Cilt bakımı için çok para harcamayın

0
179

Cilt bakımı için çok para harcamayın, evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz cilt maskeleri ile gayet güzel bir sonuç elde edebilirsiniz. 

Biz hanımlar için cilt bakımı son derece hassas bir konu. Çoğunlukla yüzümüzde ilk çizgileri görene kadar düzenli cilt bakımı yapmayı ötelesek de; en ufak bir yaşlanma belirtisi alarmları çaldırmaya yeter. Ve sonra gelsin pahalı cilt bakım ürünleri mi dersiniz, kırışıklık karşıtı maskeler mi yoksa botoks mu? Tabi başta ince çizgiler için kullanılan gece-gündüz kremleri, nemlendiriciler ve maskelerle başlayan bu hikayeye kırışıklıklar çoğalıp, derinleştikçe; serumlar, botokslar, hatta küçük cerrahi müdahaleler de eklenebilir.

Evde cilt bakımı

Zamana karşı koymak yazık ki mümkün değil ve hepimiz bir gün yaşlanacağız. Ama o gün bugün olsun istemiyoruz tabi ki. Mümkün olduğunca geç olsun. Bunun için de yapmamız gereken ilk şey; kırışıklık oluşumunu engellemek için düzenli bakım yapmaya genç yaşlardan itibaren başlamak. Ama ola ki başlayamadık ve bir sabah göz çevremizde kaz ayakları, kaşlarımızın ortasında çizgiler, yanaklarımızda hafif sarkmalarla uyanıverdik yeni güne. Hoş bu böyle birdenbire olmadı ama neyse…

Evde cilt bakımı

Peki, şimdi ne yapacağız? İşte size bu kırışıklıklarla vedalaşmak ve yılları geri çevirmek için uygulayabileceğimiz birkaç etkili ve doğal kırışıklık karşıtı maske tarifi.  Yapımı da uygulanması da son derece kolay olan bu tariflerin en güzel yanı; hem yüz ve dekolte bölgemizdeki, hem de göz çevremizdeki kırışıklıklara gönül rahatlığı içinde uygulayabilecek olmamız. Haydi başlayalım…

Evde cilt bakımı

İki Malzeme İle Hazırlanan Kırışıklık Karşıtı Maske

Herhalde biz hanımlar olarak en çok elimizin altında bulunan malzemelerle yapabileceğimiz etkili doğal maske tariflerini seviyoruz. Hem külfetsiz hem de hepimizin evinde bulunan malzemelerden yapacağımız bu maskeyi düzenli uygularsanız yararını fazlasıyla göreceksiniz. Gelelim maske için gerekli malzemelere;

  • ½ olgun muz
  • 1 yumurtanın sarısı
İlginizi Çekebilir  Makyaj nasıl yapılır, makyaj hileleri nelerdir?

Gördüğünüz gibi malzemelerimiz son derece basit ve hesaplı. Muzun cilde faydalarını artık bilmeyen yok gibi. Cilt dokusunu düzgünleştiren, elastikiyeti artıran, lekelerin görünümünü hafifleten, yağ dengesini sağlayan ve ciltteki kolajen üretimini destekleyen muz, lezzetli olduğu kadar bulunmaz bir cilt bakım ürünü aslında. Gelelim kırışıklıklara karşı etkili doğal maskenin yapılışına.

Evde cilt bakımı

Öncelikle muzumuzu derince bir kaba alalım. Muzun kabuklarının iç kısmındaki lifli bölgeyi bir kaşık ya da bıçak yardımı ile kazıyalım ve muzumuza ilave edelim. Üzerine 1 yumurtanın sarısını ekleyerek homojen bir karışım elde edene kadar çırpalım. Karışımdan 1-2 yemek kaşığını ayrı bir kaba alalım ve üzerine 2 tatlı kaşığı toz şeker ilave edelim. Kaşık yardımı ile hafifçe karıştırdıktan sonra bu karışımı yüzümüze peeling olarak uygulayalım. Bastırmadan, dairesel hareketlerle uygulayacağımız bu doğal peeling tarifini göz çevresi hariç yüzümüzün, boynumuzun ve dekolte bölgemizde rahatlıkla kullanabiliriz. Peelingi uyguladıktan sonra yüzümüzü ılık su ile durulayalım ve kurulayalım. Ardından göz çevresi de dahil olmak üzere temiz cildimize maskemizi bir fırça yardımı ile ya da elimizle güzelce sürelim. 5 dakika sonra ikinci katı uygulayalım ve maske yüzümüzde kaldığı süre içinde mimik hareketi yapmamaya özen gösterelim.

Evde cilt bakımı

30-40 dakika kadar bekledikten sonra yüzümüzü ılık su ile durulayalım ve ardından düzenli olarak kullandığımız nemlendirici bir ürün varsa onu uygulayalım. Haftada 2 kez yapabileceğimiz bu maske ile cildinizin nasıl sağlıkla parladığını ve gerginleştiğini ilk uygulamadan itibaren hissedeceksiniz. Ayrıca yanak sarkmaları için doğal maske tarifi arayanlar da bu maskeyi mutlaka denemeliler.

Gözler Yaşın Aynasıdır

Yaşımızı en çok ele veren bölgemiz göz çevremiz. Yaş faktörüne bir de çevresel faktörler, mimik çizgileri, yanlış uyuma pozisyonları gibi negatif etkenler de eklenince çoğu zaman yaşımızdan da ileri gidebiliyor kırışıklıklar. Üstelik göz çevresi bakımı; her ürünü kullanamayacağınız kadar hassas bir konu. Yüzünüz için kullandığınız nemlendiricilerin ve maskelerin neredeyse tamamına yakını göz çevresi bakımınız için uygun değil yazık ki. Bu nedenle kazayağı kırışıklıklarınız ve daha da önemlisi göz kapağı sarkması için özel bir ürün kullanmanız şart.

İlginizi Çekebilir  İdeal Rahim Filmi Nasıl Olmalıdır?

Evde cilt bakımı

İşte size aşağıda tarifini vereceğim maske de özellikle göz çevreniz başta olmak üzere yüz, dekolte ve boyun bölgesine uygulayabileceğiniz  bir toparlayıcı maske tarifi. Göz çevresi kırışıklıkları için doğal maske tarifi olarak uyguladığınızda da hem kırışıklıklarınız hem de göz kapağı sarkmalarınız için ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Gelelim göz çevresi maskesi yapılışına ve gereken malzemelere;

  • Yarım salatalık
  • Yarım havuç
  • Yumurta akı
  • 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı

Öncelikle salatalığımızı ve havucumuzu rendenin küçük tarafı ile aynı kabın içine rendeleyelim ve suyunu sıkalım. Elde ettiğimiz sudan 1 yemek kaşığı alarak bir kaba koyalım. Üzerine 1 yemek kaşığı yumurta akını ve kayısı çekirdeği yağını ekleyelim. İyice karıştırdıktan sonra temiz göz çevremize uygulayalım ve 20 dakika bekleterek soğuk suyla durulayalım. Ardından da eğer kullanıyorsak yaşımız uygun bir göz bakım kremi ile bakımımızı tamamlayalım. Maskeyi haftada 3 kez uygulayabiliriz. Üstelik yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece göz çevremize değil tüm yüz ve boyun bölgemize.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here