ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Chiliz Coin (CHZ) Nedir, Nasıl Alınır [ Taraftar Tokeni Hakkında Tüm Detaylar]

Chiliz Coin (CHZ) Nedir, Nasıl Alınır [ Taraftar Tokeni Hakkında Tüm Detaylar]
30.03.2021
158
A+
A-

Kripto para piyasasında son dönemlerin en gözde coinlerinden biri olmayı başaran Chiliz coin (CHZ), 14 Şubat 2018’de Alexandre Dreyfus ve arkadaşları tarafından piyasaya sürüldü. 30 Haziran 2018 yılında ilk arzı sona eren CHZ, 2021’in başından itibaren trend coinler arasına girmeyi başardı.

Chiliz (CHZ) Coin Nedir?

Chiliz coin nedir

Chiliz Coin (CHZ), Ethereum tabanlı ERC-20 token’idir. Dünyanın birçok yerinde önde gelen spor kulüpleri ile ortaklık imzalayan ve imzalamaya devam eden CHZ, Türkiye’de Galatasaray ve Trabzonspor ile de anlaşma sağladı. Türkiye’de spor kulüpleri ile anlaşma yaptıktan sonra adından daha da fazla söz ettirmeye başlayan CHZ’nin Juventus veya Barcelona gibi birçok büyük kulüplerle de anlaşma yaptığı bilinmektedir. Projesinde sunduğu vaatleri ile spor dünyasına ilgi duyanların ilgi odağı olmayı başaran CHZ, yatırımcılarına sahip oldukları Chiliz coin tutarına göre takımlarının marşlarını, forma renklerini ve bunun gibi birçok unsuru seçme hakkı sunar. Socios.com tarafından çıkartılan token, futbol kulüpleri ile interaktif etkileşimde bulunulan bir platformdur. Yatırımcıları, mobil uygulama üzerinden takım yönetiminin aldıkları kararları oylayabilme şansını elde ediyorlar. Yani bir anlamda yönetimde söz hakkı sahibi olunabiliyor.

İlginizi Çekebilir: HOT Nedir, Nasıl Alınır?

CHZ Yatırımcıları Takımları Üzerinde Nasıl Söz Hakkı Sahibi Olurlar?

Chiliz (CHZ) coin, yukarıda da belirttiğimiz gibi futbol kulüleri ile interaktif etkileşimde bulunmak için taraftarlara sunulan bir projedir. Burada spor kulübünün aldığı yönetimlerde söz hakkı sahibi olma durumu, yatırımcının stake ettiği coin adedine bağlı olarak değişir. Yani 50 CHZ yatırım yapan bir yatırımcı, 50 puanlık bir söz hakkına, 50 Bin CHZ stake eden bir yatırımcı da 50 bin puanlık bir söz hakkına sahip olur.

CHZ Yatırımcısı Hangi Konularda Söz Hakkına Sahip Olur?

Büyük bir proje olarak kripto para dünyasına giriş yapan CHZ coin, belki de bugüne kadar yapılmamış bir ilke imza attı. Taraftarların takımlarının yönetimlerinde aldıkları kararlarda söz sahibi olmasını sağlayan Chiliz, alınacak bazı kararlarda, yatırımcı taraftarların oy kullanma, anket yapma hakkına sahip olmasını etkiledi. Peki, Chiliz coin yatırımcıları, yönetimin hangi kararlarında söz hakkı sahibi olur?

  1. Kulüplerin hazırlık maçlarının hangi ülkede yapılacağına,
  2. Takımın forma renklerinin belirlenmesine,
  3. Maçta hangi futbolcunun oynaması gerektiği gibi konularda söz hakkı sahibi olunur.

Bunlara ek olarak CHZ yatırımcılarına sunulan ayrıcalıklardan bazıları ise; futbolcuların imzalı formalarını alma hakkı, indirimli bilet, VİP bilet ile takımın gittiği yere aynı uçakla gitme şansı gibi birçok avantaj sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Polkadot Coin Nedir, Nasıl Alınır?

CHZ Coin Projesi Nedir?

Her kripto paranın bir kuruluş amacı vardır. Chiliz (CHZ) coin de tasarladığı proje ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir kripto paradır. Ethereum tabanlı ERC-20 tokeni CHZ’in projesi, spor ve e-spor kulüpleri ile taraftarları arasında bir iletişim ağı kurarak taraftarların kulüp kararlarında söz hakkına sahip olmalarını sağlamaktır. Hali hazırda Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, Atletico Madrid, Roma, Galatasaray, Trabzonspor gibi dünya devi spor kulüpleri ile anlaşması bulunan CHZ coin’in yaptığı son haberde Göztepe Spor Kulübü ile de anlaşma yaptığı açıklandı.

CHZ Coin Madenciliği Yapılır mı?

Kripto paraların ilklerinde genel olarak kazım yöntemi vardı. Bitcoin, Ethereum, Litecoin vs. gibi kripto paralar, özel olarak tasarlanan bilgisayarlarla üretiliyor. Ancak son dönemlerde kripto paraların üretiminde yeni bir trende girildi. “Staking” adı verilen yöntemle kripto paralar alınabiliyor. CHZ coin de stake edilerek satın alınabilen yani hisse ortaklığı ile üretilebilen bir kripto paradır.

CHZ Nasıl Alınır?

Hali hazırda birçok yerel ve global kripto para borsasında işlemde olan CHZ coin, direkt satın alınabildiği gibi satın alındıktan sonra taraftar tokenleri ile de takas edilebilir. Mobil uygulama üzerinden satın alınan Chiliz coinler; Trabzonspor Fan Token (TRA), Galatasaray Fan Token (GAL) gibi taraftar tokenleri ile değiştirilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Binance Nasıl Kullanılır?

Chiliz (CHZ) Coin Neden Hızlı Büyüyor?

Her kripto paranın bir projesi ve amacı vardır. Hatırlayacağınız üzere Dogecoin, projesini açıklarken Bitcoin’den daha geniş bir kitleye ulaşabilmek için üretilen eğlenceli bir kripto para idi ve piyasaya sürüldüğü günden bu yana sürekli kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Son dönemlerde Elon Musk’un attığı twitlerle de bir hayli değer kazandı. Chiliz (CHZ) coinin de arkasındaki projenin bir hayli geniş olduğunu söylemek gerekir. Peki, bu büyümenin temelindeki etkenler nelerdir?

Binance’dan indirimli komisyon oranları ile CHZ almak için tıklayın.

1- Spor Dünyasına Hitap Etmesi

Dünyada en büyük kitlelere sahip alanların başında spor kulüpleri gelir. Ancak bugüne kadar taraftarların tuttukları takımlarda söz hakkına sahip olması çok düşük bir ihtimaldi. Forma renklerinin seçilmesi, hazırlık maçlarının hangi ülkede yapılması gerektiği ya da VIP biletle takımlarının maçlarını izleyebilmesi gibi önemli taraftar ayrıcalıkları ihtimaller dahilinde bile değildi. Ancak Chiliz (CHZ) token, yatırımcılarına tüm bunlardan daha fazlasında söz hakkı sahibi olmayı vaat ediyor.

2- Büyük Takımların Projede Yer Alması

Dünya genelinde binleri aşan spor kulübü bulunmaktadır. FIFA’nın 2007 yılında yayımladığı rapora göre dünya genelinde 301 binin üzerinde spor kulübü bulunmakta ve dünyada 270 milyonu aşkın kişi futbol oynamaktadır. Chiliz (CHZ) Coin’in proje temelinde spor ve e-spor olduğunu hesapladığınızda, kripto para lideri BTC’dan daha geniş bir kitleye hitap ettiği görülmektedir ki bu da geleceğinin ne kadar parlak olduğunu göstermektedir.

3- Büyük Kripto Para Borsalarında Yer Alması

Kripto paraların değer kazanmasındaki en önemli etkenlerden biri de büyük kripto para borsalarında yer almasıdır. Chiliz (CHZ) coin, 2020’in sonlarında yakaladığı ivme ile dünyanın önde gelen borsalarında listelenmeye başladı. Bu da yine hızlı büyümesindeki etkenlerden biridir.

Chiliz (CHZ) Coin Yorumları

Kripto paraların projeleri kadar yatırımcı yorumları da paranın değer kazanmasını etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, herhangi bir coine yatırım yapmadan önce, hakkında çıkan haberlere ve yapılan yorumlara bakmak gerekir. Chiliz (CHZ) coin yorumları, yukarıda bahsettiğimiz nedenler çerçevesinde sürekli olarak olumlu yönde ilerlemektedir. Beklentilerin büyük olduğu coinler hakkında yapılan yorum ve haberler, temel analiz grafiklerini büyük ölçüde değiştirir. CHZ coin yorumları ve fiyat yükselişleri ele alındığında da bunun etkisini görmek mümkündür.

Bunlara da Göz Atabilirsiniz

CHZ coin anlaşmalı olduğu spor kulüpleri için tıklayın.

CHZ Coin marketleri için tıklayın.

CHZ resmi Twitter hesabını takip etmek için tıklayın.

Chiliz (CHZ) Coin Hakkında Sık Sorulan Sorular

CHZ coin nedir?

CHZ coin, Socios.com tarafından çıkartılan ve FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain, AS Roma, Galatasaray, Atlético gibi dünya devi spor kulüplerinin FAN tokenlerini destekleyen Ethereum tabanlı ERC-20 token'idir.

CHZ coinlerini nereden satın alabilirim?

Global ve yerel birçok borsada listelenen CHZ coini satın almak için listelenen herhangi bir kripto para borsasından satın alınabilir.

CHZ'nin toplam arzı nedir?

CHZ Coin’in toplam dolaşımdaki arzı 5,442,094,892 CHZ, toplam arzı 8,888,888,888 CHZ, maksimum arzı ise 8,888,888,888 CHZ’dir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.