilişsel ve sosyal yönleriyle çok geniş bir alandır. Gelişim süreci halinde olan çocuklar eskiden öğrendikleri ve gördükleri bilgilerin üzerine yeni bilgiler ekleyerek bu bilgileri içselleştirip toplumda ona göre aktif bir rol oynarlar. Çocukların gelişim süreci ise şu şekildedir;

 1. Bağımlılıktan kurtulup özerkleşmeye başlama
 2. Benmerkezci olmaktan çıkıp yavaş yavaş daha paylaşımcı bir birey olmayı öğrenme
 3. Sabırsızlıktan kurtularak yavaş yavaş daha iradeli ve sabırlı olmaya çalışma
 4. Dengesiz ve tutarsız davranışlardan kurtulmaya başlayarak daha dengeli ve tutarlı davranmaya başlama
 5. Ani duygu değişimlerinden kurtularak daha dengeli düşünce sistemine sahip olmaya başlamak
 6. Düşünce sisteminin ise somut ve mantıksal olmaktan çıkıp yavaş yavaş soyut ve mantık dahilinde geliştirmesi

Çocuk Gelişiminde Annenin Rolü

Çocuk yetiştirmede annenin önemi

Çocukların gelişme döneminde yeterli bilgiye sahip bilinçli anne ve babaların önemi oldukça büyüktür. Çocukların ileride nasıl bir kişiliğe sahip olacağı, nasıl bir insan olacağı ve nasıl bir hayat yaşayacağında en büyük etkenlerden biri de anne ve babanın yetiştirme tarzıdır.

Çocuğa bakan kişinin veya anne babanın çoğun ihtiyacı olan ilgiyi ve eğitimi eksiksiz vermesi gerekir. Bu durum en az çocuğun aldığı besin maddeleri kadar önemlidir. Çocuğa bakan kişinin sürekli değişmemesi, çocukla sağlıklı ve iyi iletişim kurması çocuğun kurduğu bağın zayıflamaması ve daha iyi yetiştirilmesi adına çok önemlidir. Çocukların bu ayrılıklardan etkilenmemesi çocuğun yetişme süreci için oldukça büyük bir katkısı vardır.

Annelerin çalışması ve çocuğuyla çok fazla vakit geçirememesinden çok çocuğuyla kurduğu iletişimin niteliği önemlidir. Anne ve babaların çocuklar üzerindeki tutumu ve çocuklar için koyduğu sınırlar çocuğun gelişimi üzerinde oldukça etkili bir konudur. Çocukların üstesinden gelemeyeceği sorumluluklar ve beklentiler içerisinde olmak hem sizin hayal kırıklığı yaşamanıza hem de çocuğun gelişiminin kötü etkilenmesine yol açar.

Çocuğun Gelişiminde Babanın Rolü

Çocuk gelişiminde babanın rolü

Çalışan annelerin çoğalması üzerine babanın da sorumluluğu ve önemi artmıştır. Çocuklar doğduktan sonra anneyle kurduğu bağ kadar babasıyla da bağ kurarlar ve babalarına karşı güven duygusu beslerler. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre babasıyla sağlıklı ve güven üzerine kurulan bağlara sahip çocuklar gelişirken daha sosyal, akademik ve başarı artışı göstermektedirler.

Araştırmalar sonucu çocuğun anne ve babasıyla kurdukları bağlardan ve yaşanan olaylardan, ayrılıklardan eşit derecede etkilendiklerini göstermektedir. Babanın çocuğundan uzun süre ayrı kalması gibi durumlarda çocuğun daha saldırgan ve anlayışsız tavırlar sergilediği gözlemlenmiştir. Babanın çocuklara daha ilgili davranması ise çocuklarda hoşgörü, liderlik ve başarı yönünden oldukça etkili olur.

Aşırı Koruyucu Anne Ve Babanın Etkisi

Aşırı koruyucu anne ve babanın etkisi

Günümüzde çok karşılaştığımız sorunlardan biri de aşırı koruyucu anne ve baba tutumudur. Anne ve babanın gösterdiği sevginin yanında aşırı koruyucu, aşırı verici ve “sen yapamazsın, daha küçüksün” gibi yanlış söylemlerle çocuğun gelişimini çok kötü etkilemektedirler.

Aile İçerisinde Kardeşlere Karşı Sergilenen Farklı Tutumlar

Ebeveynlerin çocuklar arasında ayrım yapması

Anne ve babaların yaptığı en büyük hatalardan biri de kardeşler arasında farklı tutumlar sergilemeleridir. Burada çocuklar arasında yapılan ayrımcılıklar vardır. Kardeşlerine farklı kendisine farklı tutumlar sergileyen anne ve babaları gören çocuklar belirsizlik duygusuna kapılır ve zamanla bu durumu içselleştirirler.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu